Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Suunto D5

10.07.2020

Suunto D5

Jedná se o rekreační počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie do dvaceti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox (kyslík 21–99 %) i jako hloubkoměr. Lze použít až tři plyny. Disponuje řadou funkcí pro pohodlné potápění, obsahuje i digitální kompas. K dispozici je velké množství barevných kombinací i variací řemínků.

Suunto D5

 

Klíčové vlastnosti

Opět se jedná o hodinky s velmi kvalitním dílenským zpracováním. S kovovým pouzdrem je řemínek spojen osičkou se zarážkou, která slouží k pohodlné výměně řemínku, ale nevyčnívá a neumožňuje tak nechtěné uvolnění. K dispozici je velké množství barev a materiálů řemínků. Oproti jiným výrobcům nenajdete na každé straně po dvou tlačítkách. Suunto se i u těchto hodinek drží konceptu tří tlačítek v řadě na pravé straně. Tlačítka mají tvar hřebíku s placatou hlavičkou. Měl jsem obavy, že pokud se pod hlavičku něco dostane, tak se zaseknou a nepůjdou zmáčknout. Tlačítka jsou zřetelná, ale v suchých rukavicích jsem měl přeci jen pocit, že jsou příliš blízko sebe.

Uživatel znalý jiných třítlačítkových modelů Suunto bude mile potěšen uspořádáním menu a obsluhou, která je u všech těchto modelů shodná. Nadřazené menu se zobrazuje malým písmem hned na prvním řádku nad ostatními informacemi. Položky menu rotují ve třech řádcích, prostřední řádek vždy označuje vybranou položku, takže uživatel má přehled, kde v menu právě je a kam dál je možné se přesunout.

Displej je běžné velikosti. Jas se dá zvolit ze šesti úrovní. Při velmi velkém slunečním svitu bylo těžké jej přečíst i na největší jas. Vzhledem k podmínkám se ale obávám, že by měly problém i všechny ostatní přístroje. Po krátkém čase nečinnosti displej ztmavne, aby šetřil baterku, následně se přepne do obrazovky s hodinami. I když přístroj umožňuje přepnout některá nastavení pod vodou, jas změnit nelze.

Informace jsou rozmístěny do tří řádků První řádek zobrazuje hloubku, prostřední dekompresní informace a třetí řádek všechny ostatní doplňující informace. Alarmy se zobrazí překreslením přes prostřední řádek, což může překrývat důležité informace. Nicméně varování se dá pohodlně stornovat prostředním tlačítkem. Na okraji displeje je kruhová výseč, která může zobrazovat rychlost stoupání, kompas, ubývající tlak v láhvi nebo v případě hodin sekundovou ručičku.

Nastavení plynů je velice pohodlné, už na hladině lze zvolit výchozí plyn. Během ponoru pak lze změnit plyn prostředním tlačítkem, dolním přesunout na další směs a opět potvrdit prostředním tlačítkem. Vlastnosti pro výběr plynů i jejich změnu během ponoru jsou opět shodné s modely Eon Steel a Eon Core.

Dekompresní informace se vypočítávají algoritmem Suunto Fused RGBM 2. Uživatel může volit z pěti úrovní konzervatismu plus pomocí osobního nastavení kondice uživatele. Bohužel plánovat lze pouze bez dekompresní ponor. Je možné však zadat povrchový interval při plánování opakovaných ponorů. Pokud je nastavena velikost lahví plynů, je také zohledněna v plánování.

Upozornění jsou i na tak malém displeji zřetelná. Jedná se také o první Suunto s vibracemi. Vibrování bylo sice slabé, ale dalo se rozpoznat.

 

Zařazení v modelové řadě

Cenou se D5 pohybuje na úrovni Eon Core. Přístroje se tak liší pouze tvarem a u modelu D5 absencí Trimixu a CCR. Pokud uživatel bude vybírat v kategorii hodinkových modelů, pak se jedná o nejvybavenější model a pro vícero funkcí bude muset přejít do kategorie větších displejů. Pokud uživateli naopak stačí monochromatický displej, nabízí Suunto velkou paletu levnějších hodinkových přístrojů. Uživatel se jen nesmí nechat zmást označením D6, které by svádělo k vybavenějšímu modelu, D5 nabízí vícero funkcí a barevný displej za podobnou cenu. V této kategorii může uživatel ještě uvažovat o modelu DX, který má sice monochromatický displej, ale nabízí Trimix a CCR podporu.

 

Rozšíření

Kromě dnes již běžných sond, Suunto sází na možnosti připojení k mobilním telefonům a stolnímu počítači. Připojit k mobilnímu telefonu lze pomocí Bluetooth. Připojení USB kabelu (je součástí balení) je velice příjemné, a to pomocí silného magnetu, který drží za každých okolností. Z programu Suunto DM5 lze aktualizovat firmware, nastavit výchozí hodnoty, ale i změnit rozložení obrazovek, opět podobně jako u Suunto Eon Steel. Ze všech výrobců zatím testovaných přístrojů Suunto nabízí nejlepší možnosti komunikace s mobilními zařízeními a PC.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej Kruhový 30 mm (320 x 300)
Podsvícení Ano
Ovládání Tři tlačítka na pravé straně (nahoru, dolu, storno/potvrdit)
Baterie Integrovaná dobíjecí lithium-ion
Výdrž baterie 12 hodin
Kapacita paměti 200 hodin (vzorkování každých 10 sekund)
Maximální hloubka 100 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Freediving
Plyny max 3, Kyslík 21 - 99% 
Algoritmus Suunto Fused™ RGBM 2
Konzervatismus Pět úrovní
Slaná voda Nelze nastavit
Nadmožská výška Ručně, tři úrovně 0-3000 mnm.
Připojení k PC USB kabel, bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, OTU, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, množství plynu, Deep stop
Další funkce Plánování, logbook, kompas, záložky, stopky, bluetooth, změna obrazovek, Vibrace
Orientační cena 18000,- Kč
Příslušenství Řemínek 1000,- Kč, Sonda 6900,- Kč

 

Klady a zápory

+ Možnost změnit nastavení a rozložení obrazovky z PC

+ Pohodlné ovládání

+ Velká nabídka vyměnitelných řemínků

+ Magnetický konektor

+ Návod i rozhraní obrazovky v českém jazyce

+ Plánování spotřeby a integrace sondy pro všechny plyny

+ Android/iOS aplikace

+ Vibrace

- Chybějící plánování dekompresních ponorů

- Nevyužité plyny nelze deaktivovat, je třeba je zcela smazat

- Alarmy překrývají velkou část obrazovky

 

Závěr

Jde o velmi příjemný počítač s výbornou ergonomií. Nabízí všechno, co se od hodinkového počítače dá čekat, a to s jednoduchým ovládáním. Tento přístroj zaujme moderní rekreační potápěče, kteří chtějí nastavovat uživatelské rozhraní a kladou důraz na připojení k PC a mobilu. Technický potápěč bude postrádat funkce potřebné pro složitějších ponory, jak už bylo napsáno o ostatních modelech od tohoto výrobce.

 

Odkazy

https://www.suunto.com/en-us/Products/Dive-Computers-and-Instruments/suunto-d5/suunto-d5-black-lime/

 

Děkuji firmě Finsub ve spolupráci s DirectOcean za zapůjčení počítače k testování.

autor: Jiří Pokorný