Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Aqualung i330r

02.06.2022

Aqualung i330r

Jedná se o rekreační náramkový počítač z cenové kategorie 5 000 - 10 000 korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox (kyslík 21–100 %), freediving i jako hloubkoměr. Podporuje až 3 směsi a jedná se o aktuálně nejlevnější náramkový počítač s barevným displejem dostupný na českém trhu. Byl představen v červenci 2021, ale protože byly objeveny problémy s o-kroužkem, byl stažen z trhu a do prodeje se vrátil v listopadu 2021.

 

Aqualung i330r

 

Klíčové vlastnosti

Počítač má čtvercový profil, velikostí by se mohl řadit do hodinkové kategorie, nebýt výšky. Displej je zapuštěný milimetr pod okraj. Jediný výstupek z jinak hladkého tvaru je hrana nad displejem, na které je jméno výrobce. Obrazovka je chráněna už od výrobce ochranou folií, která samozřejmě na slunci snižuje kontrast znaků. Celkově přístroj (včetně tlačítek) působí, že byl vytvořen i pro studenou vodu. Řemínek je z pevného nylonu a je uchycen kovovými tyčinkami, které lze bez nářadí odstranit. Je opatřen čtyřmi kovovými kroužky pro zajištění přečnívajícího popruhu a je dostatečně dlouhý i na suchý oblek.

Na pravé straně počítače jsou dvě kovová kulatá tlačítka s malou prohlubní. Stisk patří mezi tužší, ostrá hrana tlačítek je však nepříjemná a po pár minutách můžete mít v prstech vyryté kroužky. Vzhledem k tomu, že nelze otočit orientaci displeje, musíte se smířit s tím, že tlačítka budou vždy na pravé straně. Nahmatání tlačítek je snadné i v suchých rukavicích. Na suchu je ovládání jasné, horní tlačítko slouží pro pohyb nahoru v menu, dolní tlačítko pro pohyb dolů. Podržením dolního tlačítka vstoupíte do menu nebo potvrzujete hodnotu. Aby si uživatel mačkání užil, menu nejde opustit jinak než současným podržením obou tlačítek. Druhou možností je pár sekund počkat, po několika vteřinách nečinnosti se počítač sám vrátí na hlavní obrazovku. Nešťastné ovládání se projeví i při přepnutí směsí pod vodou, kde je třeba přidržet dolní tlačítko, tím se vyvolá menu, ve kterém je první položkou překvapivě nastavení jasu. Dolním tlačítkem se přesuneme na přepnutí směsi, pak potvrdíme podržením stejného tlačítka. Pak teprve vybereme směs a opět podržením dolního tlačítka výběr potvrdíme. Uff, pro přepnutí je tak třeba minimálně čtyř stisků! Nevím proč soudruzi z Aqualungu nezůstali u ovládání modelu i330c, které je mnohem lepší. A abych nezapomněl, během přepínání směsi není vidět žádná informace o hloubce nebo času a při výběru směsi se zobrazuje pouze její název, nikoliv složení.

Velmi příjemné je naopak uspořádání displeje. Kvůli malému čtvercovému displeji výrobce zvolil strategii čtyř velkých hodnot a ostatní hodnoty přesunul na alternativní obrazovky. Na prvním řádku najdeme vždy aktuální hloubku, v prostředním řádku dekompresní informace a poslední řádek obsahuje maximální hloubku a dobu ponoru. Jediné malé znaky jsou pro zobrazení aktivního plynu a baterie, které najdeme u dolního okraje. Po stranách se pak nacházejí sloupcové grafy výstupové rychlosti a nasycení dusíkem. V menu uvidíme hodně nevyužitého prostoru, vprostřed je pouze aktuální název položky menu, předchozí a následující položka jsou malým písmem u horního, resp. dolního okraje. Jen škoda, že v některých situacích nebyla obrazovka pro nastavení využita. Například při editaci plynu vidíme pouze jeho označení (např. Gas 1), nikoliv již složení nebo maximální hodnotu ppO2.

Celkově však zobrazení na mě udělalo skvělý dojem, klade důraz na přehlednost a jednoduchost vykreslených informací. Pro pohodlné čtení v českých zimních vodách stačilo nastavit jas na 60 %. Varování jsou zobrazena podbarveným oválem na třetím řádku a lze je potvrdit stiskem dolního tlačítka. I po potvrzení varování dotčená veličina svítí barvou varování. Bezdekompresní informace na prostředním řádku obsahují klasicky hloubku zastávky a čas v sekundách. V případě dekompresního ponoru je zobrazena i hodnota očekávaného času do vynoření (TTS). Log zobrazuje ke každému ponoru 9 hodnot opět velkými písmeny. Plánovač umožňuje vybrat hloubku pouze pro aktuálně nastavenou první směs a pro ně zobrazit maximální bezdekompresní čas.

V Gauge mode počítač zobrazuje pouze tři čísla na dvou řádcích (hloubku, čas a průměrnou nebo maximální hloubku). Stopky najdeme na druhé obrazovce, která je shodná s běžným ponorem, jen v prostředním řádku se zobrazují místo dekompresních informací stopky.

V nastavení sice najdeme jen nejdůležitější hodnoty, jako je salinita vody, konzervatismus, jas a alarmy, ale zato jsou v naprosto postačující a přehledné podobě. Jediným nastavením, které lze měnit během ponoru je jas. Škoda jen, že nelze resetovat během ponoru průměrnou hloubku a že s výjimkou stopek není čas zobrazován včetně sekund.

Výrobce oproti ostatním modelům nahradil algoritmus Pleagic Z+ za Bühlmann ZHL-16C (viz. algoritmy). Konzervatismus je realizován pomocí tří přednastavených hodnot gradient faktorů (Off: 90/90, More: 35/85, Most 35/70). Tyto hodnoty jsou uvedeny v manuálu, ale zobrazí se i na displeji během nastavování. Zde se ukazuje výhoda použití gradient faktorů, díky vyjádření konzervatismu dvěma čísly si můžeme udělat představu o vypočítávaném profilu. Zvolený gradient low na hodnotě 35 tak bude například oproti Shearwater Peregrine (Střední konzervatismus 40/85) navrhovat nepatrně delší zastávky v menších hloubkách. Výchozí hodnota konzervatismu je u Aqualungu i330r nastavena na 90/90, podle mého názoru pro je to pro začínající rekreační potápěče příliš agresivní nastavení.

Český manuál není ke stažení, je k dispozici pouze na CD. Manuál je velice přehledný a srozumitelný, jsou zde ukázky všech obrazovek včetně popisu, co které tlačítko v danou chvíli působí. Mile mě pobavila kapitola „Komplikace“, která obsahuje vysvětlení dekompresních informací, varování a chybových stavů. Návod ovšem trpí neduhy překladu z anglického originálu.

 

Zařazení v modelové řadě

Jediný jiný model s barevným displejem v nabídce je i770r a prodává se kolem 17 000 Kč. Má větší displej, podporu sond, kompas a přidává jednu směs navíc, avšak stále bez podpory trimixu. Pokud tak budete chtít barevný počítač s trimixem, budete se muset poohlédnout u konkurence. Aqualung nenabízí žádný model pro technické potápěče.

Jediný levnější model (cca o tisícovku) je i300c, ale ten má již pouze monochromatický displej.

Od konkurence najdeme podobný přístroj v Shearwater Peregrine, oproti němu má i330r o polovinu menší obrazovku, nemá vibrace a bezdrátové nabíjení, je však také o polovinu levnější. I330r je tak zatím nejlevnější náramkový přístroj s barevným displejem na českém trhu. Konkurentem možná ještě může být Deepblu Cosmiq+, který ale zatím nebyl testován a není u nás ani v prodeji.

 

Rozšíření

Napájecí kabel se skládá z USB kabelu a malé magnetické kapsle se čtyřmi piny. Drží pevně, k přerušení nabíjení nedocházelo, i když se při pohybu kabelem konektor o milimetr posouval. Při připojování napájecího kabelu překáží řemínek a je třeba jej uvolnit, aby se dal kabel dobře připnout. Adaptér ani úchyt na gumolano na přístroji není. Nejsou podporovány žádné sondy, ani jiná rozšíření.

Ponory a nastavení lze synchronizovat se stolním počítačem nebo mobilním zařízením pomocí aplikace DiverLog+, a to přes Bluetooth. Touto aplikací lze i aktualizovat firmware. Jiné aplikace bohužel tento model nepodporují.

 

Parametry

Displej IPS LCD
Velikost displej 1,5"  (29x29 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání 2 tlačítka vpravo (nahoru, dolů, potvrdit podržením)
Baterie LiOn integrovaná
Výdrž baterie 30 hodin
Kapacita paměti 25 hodin
Maximální hloubka 100 metrů
Režimy Scuba, Hloubkoměr, Freediving
Plyny max 3, 21-100% O2
Algoritmus Bühlmann ZHL-16C
Konzervatismus 3 úrovně
Slaná voda Slaná/Sladká
Nadmořská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth, USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, zbývající bezdekompresní doba
Další funkce logbook, bezdekompresní plánovač, stopky
Orientační cena 7500,- Kč
Příslušenství -

 

Klady a zápory

+ Dlouhý, pevný, nylonový řemínek

+ Přehledný a jednoduchý displej s velkými písmeny

+ Tři směsi do 100 % kyslíku

+ Pohodlná synchronizace nastavení a logu pomocí Bluetooth

- Opuštění menu pouze současným podržením obou tlačítek

- Nezobrazuje hloubku během ponoru při vstupu do menu

- Mnoho stisků pro přepnutí směsi

- Již dvě prohlášení výrobce o nalezených technických problémech

- Podporován pouze aplikací DiverLog+

 

Závěr

A tak se stalo, že představením tohoto modelu již není důvod ke koupi počítačů bez barevného displeje i v nejlevnějších cenových kategoriích. I přes občas nepohodlné ovládání je počítač velmi vhodný pro začínající potápěče, kteří získají jednoduchý přístroj s kvalitním displejem.

Pro zkušenější potápěče pak bude znamenat největší výhodu nepřekonatelný poměr cena/výkon. Pro technické potápěče může posloužit přístroj i jako velmi levný bottom timer.

Bohužel, mnohým uživatelům budou snižovat důvěru v tento model opakovaná oficiální oznámení výrobce o technických problémech (viz odkazy níže).

 

Odkazy

 

Děkuji eshopu D.E.A.W.S. Centrum za skvělou spolupráci a Lucii Drliczkové za korekturu.

 

autor: Jiří Pokorný