Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Historie ČS potápění

Všem potápěčům - starým, mladým i nejmladším!

autor: Dvořáček Josef  (publikováno: 01.08.2010)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Letos na podzim tomu budou 4 roky, co jsem začal sbírat data o historii československého potápění a zpracovávat je.

Letos na podzim tomu budou 4 roky, co jsem začal sbírat data o historii československého potápění a zpracovávat je. Řada členů klubů, zejména ti starší, byli mnou osloveni, aby poskytli historické údaje. A skutečně se mnoho potápěčů přihlásila a do historického přehledu začlenila i svůj klub, své kamarády, své historky především z pracovního a výzkumného potápění. Ke konci měsíce července t.r. se mi podařilo shromáždit na 4237 odkazů, které zabírají 520 stránek. Při hledání informací jsem si dopisoval a jednal se 182 jednotlivci, se zástupci více než 48 měst, v nichž byly a jsou potápěčské kluby. Prošel jsem také řadu archivů a muzeí a pídil se v nich po údajích, které se týkají potápění uplatňovaného v nejrůznějších směrech a oborech: sportovním a závodním potápěním počínaje, přes speleopotápění, akce pro průmysl a národní hospodářství, potápění u hasičů a policie, až po potápění v armádě.

Ilustrační foto

Množství dat a informací , které se mi zatím podařilo dát dohromady, je výsledkem spolupráce s potápěči z Čech, Moravy, Slezska a také ze Slovenska - kde mi mimořádně pomohli kolegové Peter Ferdinandy a Miro Zverka. Pro dokreslení - jen na setkání v Košicích přišlo 21 potápěčů-seniorů, což nás všechny mile překvapilo, a tak připravujeme podobné setkání v letos v září v Trenčíně.

Ukázalo se, že hodně potápěčů chce, aby informace o jejich činnosti byly zařazeny do historického přehledu. Přesto je ale stále ještě dost klubů, jejichž členové o této akci nevědí nebo se ještě neodhodlali a nepřihlásili se. Tato výzva směřuje ke všem těm, kteří by chtěli o svém klubu napsat, poskytnout informace o svých potápěčských akcích zejména na pomoc národnímu hospodářství, a zapsat tak svou činnost do dlouhé historie potápění v Československu. V závěru tohoto roku bych chtěl celu práci ukončit.

Odešlo mnoho legend, mnoho dobrých chlapů z počátku našeho potápění a na poslední ponor si s sebou vzali i své příběhy. Příběhy o ohromné touze se potápět, o uzavřené státní hranici, kdy zájezd do Bulharska byl považován za špičkovou akci, příběhy o rukodělné výrobě všeho, co bylo k potápění zapotřebí. Příběhy o nesmírném nadšení, kdy nevadil technický vzduch přepouštěný z láhve, příběhy o jásotu nad další vymyšlenou a vyrobenou automatikou, nad upraveným jägrovým spodním prádlem jako izolačním oblekem, nad podvodními fotkami, na nichž pořádně nebylo vidět kdo je kdo... A také příběhy o krásném a čistém kamarádství v dobách, kdy nám bylo o padesát let míň.

Proto si myslím, že stojí za to, snažit se zachránit co nejvíce těch pomíjivých vzpomínek, zachytit je do barvité mozaiky a alespoň tímto způsobem poděkovat a vzdát hold všem těm, kteří byli a jsou u toho.

Na materiály z historie vašeho klubu se těší:

Josef J. Dvořáček
742 85 Vřesina u Ostravy


mobil: 736 425 112
pevná: 556 425 356

Chci, aby všichni o mé činnosti věděli a nikdo nemohl říct, že to byla uzavřená akce pro pár vybraných, oslovených a vyvolených!

autor: Dvořáček Josef
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek