Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Atlas ryb Středozemního moře a Atlantiku

autor: Sládek Tomáš, Adam Petrusek  (publikováno: 28.02.2002)
Titulní strana

Autor:
Helmut Debelius

Překlad:
Běla a Ondřej Komancovi, Centrum potápění Rajzl

Odborná spolupráce:
Miroslav Švátora

Vydal:
Rajzl export import, 2001

Rozsah:
305 stran (230x145 mm), křídový papír


Anotace

Atlas ryb a paryb Středozemního moře od Španělska po Turecko a Atlantiku od Norska po Jihoafrickou republiku. Zahrnuje okolo šesti set druhů ryb a paryb (a jednu sliznatku), každý druh je zastoupen jednou či více fotografiemi a krátkou charakteristikou. Kromě názvu českého, anglického a vědeckého (latinsky) a taxonomického zařazení nechybí informace o tom, kde byla fotografie pořízena.

Atlas je spíše než na vědeckou komunitu zaměřen na potápěče a zájemce o život pod hladinou. Dvaadvacet fotografických příběhů ilustruje různé aspekty života pod vodou. Obsah je uspořádán taxonomicky, na závěr je rejstřík vědeckých a českých i anglických názvů a přehled literatury. Na úvod je zařazen článek rámcově osvětlující geologický vznik a vývoj středozemního moře, dotýká se i moře Černého a Baltického

Komentář

Nejvýpravnější a nejrozsáhlejší publikace na toto téma, kterou mám ve své knihovně. Podobně jako u další knihy této řady, Rudé moře, je mnoho popisných fotografií doplněno množstvím celostránkových fotografií vysoké estetické kvality.

Fotografické příběhy ukazují laikům zajímavé chování druhů a objasňují vztah mezi člověkem a ekosystémem moře. Například se zde čtenář dočte o fungování čistících stanicí, o tom, jak se rodí žraloci a jak i ryby cestují stopem nebo načerno - to zásluhou člověka.

Pro určování by bylo ideální doplnit knihu stručným klíčem, nebo ještě lépe obrázkovým souhrnem čeledí, jak to má například kniha Co žije ve Středozemním moři. Takto je pro laika velmi obtížné začít hledat na správném místě. A uznáte sami, jak mám já, vzděláním strojař, vědět, co za čeleď je taková ta štíhlá stříbrná rybka s průhlednými ploutvičkami a černou ploutví ocasní? A i kdybych čeleď tušil, obsah moc nepomůže. Je řazen podle taxonomické příbuznosti, nikoli podle abecedy. Situaci zachraňuje rejstřík.

Solidní dojem podporuje i kvalitní tisk na křídovém papíru a pečlivé knihařské zpracování.

Další podrobnosti o knize (včetně ukázky několika stran) najdete na www.rajzl.cz.

Komentář odborníka

Adam Petrusek

Kniha patří rozhodně mezi nejlepší populární publikace o fauně (nejen) Středozemního moře. Je zřejmé, že ani veteráni potápění nemohou doufat, že všechny tyto ryby někdy spatří. A naopak, i přes ohromný rozsah knihy se vám může stát, že při ponorech potkáte rybu zde nevyobrazenou.

Překlad knihy do českého jazyka je na docela slušné úrovni (i když, jako ostatně v každé knize, se sem tam chybička vloudila). Občas se české názvy neshodují s obecně přijatou terminologií nebo jsou použity nesprávně (např. ekvivalentem pojmu "Cyclostomata" je "kruhoústí", sliznatky jsou jen jednou malou skupinou, která bývala do Cyclostomata řazena). Velmi lze ocenit uvedení anglických jmen, která umožní nejen srovnání s cizí literaturou, ale pomohou i při konverzaci s anglicky mluvícími kolegy-potápěči.

Kniha je skvělá pro listování po večerech, vzpomínání na ponory nebo k seznámení s velkou diverzitou mediteránních a atlantických ryb a s různými zajímavostmi o jejich životě. "Debelius" by neměl být zaměňován s regulérní určovací příručkou, a to hned z několika důvodů. Prvním je paradoxně právě velký rozsah knihy. Jedna či dvě fotografie navíc obvykle nemohou vystihnout daný druh natolik, aby určení mohlo být provedeno s jistotou. Ačkoli jsou u některých druhů stručně uvedeny určovací znaky nebo možnosti záměny, většinou tomu tak není (a zkuste určovat třeba ropušnice nebo hlaváče jen podle fotografií...).

Pro spolehlivější určování je proto ideální použít některý klíč, který obsahuje detailní popisy znaků (v češtině ovšem žádný neexistuje), a výsledek porovnat s fotografickým atlasem (v této kategorii nemá "Debelius" konkurenci).

Přes výše uvedené drobné výhrady však musím ještě jednou zdůraznit: "Atlas ryb Středomoří a Atlantiku" je nejlepší ve své třídě, a to v celoevropském měřítku. Navíc je vydán ve slušném překladu v češtině, a to ocení nejen ti, kdo žádným cizím jazykem nevládnou. Kniha, obsahující množství unikátních fotografií, bude dobře sloužit jak potápěčům a milovníkům přírody, tak i odborníkům.

autor: Sládek Tomáš, Adam Petrusek