Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Večery s fotografem

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 17.09.2007)
Titulní strana

Autor:
Edita Pacovská, Jiří Heller

Vydal:
IDIF, 2007

ISBN:
80-903210-9-7

Rozsah:
198 stran formátu 210×280 mm

Cena:
590 Kč (viz IDIF)


Anotace

Publikace představuje přední soudobé české fotografy formou osobních rozhovorů a výběru z jejich tvorby. Vznikla na základě projektu Večery s fotografem, který od roku 2005 dává zájemcům možnost osobního setkání.

V knize se seznámíte s následující osmnáctkou fotografů:

Komentář

Jan Šibík fotografuje války a katastrofy, Stanislav Pokorný krajinu, Kamil Rodinger reklamní fotografii, Jindřich Štreit sociální dokument, v tvorbě Jana Saudka jsou portréty celebrit i kolorované snímky. Libor Špaček fotografuje akty pod hladinou, ostatně proto čtete tuto recenzi na Stranách potápěčských.

Výběr fotografů má jediný společný prvek - všichni umí fotografovat, i když každý úplně jinak. Škoda, že rozsah publikace neumožnil jednotlivým autorům presentovat svoji práci na více, než šesti stranách. Někteří autoři místo průřezu tvorbou zvolili spíš presentaci jednoho uceleného cyklu, témata fotografií a témata rozhovorů se proto občas poněkud míjejí. Proto jsem velmi přivítal uvedení adresy webové stránky každého fotografa, kde se lze s jeho tvorbou seznámit podrobněji.

Otázky v rozhovorech se týkají nejen tvorby, ale i života a názorů fotografů.

Grafické zpracování od Jaroslava Páva je velmi výrazné. Stránky s fotografiemi jsou zpracované moderně a přitom citlivě, ale na stránkách s rozhovory grafika textu místy až konkuruje, nepomáhá přehlednosti a srozumitelnosti. Méně by asi bylo více.

Největší přínos této knihy vidím ve spojení rozhovorů s ukázkami tvorby, které názorně dokumentuje, že snímek vzniká v duši fotografa, který chce obrazem vyjádřit určitou emoci. Volba výrazových prostředků, kam patří i umístění snímku pod vodní hladinu, je až následná. Samotné vytvoření obrazu, to už je jen řemeslo, jehož dokonalé zvládnutí a použití odpovídajících nástrojů je podmínkou nutnou, ale zdaleka ne postačují ke vzniku dobré fotografie.

Knihu by měl mít ve své knihovně každý, kdo za fotografií vidí víc, než jen techniku pořízení snímku a kompoziční pravidla.

autor: Sládek Tomáš