Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Řásná - lom

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
700 m.n.m
Max. hloubka
15 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Výnikající
(hodnotilo 3 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - 9°C - - - - -
Obrázky lokality
Pohled na lom - obrázek poslal Svoboda Tomáš Suchdol
Popis lokality

Opuštěný zatopený lom na žulu nedaleko Řásné. Z hlavní křižovatky v Řásné se vydáte po silnici směr na Lhotku a po cca. 300m od křižovatky odbočíte vpravo (po odbočení projíždíte ještě dvě křižovatky, obě projedete rovně) - odtud je to k první závoře k lomu cca. 1,6km. Konec cesty už není po asfaltu, ale je po zpevněné slušné lesní cestě. První závora, která je cca. 300m od lomu je zamčená (zámek je jen imitace - dá se otevřít rukou). Druhá závora je bez zámku a dá se volně otevřít. U lomu jsou všude rozvěšené cedulky Vstup zakázán životu nebezpečno. Ptal jsem se místních a všichni se tam volně chodí koupat a nikdo s tím nedělá problémy. Cesta k lomu je obecní, lom samotný se rozkládá na dvou pozemcích. Větší část lomu je na pozemku firmy KAVEX - GRANIT HOLDING a.s., a je na tento pozemek uvalena exekuce. Pod vodou k vidění hejna okounů a štiky. Bohužel celé dno je poseté spoustou pneumatik. K vidění pod vodou jsou i zbytky těžebního vybavení (kontejnery, ocelová nádoba připomínající řepík, sání čerpání prosáklých vod, ocelová lana, lešení, žebřík). Největší hloubka je hned u vstupu kolmo dolů kolem stěny směrem na východ.

Vloženo 08.07.2018. Údaje naposledy změněny dne 14.08.2018
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
29.07.2018 18:00 10 29 9 3
0 Zapsal

29.07.2018 11:30 9 28 22 12 8 3
0 Poprvé jsme tu byli před dvěma lety, od té doby ze břehu zmizely dva těžební jeřáby. Fotky a krátký report zde: https://blackjn.cz/rasna-2972018 (Zapsal Černý Michal)

07.07.2018 11:15 15 20 19 7 15 1
0 Zaparkoval jsem auto před první závorou, sice šla otevřít, ale v lese byli všude sběrači borůvek a na nové neznámé lokalitě jsem nechtěl riskovat problémy. Vybavení jsem si odnesl na hrbu až k lomu - nebylo to zas tak nic strašného. V lomu se koupali družní cyklisti. Pod vodou do cca. 5m to bylo jak z říše snů - viditelnost místy i 15m. Na východní stěně je v cca. 5m hájek se zatopenými smrčky a v nich jsou hejna pěkně vypasených okounů a dvě krásné štiky - nechali se klidně fotit. Na severozápadním cípu jsem nalezl nějaký pytel ala Orlík (zavázaný a zatížený kamenem)!!!. V 10m byla furt viditelnost cca. 6m. Doporučuju - byla to na potápění pecka. Fotky z lomu na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Čenkov - lom Česko Sladká - lom 8 km / 31°
Horní Cerekev - lom Česko Sladká - lom 12 km / 343°
Řídelov Česko Sladká - lom 3 km / 37°
Studená - lom Sumrakov - Babí hora Česko Sladká - lom 5 km / 229°