Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Costa del Montgrí - El Falaguer

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - pobřeží
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
16 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
20 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
nehodnoceno
(hodnotilo 0 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 14°C 17°C 19°C 19°C 21°C 21°C 20°C - -
Popis lokality

TECHNICKÉ ÚDAJE

Úroveň potápěče: jedna hvězda

Maximální hloubka: 16 m

Doporučená doba ponoru: 30 minut

Doporučené vybavení: kompas

Neprovádět za následujícího směru větru: SV, V

Costa del Montrgrí, 1,3 námořních mil od přístavu l´Estartit

El Falaguer je malá část pobřeží, která na západě hraničí s Cap d´Oltrera a na jihu s řadou skal formujících maličkou zátoku nazývanou Port del Falaguer. Ačkoliv je v oblasti lokality výrazně mělko, trasa ponoru je zajímavá a vhodná zejména pro jedno-hvězdičkového potápěče či dokonce pro ty, kteří si kurs potápění teprve dělají a chystají se na svůj první ponor. Toto místo je zároveň ideální pro skloubení ponoru s piknikem, neboť loď je bezpečně zakotvena v klidné malé zátoce, která je vhodná i na koupání.

JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ

Připluje se okolo Punta Salines a dále  se pokračuje na sever směrem na Cap d´Oltrera. Krátce před tím, než dorazíme k tomuto bodu, je třeba otočit se směrem k přístavu, a plout podél JZ stěny skály, až k Port del Falaguer - maličký, napůl schovaný přírodní vlnolam, u něhož lze zakotvit. V zátoce je 4 metrová škvíra, kam se dá  bez problému vplout.

ORIENTACE PŘI PONORU

Náš ponor povedeme podél stěny Falaguer od jihu k severu. V tomto směru se budeme držet až do poloviny trasy, která vede podéĺ jižní stěny Cap d´Oltrera, více či méně v regionu Negre del Falaguer. Tuto oblast není složité najít, neboť skála má znatelně tmavou barvu a je pokryta stalagmity, kde obyčejně kotví lodě z potápěčské báze. Tyto báze často vedou ponory v trase podobné té naší, ovšem pouze od S k J a nezacházejí přímo k Port del Falaguer.

Jakmile zabezpečíme loď a seznámíme se blíže s oblastí, ve které se budeme potápět, zahájíme ponor. Dno je asi 4 m pod hladinou, skládá se z velkých kamenů pokrytých zelenou mořskou travou a je zářivě prosluněno. Po dosažení dna začneme plavat na sever, stěnu skály po naší levici. Tato část ponoru je nejmělčí. Postupně se dostáváme hlouběji, maximálně ovšem do 6-ti m.

Kameny jsou čím dále větší a mořská tráva, kde můžeme nalézt  echinoderms , hojnost mořských ježků, červené a zelené hvězdice, stále dominuje. Na druhou stranu tu schází mořské houby, bryozoans a molluscs, kteří jsou jinak typickými obyvateli mořského dna na Illes Medes. Dále zde najdeme blennies, gobies a mnoho druhů wrasse, jak plavou okolo skal.

Plaveme podél skal až se nám naskytne typický pohled na skalní stěnu, a po cca. 10-ti minutách strávených ve vodě, spatříme několik trhlin. Baterkou posvítíme do prvních z nich, abychom zde případně našli scorpion fish; ve třetí trhlině se nám naskytne milé překvapení. Tato puklina je otvor asi 2 m široký a vede do 20 m dlouhé komory. Na pravo nalezneme skupinky  posidonia, dno je pokryto hrubým pískem s menšími a více kulatými skalami/balvany oproti těm, které jsme viděli doposud. Je to jakási podvodní zátoka s písečným dnem a hladkými stěnami, které se směrem výš k sobě přibližují a nad hladinou otvor uzavírají. Komora nebo spíše jeskyně má tvar špičaté věžičky a ve špičce tvoří vzduchovou komoru. Při návratu na loď můžeme útvar vidět i zvenku, neboť trhlina pokračuje 15 m stěnou útesu nad úroveň moře.

Pokud jeskyni navštívíme, můžeme jít pouze tak daleko, abychom  se byli schopni volně hýbat. Není radno navštěvovat toto místo ve skupinách, neboť zvířením písku, což není za těchto okolností složité, se voda zakalí. Jelikož se tento ponor týká zejména začátečníků, nebudeme vplouvat dovnitř, pokud toto náš průvodce neuzná za rozumné.

Když opustíme jeskyni, pokračujeme podél skalní stěny po naší levici, a hledáme skály, které jsou rozměrově větší než doposud. Skály stoupají od písečného dna, což nám připomene krajinu na lokalitě Salpatxot v Illes Medes, vyjma gorgónií, které zde chybí. V tomto místě si můžeme všimnout větší výskyt mořských hub než-li na začátku našeho ponoru.

Plaveme dále až ke skalnímu hřebenu, který označuje počátek jižní stěny Cap d´Oltrera. Dále odtud není trasa příliš zajímavá pro jedno-hvězdičkového potápěče. Skalní stěna zde padá příliš prudce dolů na dno 20 až 30 m hluboké. Na skalách, které pokrývají dno, můžeme vidět olivové a bílé gorgónie; větší zajímavostí je však početný výskyt  wreathy-tufted tube-worms  rozptýlených po celé skalní stěně.

V tuto chvíli by celkový čas na dně měl ukazovat cca. 20 minut, což je doba, kdy bychom se měli vrátit. Zpět plaveme stejnou cestou a ponor ukončíme návštěvou tunelu, který proniká skrz vlnolam Port del Falaguer, kde je naše loď. Tunel nalezneme plaváním podél úpatí skalní stěny, až narazíme na vchod blízko místa, kde jsme započali ponor. Ačkoliv větší část tunelu je pod hladinou, je možné, že jsme vstup do tunelu viděli již před zahájením ponoru.

Tunel je 18 m dlouhý s vchodem o šířce 2 m, který je na úrovni dna ve 3 m. Tunel, který má profil „S“ se dvěma ostrými ohyby, stoupá až na hladinu a znatelně se rozšiřuje až do 7-mi metrů. Jak vchod tak i východ tunelu jsou vhodná místa pro podvodní fotografování. Náš ponor zakončíme buď plaváním skrz tunel, nebo podél poloostrovu Port del Falaguer, kde dosáhneme lodi.

Vloženo 10.03.2004. Údaje naposledy změněny dne 29.05.2019
Stavy lokality Bohužel žádné hlášení stavu lokality nemáme k dispozici.