Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Illes Medes - Carall Bernat

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - stěna
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
25 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
15 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Výnikající
(hodnotilo 2 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 14°C 17°C 19°C 19°C 21°C 21°C 20°C - -
Popis lokality TECHNICKÉ ÚDAJE 
 
Úroveň potápěče: dvě hvězdy 
Maximální hloubka: 25 m 
Doporučená doba ponoru: 40 minut plus dekompresní zastávka 
Doporučené vybavení: dekompresní tabulky nebo potápěčský počítač 
Neprovádět za následujícího směru větru: J, V  
 
Bóje č. 7a v rezervaci Illes Medes 
 
Doporučená trasa ponoru je okruh okolo skály Carall Bernat, která je pro svůj velmi bohatý mořský život jedním z nejatraktivnějších míst v Illes Medes. Potápění zde není nijak zvlášť technicky náročné. Je zde pouze možnost výskytu proudů, které by ovšem měl zvládnout potápěč jakékoliv úrovně.  
 
 
JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ 
 
Carall Bernat má dost speciální tvar a leží na jihu souostroví, které nazýváme trojúhelník Tascons. Loď se uvazuje k bóji č. 7a na západě od skály.  
 
ORIENTACE PŘI PONORU 
 
Plaveme na hladině k západní stěně skály, kde se zanoříme až na dno, 6 m až 8 m hluboké. Dno je pokryto velkými skalami, jako ostatně všude v tomto trojúhelníku Tascons. Hned po zanoření uvidíme spoustu druhů živočichů jako salema, white seabream, bass a groupers, které jsou obklopeny bryozoans, molluscs, mořskými houbami a mořskou travou. Na tomto místě se příliš nezdržujeme. Jelikož zde bude končit náš ponor, necháme si prohlídku místa až po dokončení okruhu okolo ostrova, kdy budeme moci využít zbylý vzduch.  
 
Ponor vedeme proti směru hodinových ručiček, což znamená, že skalní stěna je po naší levici. Když postoupíme udivíme, že stěna Carall Bernatu klesá velice ostře. Zanoříme se zde na dno, které je v 15-ti až 20-ti m. Toto je nejlepší hloubka pro tento ponor, neboť je stále dobře prosluněná a je zde nejvíce mořského života. Podél skalní stěny najdeme velké skalní výčnělky, kde se vyskytují gorgónie, white seabream, giltheads a další druhy ryb.  
 
Postupně se přiblížíme k trhlině na JV straně Carall Bernatu. Trhlina, která se pne od 20- ti m až nad hladinu, je u ústí 4 m vysoká a postupně se zužuje. Její délka je 15 m. Někdy nás zde překvapí groupers, když se jejich obrovské oko nečekaně vynoří ze tmy. Když vyplaveme, rozprostře se před námi modř otevřeného moře. Blížíme se k vnější části ostrůvku, kde musíme být opatrní na proudy, které mohou být dost silné. Na druhou stranu tu díky proudům a poloze ostrova na jednom z vnějších bodů souostroví můžeme vidět stěhovavé ryby jako jsou sardinky a bogue a dále druhy řádu tuňáků, které často plavou za hejny ryb.  
 
Opodál spatříme pahorek, který je stejného tvaru jako ostrůvek. Je pokryt gorgóniemi a zvedá se ostře od 45 m do 22 m. Můžeme zde také nalézt white seabram a zebrea seabram a giltheads . Po prohlídce se opět vrátíme na stěnu Carall Bernatu a připlaveme na její východní stěnu. Jako vždy v Illes Medes, tato strana je nejhlubší, dosahující místy až 45 m. Toto je nejbližší bod k Roca Retxa, o kterém se zmiňujeme na konci tohoto popisu.  
Vloženo 10.03.2004. Údaje naposledy změněny dne 10.03.2004
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
06.09.2012 12:00 38 28 24 20 15 10
0 Spousta murén a kaniců. (Zapsal )

06.09.2011 11:30 43 28 24 22 20 20
0 Opět hezký ponor a tradiční ryby: kanicové, murény, ropušnice, úhořovci a v průplavu mezi skálami hejna ryb. (Zapsal )