Popis lokality
TECHNICKÉ ÚDAJE
Úroveň potápěče: dvě hvězdy
Maximální hloubka: 25 m
Doporučená doba ponoru: 40 minut plus dekompresní zastávka
Doporučené vybavení: svítilna, dekompresní tabulky nebo potápěčský počítač
Neprovádět za následujícího směru větru: SV, V
Costa del Montgrí, 1,9 námořních mil od přístavu v l´Estartitu
Na tomto ponoru je možnost navštívit jeskyni. Prakticky se jedná o tunel, který se táhne pod ostrovem od západu na východ. Trasa ponoru vede skrz tunel a po té se vrací na jižní pobřeží ostrova. Ponor je vzhledem k max. hloubce zde dosažené určen pro dvou-hvězdičkové potápěče. Pokud ovšem nemáte zkušenosti s potápěním v jeskyních, tento ponor vám nedoporučujeme. V tomto případě můžeme volit jinou alternativu, a to potápění okolo ostrova. Podrobnější popis uvádíme na konci tohoto popisu.
JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ
Ostrov leží u Costa del Montgrí, před stejnojmennou zátokou, cca. 1,9 námořních mil od přístavu v l´Estartitu. Jelikož zde není žádná bójka na uvázání lodi, začneme náš ponor mezi ostrovem a pobřežím, u JZ strany ostrova. Přesné místo není složité najít - označením je trhlina ve skále, která je sice malá, za to zřetelná. Při kotvení musíme být opatrní, neboť je zde vzhledem k návštěvám zátoky Cala Pedrosa silný lodní provoz.
ORIENTACE PŘI PONORU
Jakmile najdeme trhlinu nad hladinou, podle čehož poznáme polohu jeskyně, zanoříme se podél stěny ostrova. Jen tak se vyhneme tomu, že se neztratíme mezi dalšími puklinami a trhlinami, které ze dna vystupují. Jeskyně je spíše 75 m dlouhý tunel. Jeho vchod je 5 m vysoký a 3 m širokým a později se více otevírá. Východ z tunelu má značně větší rozměry a můžeme jej vidět od cca. poloviny tunelu.
U vchodu najdeme celkem dost sedimentu, což je běžné pro většinu podmořských tunelů a jeskyň. Naštěstí je ústí tunelu dostatečně vysoké, takže by neměl být žádný problém udržet si dostatečný odstup. Jelikož začátek tunelu je úzký, podaří se nám svítilnami ozářit obě stěny. Pravá stěna bude během ponoru naším orientačním bodem.
Když proplujeme oblastí sedimentu, tunel se začne rozšiřovat a zvyšovat. Zde můžeme ve skále na úpatí stěny spatřit typické skalní římsy tvořené erozí a dále mnoho dalších zákoutí a puklin, kde se často schovávají lobster, haddock nebo dokonce i conger eel.
Pokračujeme dále, abychom prozkoumali tuto širokou část jeskyně. Na hloubkoměru můžeme sledovat pomalé klesání tunelu až do 20-ti m. V momentě, kdy se strop jeskyně opět zmenší, si uvědomíme, že jsme právě dosáhli polovinu cesty a pokud zhasneme svítilny, spatříme na vzdáleném konci tunelu světlo. O trochu dále, na pravé straně nad námi, uvidíme větve tunelu, které stoupají do 6-ti m pod hladinou a vedou dále ven. Nebudeme se jimi nikam vydávat, neboť pokračujeme v naší trase až na konec tunelu.
Uvnitř tunelu, blízko vchodu, je několik skal, kde můžeme občas nalézt lobsters nebo ostnaté humry. Kvůli slabému světlu zde jinak není moc života. Když proplujeme ven, uvidíme mnoho druhů wrasse: zelené, hnědé, černo-ocasé a dále white seabream. Ryby jsou zde oproti Illes Medes méně přátelské, neboť nejsou zvyklé na potápěče. Podle údajů na našich hodinkách a manometru zde ještě chvíli setrváme, nejdeme však níže než 25 m. Skály a skalní převisy jsou zde plné mořského života: bryozoans, mořské houby, hvězdice atd., ale také haddock a scorpion fish.
Při návratu plaveme okolo ostrova v hloubce 12-ti m, skalní stěnu po naší pravici. Tato oblast je typická pro výskyt mořské trávy a bryozoans. Pokud se udržíme v dané hloubce, objevíme se u vchodu do jeskyně, čímž si ujistíme naši polohu blízko lodi. Po dokončení dekompresní zastávky, pokud je to nutné, ukončíme ponor.
Pokud máte vyšší kvalifikaci v potápění a zbývá vám ještě čas a vzduch, můžete se před návratem ponořit do 30-ti m, skalní stěnu po vaší levici. Zde nalezneme mnoho puklin, kde je hojnost červených korálů a ostnatých humrů. Na východní straně ostrova, v hloubce 38 m, je osamělá formace skal. Zde také naleznete stejný druh korálu a o mnoho víc humrů. V tomto místě byly objeveny římské lodě, které jistě převážely mlýnský kámen, vzhledem k velkému množství, jež tu bylo nalezeno.
Pokud nejsme příliš zvědavi na návštěvu tunelu (i v případě dvou-hvězdičkového potápěče) můžeme zvolit tuto alternativu přímým plaváním okolo ostrova. V tomto případě začneme ponor na stejném místě, skalní stěnu po naší levici, a klesáme až na dno, které je pokryto hrubým pískem. Cestou můžeme potkat atlantic pomfret, rainbos, brown wrasse a scorpion fish. Postoupením východním směrem dále se postupně dostaneme do 20-ti m. Skála je pokryta mořskou travou, mořskými ježky, červenými a ostnatými hvězdicemi, mořskými okurkami, mořskými houbami, atd. V menších hloubkách uvidíme white seabream. Pokud setrváme ve 20-ti m, připlaveme k východnímu konci tunelu, kde spatříme skalní převisy a skály, o kterých jsme již hovořili. Pohledem dovnitř jeskyně tak uvidíme ostnaté humry, haddock a možná i lobster.