Popis lokality
TECHNICKÉ ÚDAJE
Úroveň potápěče: ***
Maximální hloubka: 45m
Doporučená doba ponoru: 25 minut + dekompresní zastávka
Doporučené vybavení: 18-ti litrová láhev nebo dvojče, svítilna, dekompresní tabulky nebo potápěčský počítač
Neprovádět při následujícím směru větru: S, V
Bóje č. 2 v rezervaci Illes Medes
Na tomto ponoru navštívíme jeskyni, která leží v hloubce 42 m, kde je velká populace ostnatých humrů, gorgónií a červených korálů tvoří hlavní atrakci ponoru.
JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ
U SV cípu Meda Granu, u Punta de Coetera, se zakotví u útesu Pedra de Déu. Tady můžou být buď jedna nebo dvě bóje, 2a a 2b, jedna na SZ a druhá a JV od útesu. Loď se může upevnit k jakékoliv bóji.
ORIENTACE PŘI PONORU
Podvodní skalní hřeben, který stoupá do 6-ti m pod hladinou spojuje ostrůvek Pedra de Déu s Punta de la Coetera. Trasa ponoru vede podél jižního svahu tohoto hřebenu, takže když loď přivážeme k severní bóji musíme plavat mezi ostrůvkem a Punta de Coetera, přes hřeben, abychom dosáhli strany, kterou chceme prozkoumat. Když loď uvážeme k jižní bóji, jdeme přímo k jižní straně hřebenu.
Stěna Pedra de Déu je celkem strmá s klesání v úhlu 80. Když tam doplaveme, klesneme dolů se skalní stěnou po naší levici a dáváme si pozor na vyvážení. Když jdeme přímo dolů – což je nejlepší varianta – dosáhneme dna ve 20-ti m. Pokud ale jdeme diagonálně přes skalní stěnu dosáhneme dno v cca. 25/28 m, neboť dno se svažuje a čím více na sever plaveme tím je hlubší.
Když se dostaneme do 20-ti m, najdeme hodně gorgónií, velké skály napravo od stěny, a můžeme zde najít haddock, scorpion fish a první červené korály. Odtud plaveme na sever, skalní stěnu po naší levici a postupně klesáme.
Ve skále je hodně trhlin, kde najdeme nějaké ostnaté humry, gorgónie a blunt-headed holy-fish a jak se přiblížíme k hloubce 35 m, díry a pukliny se začnou zvětšovat. Zde můžeme vidět humry, kteří dávají přednost místům, kde je společně skála a bláto.
Trochu dál, v hloubce cca. 38 m, najdeme vstup do jeskyně Pedra de Déu. Ústí je přibližně 3 m vysoké a 3 m široké. Dno se ovšem rychle zvedá a jeskyně je potom mnohem nižší. Jeskyně je asi 10 m dlouhá, a doporučujeme vám, abyste zůstali trochu nahoře abyste nezvířili bahno. Dokonce doporučujeme, aby všichni potápěči vstoupili společně, jinak by totiž ten poslední téměř nic neviděl, kdyby se sediment zvířil.
Uvnitř najdeme mnoho ostnatých humrů. Pokud si zvíříme bláto a nemůžeme najít cestu ven, východ je přibližně na JVV. Není to ale složitá jeskyně, neboť zde nejsou žádné větve a není příliš dlouhá.,
Když vyplaveme z jeskyně uvidíme nalevo na dně rozptýlené skály a mezi nimi úzké průchody. Jdeme se k nim podívat až dosáhneme 45 m hloubku. V tuto chvíli je min. 20 minut od zanoření, a je proto čas se vrátit. Nepůjdeme přímo nahoru po skalní stěně, neboť nedosahuje hladiny, raději jdeme na plošinu ve 30 m. Co bychom měli udělat je vrátit se stejnou cestou jako jsme přišli tím, že plaveme podél dna, skalní stěnu po naší pravici. Takto postupně stoupáme a když se dostaneme do 35m, nebo lépe 30m, můžeme se zastavit a jít podél dna a vystoupit více tak, že poplaveme diagonálně přes skálu která už dosahuje hladiny. Pokud jsme dobře náš ponor plánovali, můžeme celou trasu provést u úpatí skalní stěny až dosáhneme oblasti velkých skal, ve 20m, kde jsme se zanořili.
Pokud jste uvázali loď u bóje na druhé straně hřebenu, na sever od Pedra de Déu, a pokud vám ještě zbývá čas můžete ukončit ponor tím, že se ještě vrátíte k severnímu svahu Pedra de Déu a tam můžete najít hummock, který leží na SZ od útesu. Je velice blízko bóje a dosahuje 12m v jeho nejvyšším bodě. Zde můžeme občas najít i groupers.