Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Illes Medes - El Medallot

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - pobřeží
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
30 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
20 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 14°C 17°C 19°C 19°C 21°C 22°C 20°C - -
Popis lokality

TECHNICKÉ ÚDAJE

Úroveň potápěče: dvě hvězdy

Maximální hloubka: 30 m

Doporučená doba ponoru: 30 minut plus dekompresní zastávka Doporučené vybavení: kompas, svítilna, dekompresní tabulky nebo potápěčský počítač Neprovádět za následujícího směru větru: S, V

 Bóje č. 1 v Illes Medes rezervaci

Trasa ponoru povede okolo celého obvodu ostrova, kde max. hloubka dosahuje 33 m. Pro dvou-hvězdičkového potápěče dle CMASu, je navrhováno vést tento ponor v max. hloubce 25/30 m. Pokud je vaše kvalifikaci nižší, optimální je vést tento ponor ve 20 m, a pokud máte naopak vyšší kvalifikaci, je možnost na konci ponoru zvolit návštěvu skály Mas Ferrer, která je ve 42 m.

Hlavním cílem tohoto ponoru je prohlídka hojnosti ostnatých humrů, kteří žijí okolo El Medallot. Tato oblast je v Illes Medes jedna z nejméně navštěvovaných. Během léta je dobré nechat si ponor na odpoledne, neboť JZ větry, které nám brání od potápění na jižních částech ostrovů, jsou v tuto část dne běžné.

JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ

El Medallot je skála ležící na nejzápadnějším bodě souostroví, a bóji lze nalézt v trhlině na její severní straně. Ostrov je podle jeho tvaru často také nazýván „la bota“ (bota). Od lodi se plave  po hladině až do místa, kde se mění výška ostrova - nejvyšší bod „nártu boty“ - a zde se zanořit.

ORIENTACE PŘI PONORU

Od výše zmíněného místa povedeme náš ponor ve směru proti hodinových ručiček, skalní stěnu po naší levici. Raději než se přímo zanořit do 25-ti m, klesáme postupně plaváním podél stěny diagonálně (60 st. klesání). Jedině takto nemineme trhlinu plnou mořských sasanek, která vede od hladiny do 15-ti m pod hladinou a je typická pro El Medallot. Když si sasanky prohlédneme, klesáme až do 25-ti m, kde se vyvážíme tak, abychom mohli v této hloubce pokračovat v ponoru. Když se přiblížíme k jižní straně ostrova, uvidíme napravo pod námi písečné dno, které je v hloubce 33-ti m.

Plaveme dále až se před námi ve stejné hloubce začnou ukazovat různě roztroušené skály. Skály tu jsou takto poházené zřejmě vlivem pádů v minulých dobách a zůstali tu nahromaděny u úpatí hlavní skalní stěny. Mezi hromadami skal a hlavní skalní stěnou jsou i malé průchody.

Poznámka: Tyto hromady skal nás dovedou do Roca del Mas Ferrer, čímž můžou tří-hvězdičkoví potápěči ukončit ponor. Mezi těmito skalisky najdeme hojnost mořského života: gorgónie,  conger eels  a převážně pak ostnaté humry. Jak jsme již říkali, tito tvorové jsou hlavní zajímavostí tohoto ponoru a od této chvíle až do konce ponoru je budeme moci často vídat buď na mořském dně nebo schované v zákoutích a puklinách.

Právě připlouváme k JV straně skály El Medallot, kde v 10-ti m najdeme ve skále díru. Pokud máte čas udělat více než jeden okruh okolo ostrova či nepatrně uhnete ze směru, může tento úkaz sloužit jako vhodný orientační bod.

Východní strana El Medallotu je velice hrbolatá a jsou v ní tak malé jeskyňky, že by se sem vešla pouze polovina našeho těla. I takto je můžeme prozkoumat. Zde zejména oceníme možnost posvítit si svítilnou na pestře zbarvený podvodní svět. Chvilinku se na této skalní stěně zdržíme a můžeme pečlivě prozkoumat trhliny a díry. Ve chvíli, kdy dosáhneme severní strany ostrova si všimneme zdejších dvou kuriozit:  red mullet  a velké oblasti převážně červených gorgónií.

Na SZ stěně zjistíme, že klesání je mírnější  a pokud se potápíme odpoledne, bude tato část jasně prosluněná. Toto je znamení, že se vracíme na místo kotviště. Pokud si nejsme přesto jisti, vystoupáme do 15-ti m, kde opět nalezneme mořské sasanky v trhlinách. Poté si najdeme vhodné místo pro dekompresní zastávku a ukončíme ponor.

Roca del Mas Ferrer

K Roca del Mas Ferrer se dostaneme od oblasti popadaných skal, jak jsme se již výše zmínili. Plaveme od jedné skály ke druhé, což nás více či méně přivede do JV směru, a to v okamžik, kdy začneme klesat hlouběji.

Mas Ferrer je skupina skal, které jsou velmi u sebe a tvoří tím různé strouhy a průchody. Ty jsou ovšem tak úzké, že jimi neproplujeme. Jejich max. výška je 8 m a tyčí se ze 42 m. V minulosti bylo překvapivě na tomto místě nalezeno římské olovo. Teorie říká, že se pravděpodobně jedná o ingot ztracený při převozu tohoto kovu; v úvahu se bere i možnost, že šlo o lodní zátěž.

Vloženo 10.03.2004. Údaje naposledy změněny dne 24.07.2022
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
09.09.2011 11:30 35 26 24 22 20 20
0 Poslední ponor letošního zájezdu, Medallot jsme obepluli celkem třikrát a rozloučili jsme se ostrovy. Nezbývá než se těšit zase na příští rok, kdy se v září zase s Diving Jesenný do Estartitu vypravíme. (Zapsal )