Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Illes Medes - Dofí Sud

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - jeskyně
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
25 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
10 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Výnikající
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 14°C 17°C 19°C 19°C 21°C 20°C 20°C - -
Popis lokality TECHNICKÉ ÚDAJE 
 
Úroveň potápěče: tři hvězdy 
Maximální hloubka: 25 m 
Doporučená doba ponoru: 50/60 minut plus dekompresní zastávka 
Doporučené vybavení: 18-ti litrová láhev nebo dvojče, dvě svítilny, dekompresní tabulky nebo potápěčský počítač 
Neprovádět za následujícího směru větru: J, V 
 
 
Bóje č. 6b v Illes Medes rezervaci (Dofí Sud) 
 
Tento ponor je určen pro tří hvězdičkové potápěče vzhledem k obtížnostem plynoucích z celkové doby ponoru (téměř hodinu) a dále vzhledem k nutnosti perfektního zvládnutí manipulace s potápěčským vybavení, neboť větší část ponoru vede skrz tunely a šachty.  
 
Ponor je každopádně možno rozdělit do dvou jednotlivých částí - první může zahrnovat vzduchovou komoru a Cova del Dofí; druhý pak amfiteátr a tunel. Toto zkrácení uskuteční tyto ponory zvládnutelné i pro dvouhvězdičkové potápěče. Pokud právě vy máte problémy s vyrovnáváním, raději se o tento ponor nepokoušejte, neboť jak návštěva vzduchové komory, tak i výstup ze šachty, by vám mohli dělat potíže.  
 
Za popis tohoto ponoru jsme začlenili i cestu k Serra Ventosa, což je potopený skalní hřeben ležící na jihovýchodě od Punta de la Ressagosa. Ponor k této lokalitě je brán jako samostatný a není součástí tohoto hlavního ponoru.  
 
 
JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ 
 
Plaveme k jižnímu pobřeží Meda Petita do oblasti jménem Dofí Sud, kde nalezneme bóje č. 6a a 6b. Kotvit budeme u té severněji položené.  
 
 
ORIENTACE PŘI PONORU  
 
Jakmile sestoupíme do vody, začneme plavat směrem na sever (záleží na nás zda na nebo pod hladinou). Když se dostaneme ke stěně skály, ponoříme se až do 12 m. Doporučujeme postupovat podle těchto instrukcí, aby se nemohlo stát, že minete vzduchovou komoru. Plaveme dále podél skály po levé straně, až připlaveme k ústí tunelu cca. 5 m vysokém a 7m širokém, kam může vplout i více potápěčů najednou. 
 
Vplaveme do tunelu, který je asi 5 m dlouhý, a směřujeme ke vzduchové komoře. Raději zůstaneme u dna, které se jediné nerozvětvuje, abychom neuhnuli z cesty. Po několika metrech se otočíme dokola, abychom viděli světlo, které do tunelu proniká skrz mnoho dalších děr a trhlin dosahujících téměř povrchu. Je to hezká podívaná a může to být i dobrá příležitost k podvodnímu fotografování. Dno je tu pokryto hrubým pískem a velkými kameny, které se zvětšují čím hlouběji pronikáme do jeskyně.  
 
Když se dostaneme dost hluboko, posvítíme si svítilnami do nejtmavších koutů a trhlin, kde můžeme spatřit „mysid“. Normálně bychom je neviděli, pouze v případě, že na ně posvítíme, vytvoří oranžové obláčky. Jsou podobné maličkým garnátům (shrimps), žijí v hejnu a v tmavých jeskyních, jako je například tato. Tito tvorové jsou jednou z biologických kuriozit tohoto ponoru a můžeme je nalézt právě v těch nejtmavších koutech jeskyně, až úplně v zadní části, kde se běžně stoupá komínem nahoru do vzduchové komory. 
 
Jakmile se skála začne rozevírat směrem nahoru, znamená to začátek šachty. Její maximální šířka je 5 m a tvar téměř po celou cestu nahoru pravidelný. Je třeba dávat si pozor na rychlost výstupu, neboť oproti zevnějšku zde nejsou žádné vizuální orientační body a nemuseli bychom si povšimnout příliš rychlého výstupu. Vzduchová komora leží v 0 m, je celkem velká a má čtyřmetrovou uzavřenou kupoli. Je dokonce možné vylézt z vody na skálu, není ovšem radno dýchat zdejší vzduch, neboť si nemůžeme být jisti, že bude čerstvý.  
 
Nazpět se vracíme stejnou cestou. V 10-ti m můžeme spatřit světlo linoucí se z východu skály, kde se můžeme podívat k vrcholku jeskyňky. Kromě krátkých červených korálů tu ale není nic jiného k vidění. Naše dosavadní celková doba pod vodou by v tuto chvíli, při opouštění skály, neměla ukazovat více než 15 minut. 
 
Jakmile vyplujeme (v cca. 12-ti m), plaveme dále po levé straně skály a snažíme se udržet hloubku, abychom se u vchodu do Cova del Dofí dostali k sošce delfína. Předtím budeme mít možnost vidět několik výstupků s červenými korály. Pokud máte přítele, který teprve začíná s potápěním, vezměte ho určitě s sebou na toto místo, neboť jinde nebude mít za této hloubky možnost spatřit takovou hustotu korálů.  
 
Prohlédneme si delfína, a pokud máme dostatek času, proplujeme krátkým tunelem, který křižuje Meda Petita, a jehož ústí je právě za sochou. Poté se vrátíme zpět k soše, kde si můžeme povšimnout průchodu po levé straně, který vede do amfiteátru (pokud se před tím nerozhodneme navštívit krátký tunel, nalezneme vchod do tunelu na pravo od delfína).  
 
Po uplavání krátkého úseku průchodem uvidíme z leva proudit světlo. To se line z vchodu do šachty, která vede do 0m. Šachta je jakýmsi přírodním otevřeným bazénkem; je ovšem úzká, a proto je lepší vystupovat ve skupinkách po dvou. Po prohlídce se vracíme zpět do tunelu a pokračujeme podél zdi vlevo, až dosáhneme amfiteátru. 
 
Amfiteátr představuje 10 m vysokou a 20 m širokou klenbu s mnoha otvory, jímž proniká světlo, které prostor krásně ozáří. Dva z těchto otvorů jsou dostatečně veliké, a proto jimi můžeme proplout. Dno je pokryto skalami, které vypadají, jako by byly odtrženy od stropu, a kde se zalíbilo humrům (lobsters) a murénám (conger eels).  
 
Když dorazíme k amfiteátru, dovršíme právě 30 minut našeho ponoru. Pokud náš dosavadní celkový čas na dně bude v tento okamžik delší, což při tak zajímavých místech, které jsme navštívili, není obtížné, je možné setrvat zde ještě po krátkou dobu, po té vyplout jedním z otvorů ven a považovat tímto ponor za ukončený. Pokud jsme však na druhou stranu připraveni v ponoru pokračovat, nenavštívíme pro tuto chvíli amfiteátr, ale raději pokračujeme podél stěny na levo, až najdeme dlouhý tunel. 
 
Tunel je dlouhý 80 m a pokud se ustálíme v 18-ti m, dostaneme se tím téměř do jeho středu. Dno je pokryto hrubým pískem a v puklinách a dírách můžeme nalézt murény (conger eels) a (wreathy-tuft tube-worms). Z tunelu vyplujeme u severní strany Meda Petitu, kde na velkých skalách nalezneme gorgónie. 
 
V tento moment uplyne maximálně 45 minut našeho času pod vodou, ačkoliv větší část ponoru se uskutečnila v mělkých vodách. Nezapomeňte si zkontrolovat váš aktuální čas na dně a množství vzduchu, které vám ještě zbývá, neboť cesta zpět je ještě dlouhá. Pokud byste byli nuceni ukončit ponor v tuto chvíli, mohli byste mít menší problémy při plavání zpět k lodi (okolo Meda Petitu), a to zejména pokud by foukal severní vítr. Toto je samozřejmě lepší varianta, než-li se vracet zpět tunelem s malým množstvím vzduchu. 
 
Snažili jsme se v popisu tohoto ponoru podat co nejvíce referencí k času zde strávenému, neboť tento ponor je, jak můžete jistě sami posoudit, velice zajímavý, ačkoliv náročný na informace, fyzickou kondici a dobrý odhad.  
 
Pokud je vše v pořádku, plaveme zpět k lodi tunelem do amfiteátru, kde vyplujeme jedním z otvorů. Při cestě zpět se snažíme uchovat stěnu skály na pravo a u v blízkosti lodi si vybereme vhodné místo na dekompresní zastávku. 
 
 
Serra Ventosa 
 
 
Pro tento ponor zakotvíme u východnější bóje Dofí Sudu (opak, než u předchozího ponoru) a ponoříme se podél řetězu až na dno, které najdete ve 26 m. Na dně, které je pokryto malými skalami, se vydáme se na jihovýchod. Svah, který se táhne k ostrovu, je po naší levici.  
 
Ve chvíli, kdy se nám stěna skály Meda Petita ztratí z očí, plaveme nad písečným dnem ve 30-ti m a po dalších 50-ti či 60-ti m si všimneme stínů. Ty nám předznamenávají, že jsme se ocitli v blízkosti „hummock“. Skála se pne od 36 m do 26 m pod hladinou, kde najdeme spoustu tresek (haddocks), pár ostnatých humrů (spiny lobsters), červené korály (red coral) a někdy i (dogfish). Plaveme okolo skály na pravo a v bodě, kde jsme začali náš okruh, se budeme vracet. Plaveme tedy opačným směrem, na cca. SZ (abychom si byli jisti že dosáhneme útesu Meda Petita, je možná lepší plavat více na západ).  
Vloženo 10.03.2004. Údaje naposledy změněny dne 10.03.2004
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
04.09.2012 10:00 26 28 24 20 15 10
0 Jako již tradičně jsme s Diving Jesenný vyrazili na první zářijový týden na potápění do Španělska na Illes Medes.Viditelnost byla letos díky předchozí bouři o něco slabší, ale množství ryb to vynahradilo. Fotky a krátký článek na www.scubadivers.cz (Zapsal )