Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Šošůvka

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
592 m.n.m
Max. hloubka
5,2 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 60 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 5°C 4°C 6°C 9°C 13°C 19°C 17°C 12°C 12°C 5°C -
Obrázky lokality
Skruže DN80 k prolézání - obrázek poslal Svoboda Tomáš Suchdol
Popis lokality

Obec Šošůvka se nachází v Moravském krasu, asi 30 km od Brna. Lom je přímo ve vesnici u pneuservisu. Před radnicí je fotomapa a na ní je krásně k nalezení. Poměrně čistá voda, na dně trocha sedimentu. Přístup k vodě je jen z jednoho možného místa po mírně nakloněné plošině. Z geologického hlediska je lomem odkryt typický turbidit v kulmu Drahanské vrchoviny - střídají se zde droby, prachovce a břidlice. Lom je to malý a mělký, k vidění je spousta raků, cejni, okouni, kapři, candát, štiky. Na dně a po bocích lomu části těžebních strojů. Ze skruží udělaná prolézačka, pomocí šňůr vyvázano několik cest. Soukromý pozemek, ale nikdo to neřeší. Hloubka lomu se každý rok mění. V roce 2015 byla voda na svém maximu - hloubka 8m. Nyní v roce 2018 je zde max. 5,2m. Vstup do lomu je zakázán pouze psům.

Vloženo 13.01.2001. Údaje naposledy změněny dne 21.07.2018
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
27.01.2019 09:30 4,5 0 4 4 15 7
0 Při příjezdu na lom byla všude slušná mlha, sníh cca. 10cm. Prosekali jsme si díru do ledu - led má tloušťku cca. 20cm. Pod vodou hotová fantazie. Hned u vstupu na nás čekala kamarádka štika 90cm. Po lomu se proháněli hejna kaprů, tolstolobici. I candát se ukázal. Podařilo se mi udělal dost fotek a i jedno video , než se mě vybila baterie ve foťáku. Viditelnost famózní do 3m na úrovni mezi 15m a 20m. U bagru byla mlžina, takže to kleslo na cca. 7m. Ale i ta nejhorší místa byla stále super. Krásné potápko. Fotky klasika na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

15.01.2019 19:00 4,7 0 4 4 8 8
0 Všude souvislá vrstva sněhu cca. 15cm, na lomu je led o tloušťce cca. 20cm. Ve vodě suprový křišťál. Ve vodě jsme byli dvě dvojice, jedna trénovala vyvazování a druhá si užívala již po stávajících vodících šňůrách :) Viděli jsme venku docela dost ryb, což nebývá pod ledem úplně běžné, venku byli jen větší kusy. Viděli jsme tolstolobika, kapry lysce, šupináče, karasy, krasavici štiku 90cm. Největší problém bylo dostat se na lom, podařilo se mi před příjezdem zahrabat auto na silnici ze Sloupu do Šošůvky - cesta místními nazývaná Příhon. Takže zde na to bacha - jezdit v horším počasí ze Sloupu raději kolem hotelu Broušek. Jinak super zpráva v lomu přibylo 70cm vody :) Tentokrát se mi podařilo udělat jen jednu fotku :( je klasika na našich webovkách www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

26.11.2018 16:15 4,6 2,5 4 4 8 8
0 Viditelnost i dnes špičková. Ale počasí na povrchu více než brutální. Foukal vítr, který snad přinesl děda mráz berlou mrazilkou. Pod vodou jsem si užil kamarádku štiku 90cm - dneska mě pustila k sobě až na půl metru a pózovala docela slušně dlouho. Jinak candátek se na mě taky přišel podívat a kapříci byli dnes o trochu klidnější. Od mé minulé návštěvy někdo v lomu byl - na bagru přibyla cedule zákaz lovu ryb a rybáři to tam určitě nedali. Dnes jsem počítač zahrabal dokonce do 4,6m hloubky :) Podařilo se mi udělat nějaké fotky, takže hodím klasika na náš webík www.alkyon.cz. (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

22.11.2018 17:30 4,4 1 4 4 8 8
0 Byť se mi ještě včera nechtělo, dnes to bylo jako magnet a vyplatilo se. Příjezd na lokalitu už za tmy, mlhy, všude ještě zbytky sněhu a z topolů opadával led. Už ze břehu bylo vidět, že dnes to bude něco extra. Pod vodou viditelnost luxus - místy až 8m, ale bohužel se to rychle kalilo díky vystresovaným kaprům, kteří jak mě uviděli neměli nic lepšího na práci než zběsile zmizet a nejlépe zvířit co šlo. Nicméně jsem viděl skoro vše co šlo vidět (kapry, karasy, štiku, candáta, okouny, tolstolobika) až na sumce Colomba - toho jsem nenašel potvoru. Jinak měl jsem v plánu najít tu korbičku co jsem objevil minule a vyvázat ji, ale díky té dnešní viditelnosti to byl trapas - viděl jsem ji hned od bagru :), ale úkol splněn - je vyvázaná. Trošku mě mrzí, že jsem dnes viděl kompletní dno, takže příště už nebude to překvapení, když náhodou na něco narazím ve šmátrání v půlmetrové viditelnosti. Udělal jsem pár fotek, dám klasika na náš webík www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

20.10.2018 21:00 4,6 6 12 12 3 4
0 Na dně velmi slušná viditelnost - některá místa i 5m. Nejhorší viditelnost byla hned u dopravníku. Spousty kapříků, karasů - nejvíc jich bylo pod Barcelonou a klasika u stavebnin, 60cm štika byla u špulky od kabelu. Podařilo se mi najít ve dně další korbičku od vozíku - je nedaleko od bagru - cca. 8m směrem na nápravu, která je u břehu, ale je dost poškozená - uvidíme zda půjde přemístit. Dokumentační foto na našem webu www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Baldovec Česko Sladká - lom 5 km / 96°
Blansko - lom u trati Česko Sladká - lom 10 km / 228°
Brněnská přehrada Česko Sladká - přehrada 26 km / 222°
Březina u Moravské Třebové Česko Sladká - lom 30 km / 336°
Letovice - Křetinka Česko Sladká - přehrada 22 km / 317°
Luleč - Hartlovka Česko Sladká - lom 21 km / 143°
Luleč - U Libuše Česko Sladká - lom 21 km / 145°
Radslavice - Skalní tůň Česko Sladká - lom 21 km / 120°