Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Šošůvka

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
592 m.n.m
Max. hloubka
6,2 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 118 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 4°C 4°C 7°C 11°C 15°C 20°C 18°C 15°C 12°C 5°C 2°C
Obrázky lokality
Skruže DN80 k prolézání - obrázek poslal Svoboda Tomáš Suchdol
Popis lokality

Obec Šošůvka se nachází v Moravském krasu, asi 30 km od Brna. Lom je přímo ve vesnici u pneuservisu. Před radnicí je fotomapa a na ní je krásně k nalezení. Poměrně čistá voda, na dně trocha sedimentu. Přístup k vodě je jen z jednoho možného místa po mírně nakloněné plošině. Z geologického hlediska je lomem odkryt typický turbidit v kulmu Drahanské vrchoviny - střídají se zde droby, prachovce a břidlice. Lom je to malý a mělký, k vidění je spousta raků, cejni, okouni, kapři, candát, štiky, tolstolobici, sumec. Na dně a po bocích lomu části těžebních strojů. Ze skruží udělaná prolézačka, pomocí šňůr vyvázano větší množství cest.

Soukromý pozemek, ale nikdo to neřeší. Važme si toho a chovejme se slušně ať to tak zůstane i nadále!!!

Hloubka lomu se každý rok mění. V roce 2007 max.6,0m, v roce 2015 byla voda na svém maximu - hloubka 8m. V roce 2018 max. 5,2m, 2019 max. 3,8m, 2020 max.5,6m.

Vstup do lomu je zakázán pouze psům.

Během roku 2020 členové Spolek potápěčů ALKYON, z.s. intenzivně pracovali na zvelebení lomu. Jedna akce byla zaměřena na vyčištění lomu od odpadků a plastů. Výsledkem zvelebování je lom plný atrakcí (spousta z nich jsou věci přímo z lomu, které leželi v kalu a spousta potápěčů o nich nevěděla, ale pak i zbrusu nové vyrobené přímo do lomu), které jsou umístěny na vodících šňůrách. U vstupu do vody je u dopravníku instalován informační panel s mapou ve formátu A3 a pod ní jsou další 3ks mapek A4 s karabinkami, jako průvodce po atrakcích (malé mapky s karabinami prosím vždy vracejte zpět k hlavní mapě - DĚKUJEME). Na všech vodících šňůrách jsou umístěny šipky směřující k výlezu. Nejlepší potápění na lomu je vždy pod ledem. Mapa a šipky jsou zde záměrně pro zvýšení bezpečnosti potápěčských návštěvníků, kteří to zde moc neznají.

Vloženo 13.01.2001. Údaje naposledy změněny dne 25.03.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
08.04.2021 17:40 6,2 6 6 6 3 2
0 Dnes sluníčko, ale chladno. Při převlékání se potkáváme s správcem lomu. Chvíli s Jardou pokecáme - prý tam nedávno dával úhoře - super :) Pod vodou dnes prvně jdeme udělat fotky z Depa, ale viditelnost nám moc nepřeje. Pak už jdu hrabošit s kopáčkem k prolézačce. Bohužel se mi nedaří najít pokračování kolejí, ale po chvilce se mi daří najít jiné koleje. Pokračování od točny, kterou jsem nalezl minule. Daří se mi najít i druhou točnu. Opět po značném úsilí se mi daří točnu vykopat z cca. 20cm bahna, vyvázat a šňůrou propojit s Výcvikovou plošinou. Pak ještě pročesáváme kopáčkem dno a daří se nám u Zrcadla s komínem nalézt další koleje - ty jsou značně větší - nevím co si o tom myslet. Ty končí přímo u Komínu a na druhou stranu vedou někam směr mezi Kompletní vozík a bagr. Daří se mi je obkopat a navázat. Dnes ale nic netrháme. Po asi 30 min systematického kopání jsem značně opotřebený. Příště beru dvojčata, bokovky na pracovní ponor nejsou fakt moc dobrý. Na závěr jsme vymysleli ještě způsob, jak bezpečně vyškubnout ty točny, takže příště to zkusíme - Union Pacifik dráha bude :) Počítač mi ukazuje dva ponory 2x 35min, ale ve vodě jsme celkem strávili 1,5hod. Fotky na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

04.04.2021 18:00 6,2 6 7 7 3 2
0 Na lomu bezvětří a sluníčko svítilo. Dnes čistě pracovní ponor. Prvně jdu okouknout k raketě V2 zda tam neleží ještě 6m kolejí co mě vyšlo, že mě dle mapky chybělo v polygonu. Trefa jsou tam přesně kde jsem je čekal :) Ale prvně jdu navázat další díl u Díry do pekel. Snažím se cca. 20min v nulové viditelnosti po hmatu s kopáčkem to tam vykopat, ale je zde cca. 20-30cm bahna. Po značném úsilí, se mi daří obkopat ne koleje, ale točnu s křížením kolejí. Dle předpokladu jsem to zde očekával, ale nehodí se mi to do krámu - já chtěl další koleje :( Takže místo označuji vyvázaným popruhem a rezignuji. Pak se vracím ke kolejím u rakety V2. Vyzvedávám na hladinu a přemisťuji, naskladňuji v depu. Pak vyzvedávám a trhám koleje u Díry do pekel, z točky se jim moc nechce utrhnout, ale druhý barel - celkový vztlak 400kg a karate kop ploutví jim to vysvětlily :) Přemisťuji a naskladňuji opět do depa. Přeměřuji metrem délku kolejí, odrbali je nemají 6m, ale jen 5,95m :) Pak opravuji přeřezané šňůry u průlezky, rakety V2. Opravit Šňůru do Díry do pekel už nestíhám, slíbil jsem že v 20:00 budu venku, takže upřednostňuji slušné vychování a končím, byť vzduch jsem ještě měl :) Dnes moc fotek nepořizuji, ale těch pár opět k vidění na našem webu www.alkyon.cz Krásných 108 min pod vodou :) (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

02.04.2021 16:45 6,2 7 7 7 3 3
0 Dnes na lomu docela zima. Ale hned jsem se před ponorem rozehřál pohledem na převlékající se plavkyně - pěkné prcinky :) Nejdříve jsem šel vykonat dobrý skutek - vylovit magnet chlapci co zkoušel Magnet-fishing :) podařilo se. Dali jsme kontrolu perimetru. A pak jsem se už vrhl na lov kolejí. Pomocí kopáčku se mi podařilo najít konec kolejí větve u rakety V2. Po krátkém obkopání se mi podařili navázat a vrhnout ze dna. Přemístil jsem je zase do depa na jihu lomu - měli cca. 3m. Pak se mi podařilo navázat další úsek a opět vytrhnout - opět úklid do depa - měli cca. 6m. Pak se mi daří vytrhnout další cca. 6m díl, ale už nezbývá vzduch na další manipulace. Při přemístění kolejí do depa ještě z půlky lomu sleduji další prcinu jak se převléká. No dnes jsem ani já plenku suchou neměl :) Celkem pod vodou dnes odpracováno 103min. Flašky vydýchaný/vypuštěný co to šlo. Dráha Union Pacifik je ve výstavbě :) Fotky z akce jako vždy na našem webíku. (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

30.03.2021 16:45 6,2 23 6 5 3 3
0 Počasí špičkové - jako v létě. Nejprve rozplavba a kontrola perimetru. Pak už útokem na koleje :) Dnes je v plánu trhání kolejí z kalu ze dna. Daří se nám vyzvednout 6m pár co jsme již minule vytrhli, ale bohužel se nám to utrhlo z pokračování a to se nám nepodařilo bez nářadí najít (ale víme kde to pokračuje, takže příště jdeme po tom). Vyzvednutý celek kolejí přenášíme na dočasné uložiště na jižní straně lomu. Pak navazujeme osamělou kolej, ale od vytržení upouštíme (nezdálo se nám to bezpečné). Na závěr navazuji další pár na trhání u rakety V2, ale to až příště. Celkem mě počítač ukazoval 3 ponory (29min, 25min, 27min) takže krásných 81min dnes pod vodou. Buddy se mi počůral do plenky a proteklo mu to - hihihi :) Fotky z akce na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

25.03.2021 16:30 6,2 13 4 4 5 5
0 Při příjezdu sluníčko svítilo, prostě hotová riviéra. Pod vodou dnes velmi slušná viditelnost v celém sloupci vody. První část věnována relaxaci a fotografování. Viděli jsme kapříky, štiku Agresorku, raky, okouny. Druhou část jsem se neudržel a věnoval se své úchylce - další atrakce. Podařilo se nám vytrhnout ze dna 6m kompletních kolejí a nekončili - pokračují dál, takže příště to obkopu a zkusím vytrhnout ze zapomnění kalu další atrakci. Jestli to klapne chtěl bych s toho udělat most s kolejemi - nejspíš Union Pacifik dráha :) Krásných 60min potápěníčka. Fotky z akce na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Baldovec Česko Sladká - lom 5 km / 96°
Blansko - lom u trati Česko Sladká - lom 10 km / 228°
Brněnská přehrada Česko Sladká - přehrada 26 km / 222°
Březina u Moravské Třebové Česko Sladká - lom 30 km / 336°
Letovice - Křetinka Česko Sladká - přehrada 22 km / 317°
Luleč - Hartlovka Česko Sladká - lom 21 km / 143°
Luleč - U Libuše Česko Sladká - lom 21 km / 145°
Radslavice - Skalní tůň Česko Sladká - lom 21 km / 120°