Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Veselé příhody z potápění v HR

6.5.2001, Rabac, Chorvatsko

autor: Jiří Hovorka, Pavel Machula  (publikováno: 16.05.2001)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

1. opakovaný vtip přestává být vtipem

(viz Jak se zbavit výstroje)

7.5.2001, HR, ostrov Cres, mys Pečenj, ponor na vraku lodi Lina, P.C., 40 let, CMAS P* před rokem, občasná potápěčská praxe

Po ponoru si u lodě Monsun na hladině P.C. odepnul nafouknutý (?!) kompenzátor s integrovanou zátěží, což mělo za následek, že se okamžitě dýchací přístroj potopil. Byli požádání nejbližší potápěči, kteří se kolem pohybovali, ale odmítli - měli v lahvích po 15 barech :-) . Pak se někdo našel a z hloubky 30 m utopený kompenzátor s dýchacím přístrojem vylovil.

2. to není vtip o blondýnkách

6.5.2001, HR, Istrie, Rabac, plaž FKK, pozdní odpoledne, vlny, zhoršená viditelnost kolem 4-5 m.

M.T., CMAS P* (50) a světlovlasá a subtilní D.S., CMAS P* (28) se spolu potápěli. Když se k sílícímu proudu JZ proudu, rovnoběžnému s pobřežím, přidala rychle se blížící bouře s blesky, utíkali všichni (2+3) potápěči z vody, ti 3 ještě stahovali bójku. Uvedena dvojice se navzájem pod vodou ale ztratila.

Potápěčka vyplavala brzy na povrch, partner hledal na dně tak dlouho, až našel, i když jiného potápěče, co právě spolupracoval na stahování bójky. Neustále ho přesvědčoval posunky, aby s ním hned plaval ke břehu. Trvalo to několik dlouhých minut, kdy si stále pletl svoji partnerku s potápěčem (snad že měl M.B. také náušnice - pod kuklou :-). Pak tedy vyrazil nakonec sám pod hladinou ke břehu a po výstupu se začal usilovně shánět po partnerce.

Kvůli pobřežním skalám neviděl, že je už na hladině, protože ji proud snesl od vstupní pláže. Tam se snažila nesmyslné plavat přímo proti proudu a rovnoběžně s pobřežím ke vstupní pláži, což bylo při jejich fyzických možnostech naprosto marně. Navíc neměla snorchl - nechala si ho na břehu - přestože byly vlny. Plavala tedy s automatikou v ústech, dívala se jen do vody a nesledovala směr plavání, takže dost dlouho plavala do otevřeného moře! Nakonec si všimla signálů z nejbližší další pláže, aby plavala ihned ke břehu, místo rovnoběžně s ním a proti proudu k původní pláži. Všechno nakonec dobře dopadlo, i bouře se pláži vyhnula.

3. opakovaná provokace

6.5.2001, HR, Istrie, Rabac, hotel Pluton A.

Zde byl umístěn pod bazénem klubový kompresor a za kompresoristou přišel nějaký Chorvat, aby mu také naplnil. Ten odmítl a byl za to pochválen, neboť se že žadatele vyklubal provokatér - majitel místní plnicí stanice. Zkoušel to ovšem dál, jako že se jedna o potápěčskou školu, záporná odpověď ho ale neuspokojila a vyhrožoval policii. Nakonec odešel a policie se nekonala. S tím kompresorem to zkouší každý rok, letos přidal tu potápěčskou školu.

4. svérázný výklad Buehlmannových dekompresních tabulek

7.5.2001, HR, ostrov Cres, myš Pecenj, ponor na vraku lodi Lina, příď asi ve 26 m, záď 51 m, lodní šrouby asi v 55 m.

Aktéři: T.F., 35 let, CMAS P** z léta roku 2000, od té doby bez potápěčské praxe, přehnaná sebedůvěra a Z.F., CMAS P* z roku 1997, malá praxe, velké množství tukové tkáně.

Začátek ponoru v 9:38, konec 10:07, max. hloubka 50,8 m.

Ponor vedl a plánoval těžký suverén P**. Když odhlédneme od jejich limitu 10 m dle BS, dohodli se, že nepůjdou až dolů, ale sestoupí po kotvícím laně na příď a po horní palubě doplavou na zaď, kde se v 51 m zdrží jen 2 minuty, pak se vrátí na priď a po laně nahoru, kde udělají dekompresi. Jak naplánoval, tak udělali, jen se divili, že potápěči s počítači tak dlouho tvrdnou na dekompresní zastávce. Ti dva byli pro tuto akci vybavení Spyderem a výtiskem Buehlmannových tabulek.

Asi hodinu po ponoru se na břiše a hrudi silnějšího P* objevily červené skvrny a začaly svědit a pálit. Zkusil jít do 4 m dodýchat láhev, ale nemělo to žádný vliv. Pálení k večeru ustalo a do druhého dne ráno zmizely i skvrny na kůži. P** bez příznaků si také vlezl do vody, o něco hlouběji a tím přemazal profil nešťastného ponoru ve svém Spyderovi. No a když se přišli poradit a rozebrat ponor a vysvětlovali mi Buhelmannovy tabulky, tak jsem z hrůzou zjistil, že ten suverén sice hledal v bloku 51 m, ale za "čas na dne" bral skutečně čas na dně, tedy ty 2 minuty na zádi!

Z toho vyšla dekomprese 4 min ve 3 m a jen tak dlouho tam pobyli! Od začátku ponoru do začátku výstupu to pravděpodobně trvalo asi 21 min., čemuž odpovídá následující tabulková dekomprese:
3´/12 m, 4´/9 m, 7´/6 m,18´/3 m !

Aladiny při podobném ponoru ukazovaly 14 min ve 3 m, Vyper celkem 16 min. Všichni kolem padali do mdlob z takové aplikace B.T. a divili se, že tak dlouho přežívají (vlastně se ale od získání kvalifikace téměř nepotápěli) a že tomu suverénovi nic nebylo a odskákal to jeho buddy.

Malá poznámka: jasné se ukázalo, jak dlouhá pauza v potápění a zapomenuté nebo špatně naučené používání Buehlmannových dekompresních tabulek může vést k dekompresnímu problémů. Ze tří základních prevencí stresu a krizovek (pravidelné potápění, pravidelný trénink krizových situací a správné plánování sestupu) zde nebyla splněna ani jedna. Zajímavá je velká tolerance tabulek pro hubeného potápěče a pochopitelná netolerance vůči otylému. Současné se nabízí otázka, zda by používaná terminologie dekompresních tabulek (čas na dne, hloubka, zbytkový dusík) neměla být nahrazena reálnějšími pojmy (něco jako doba ponoru, maximální hloubka, přebytečný dusík), aby byly dobře srozumitelné i pro sklerotiky a dementy. Požadavek, že P* se má potápět s někým zkušenějším (min. P**) neznamená, že je to kvalifikaci automaticky splněno!


K vesele historce 1) aneb uvedeni na pravou miru:

Pavel Machula

autor: Jiří Hovorka, Pavel Machula
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier