Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Nehoda při kontrole potrubí plynovodu

Slovensko, 29.1.2009

autor: Krč-Turba Juraj, Zdeněk Šraier  (publikováno: 29.01.2009)

Pravděpodobně dva potápěči zahynuli při kontrole v současnosti nepoužívaného tranzitního plynového potrubí vedoucího pod řekou Laborec.

V katastru obce Ižkovce (okres Michalovce) ztratili povrchoví pracovníci firmy kontakt se svými spolupracovníky, kteří byli v plynovém potrubí jako potápěči. V 11:32 to bylo nahlášeno Integrovanému záchrannému systému. Na místo vyrazila jednotka z Hasičského sboru ve Veľkých Kapušanech, ze Záchranné brigády v Humenném, potápěči, také podnikový hasičský útvar z Eustream Veľké Kapušany. Prvotní pokusy dostat se k nim jen s dýchacími přístroji ztroskotaly, protože tam byla voda a členitý terén. Museli počkat na potápěče ze Záchranné brigády, kteří muže našli, ale nedokázali je vytáhnout.

Příčiny této události zatím nejsou známé. Ale toto potrubí se předtím, než bylo otevřeno, tlakovalo dusíkem. Je možné, že na opačném konci, který je uzavřený, ješte nějaký dusík zůstal.

Juraj Krč-Turba

31.1.2009 doplnění

Dva muži na malých vozících s kolečky pronikli do potrubí o průměru 1.2 metru, aby zkontrolovali jeho vnitřní stav. Měli u sebe dýchací masky. S povrchovým spolupracovníkem byli domluveni, že práce bude trvat 1.5 až 2 hodiny. Prvních 40 minut se domlouvali smluvenými signály. Když se po dvou hodinách nevrátili, zavolal v 11:32 jejich kolega na povrchu záchranáře. Oba muže se do poslední chvíle znažilo zachránit několik desítek hasičských záchranářů z Michaloviec, Veľkých Kapušian a potápěči ze Záchrannej brigády v Humennom a z Prešova a také policisté.

Záchranáři do potrubí vstoupili asi ve 13:00. Když se ale záchranáři dostali až k postiženým, zbýval jim vzduch pouze na cestu zpátky. Potrubí totiž je poměrně dlouhé, bylo tam asi 40 cm vody, záchranáři se pohybovali po kolenou. V potrubí byla absolutní tma, slyšitelnost byla dobrá a tak záchránaři stále signalizovali svůj stav, aby je v případě potřeby kolegové mohli vytáhnout. Postižení leželi na konci potrubí, kde nebyla voda, nejevili známky života. Proti zvyklostem nebyli propojeni lanem ani jinak jištěni. V dýchacích přístrojích, které tam záchranáři našli, byl ještě vzduch (180 bar).

Záchranářům nezbýval čas na nějaké manipulace s těly. Uvažovalo se o dokonce o výkopu na druhé straně řeky a propálení potrubí. Nakonec se ve čtvrtek 29.1.2009 kolem 19:30 těla podařilo vyprostit dalším skupinám s pomocí vozíků, které používali postižení. Příčinou smrti pravděpodobně bylo sejmutí masky v potrubí, kde byl dusík sloužící ke konzervaci, to ale potvrdí až pitva. Nešlo o potápěčskou nehodu, potápěčská technika byla nevhodně použita v nedýchatelném plynném prostředí.

Oba postižení (45 a 48 let) pracovali pro společnost Nautilus, která se specializuje na práce pod vodou. K tragédii došlo při přípravě investičního projektu přepravního systému Eustream. Firma Eustream a.s. (dceřiná společnost Slovenského plynárenského priemyslu, přepravuje ruský zemní plyn do EU, vlastní 2270 km plynovodů a 4 kompresorové stanice) objednala u svého dodavatele Hydrotranzit kontrolu zatím nevyužívaného úseku potrubí, ten najal Nautilus na potápěčské práce při provádění úřední zkoušky technického stavu potrubí, takzvané "rezervnej zhýbky" pod řekou Laborec, která měla být použita místo současně provozovaného potrubí nad řekou. Oba pracovníci byli na místě třetí den, první i druhý den vyčerpávali vodu z potrubí. Druhý den po úplném odčerpání vody celé potrubí prošli v rámci kontroly. Třetí den (čtvrtek 29.1.) jim zbývalo pouze vyfotografování svarů. Bohužel si nevzali celoobličejové masky (ty zůstaly v autě) a šli tam jen s obyčejnými regulátory. Firma slíbila poskytnout zodpovědným orgánům informace potřebné pro důkladné vyšetření příčin této nehody. Zároveň zástupci firmy vyjádřili hlboký zármutek nad událostí a upřímnou soustrast všem pozůstalým.

autor: Krč-Turba Juraj, Zdeněk Šraier