Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Boracay, Busuanga a Palawan

Filipíny 23.2 - 21.3.2000

autor: Šupka Radim  (publikováno: 12.04.2000)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Při letošní návštěvě kamaráda žijícího na Filipínách (Moravák, manželka Filipínka) byla samozřejmě jedním z cílů mé cesty, kterou jsem absolvoval sám i návštěva potápěčských lokalit v Suluském moři, které omývá téměř celou jihozápadní část Filipín , Ty se skládají celkem ze 7.107 ostrovů, jejichž naprostá většina je samozřejmě neobydlená a vytváří tak pro cizince skutečný dojem "rajských" ostrovů s bílými plážemi. Celkem 3 ostrovy se podařilo navštívit i mě (Boracay, Busuanga a Palawan).

Celkově lze konstatovat, že příroda na Filipínách se nijak zvlášť nevymyká z "asijského standartu". Ve vnitrozemí je zemědělská půda, které je zde poměrně dostatek, intenzivně využívána pro pěstování rýže, nechybí džungle, ale taky díky mnoha činným sopkám půda, kterou tvoří sopečný prach, a která leží ladem.

Pro cestovatele jsou Filipíny opravdovým rájem, k jehož poznání je díky rozloze a rozmanitosti tohoto státu potřeba hodně času. Jen málokde na světě jsou tak příjemní, přátelští a ochotní lidé.

Pro mé potápěčské tripy jsem před vlastní cestou využil informací zejména z internetu, částečně TV (Discovery channel), ale taky od kamaráda, který Filipíny již navštívil. Většina získaných informací byla pro mne velmi užitečná, neboť jsem všude cestoval sám a od svého přítele, který bydlí ve vnitrozemí jsem mnoho rad o potápění dostat nemohl.

Rejnok na Yapaku

Boracay island

Asi 6 km dlouhý ostrůvek známý zejména díky své úžasně bílé pláži dlouhé 3,5km, která údajně patří mezi 10 nej... pláží na světě. Je vzdálen asi 300 km jižně od Manily a cesta letadlem české výroby L-410 Turbolet na tento ostrov z Manily trvá přesně 55 minut. Podél celé pláže je nespočet restaurací, resortů a samozřejmě potápěčských základen (napočítal jsem jich 26), které poskytují poměrně solidní servis na potápění v lokalitách v bezprostřední blízkosti ostrova. Každý ponor se provádí z lodě (bancas, speed boat). Cena ponoru (pouze láhev a závaží) 18 USD, s veškerou výbavou 26 USD. Karta CMAS byla normálně přijata . Před ponorem na nejlepší lokalitě YAPAK (40 m) byl vyžadován "check dive". Ponory jsem prováděl v Dive centru AQUALIFE DIVERS ACADEMY.


2.3.2000 Punta Bunga 9:25 viditelnost 15 m teplota 28°C Hmax 25 m 36 min
  Testovací ponor, během kterého jsem viděl 2 rejnoky, množství korálů a velmi barevných hub ,druhově stejných jako v Rudém moři ovšem v menším množství. Totéž platí i o rybách, kterých je tu podstatně méně než na egyptských lokalitách. Zajímavostí bylo mé první seznámení se s rybou Angerfish, která místo prsních ploutví má něco jako ruce, pomocí kterých se podpírá na dně nebo mezi kameny. Tlamu má skoro jako piraňa a během dalších ponorů jsem ji ještě viděl asi 2x. Její velikost byla kolem 40 cm. Díky velkému množství planktonu však byla poměrně malá viditelnost.
2.3.2000 Crocodille 13:20 viditelnost 20 m teplota 28°C Hmax 20 m 46 min
  Ponor,který jsem prováděl z malého ,ale velmi rychlého člunu při asi 2 m vlnách. Viditelnost zde byla o něco lepší, ovšem život chudší, pouze krásná korálová stěna, sahající asi do hloubky 40 m. Viděl jsem kanice, který však nedosahoval délky ani jeden metr.
3.3.2000 Yapak 9:25 viditelnost 35 m teplota 30°C Hmax 39 m 28 min
  Ponor srovnatelný s ponory v Rudém moři se vším všudy. Při nádherné viditelnosti jsem viděl z bezprostřední blízkosti 2 žraloky (reef shark). Větší měl kolem 2 m. Dále jsem viděl rejnoka a obrovské tuňáky. Ponor se prováděl na korálové stěně, která sahala asi do hloubky asi 60 m a pestrostí života skutečně naplňoval ty potápěčova nej… Na rozdíl od ostatních lokalit zde bylo i obrovské množství ryb, které byly velmi krotké.
3.3.2000 Friday's Rock 14:28 viditelnost 10 m teplota 28°C Hmax 18 m 46 min
  Po "nabažení" z předchozího ponoru jsem očekával podstatně více. Špatná byla zejména viditelnost a tak jsme si ponor zpestřili krmením ryb, které jsou pravděpodobně na tohle zvyklé a ihned po zanoření se jich kolem nás objevilo neskutečné množství. Byly šíleně neodbytné a doslova nám okusovaly ruce. Dále jsem viděl malou murénu a pár perutýnů.

Busuanga island

Želva u vraku IRAKO

Ostrov , který je součástí soustroví Palawan, při jehož jižním pobřeží je údajně nejlepší vrakové potápění v Asii. Na poměrně malém prostoru je zde celkem 12 vraků, převážně japonských lodí z druhé světové války. Některé jsou viditelné dokonce při šnorchlování v rozmezí hloubky 30 cm až 12 m. Vstupní branou pro potápění je městečko Coron, kde byly asi 4 potápěské báze se kterými se vyjíždělo na celodenní výlety spojené s 2-3 ponory na vracích. Zde jsem využil služeb DISCOVERY DIVERS při ceně ponoru 20 USD. Kontrolní ponor nebyl vyžadován.


11.3.2000 Coron island          
  Při celodenním výletu lodí kolem tohoto ostrova jsem si při šnorchlování v křišťálové vodě teplé 30st. Prohlédl vrak Fishing boat (12), který se nachází v hloubce 3-12m. Zajímavostí byla prohlídka Baracuda lake, kde se mísí sladká a slaná voda, přičemž jezero je vyhledávanou potápěčskou lokalitou z důvodu podvodní jeskyně a dále návštěva horkých pramenů, jejichž teplota je přes 40°C.
12.3.2000 IRAKO 10:55 viditelnost 15 m teplota 30°C Hmax 38 m 30 min
  Údajně nejhezčí vrak na Filipínách. 200 m dlouhá loď o výtlaku 9.750 tun, v jejímž okolí žijí 2 želvy. Jednu se mi podařilo nejen vidět, ale i vyfotit. Maximální hloubka vraku je 43 metrů. Je poměrně zachovalý. V okolí jsou samozřejmostí velká hejna ryb.
12.3.2000 LUSONG WRECK 13:00        
  V průběhu poledního klidu po obědě na jednom z mnoha osamělých ostrůvků jsem při šnorchlování narazil na vrak lodi, jehož vrchní části jsem se dotýkal přímo z hladiny a spodní část byla v hloubce 9 m. To se jen tak někde nevidí.
12.3.2000 KOGYO MARU 14:05 viditelnost 15 m teplota 30°C Hmax 30 m 37 min
  Další vrak z flotily potopených japonských lodí, který je 160 m dlouhý. Leží v průměrné hloubce 24-26 m, max. hloubka 34 m. Uvnitř je poměrně zachovalý náklad pletiva a sloupků, protiletadlová děla apod.
Hejno ryb na  North Crossing Rock

Palawan island

Na tomto půvabném a malebném ostrově asi 400 km dlouhém, jenž leží asi 350 km jihozápadně od Manily jsem mimo jiné navštívil městečko El Nido ve kterém jsem s bází OCEAN QUEST navštívil 2 lokality. Výběr na dive centra tu moc nebyl, neboť jsem viděl pouze 2. Zato cena ponorů zde byla nejmenší a za celodenní trip se dvěma ponory včetně obědu jsem zaplatil necelých 1.000 Kč.
15.3.2000 North Crossing Rock 10:25 viditelnost 15 m teplota 28°C Hmax 24 m 47 min
  Pohodový ponor v tropickém moři s obrovským životem. Uviděl jsem opět žraloka asi 1 m velkého (nebo malého?) a překrásná obrovská hejna ryb, která nás obklopovala, když jsme vplavali do jejich středu. Hejna tuňáků a barakud.
15.3.2000 South Minilog 12:58 viditelnost 15 m teplota 28°C Hmax 18 m 51 min
  Největší zajímavostí byla tzv. podvodní naučná stezka. U větších korálů a hub byly umístěny na dně betonové bloky s připevněnými deskami, na kterých byly názorně nakresleny příslušné korály, příp.živočichové s latinskými a angl.názvy včetně jejich stručného popisu. Nad každým takovým blokem se volně vznášel kus bambusu, jenž sloužil jako bójka pro lepší orientaci potápěče pod vodou. Zajímavost, kterou jsem ještě nikde neviděl. Dále jsem viděl malé hejno poměrně velkých sépií.

Závěr

Krásně prožitá dovolená ochucená potápěním v překrásném prostředí a v úžasně teplém tropickém moři. Takový život nám ani zdaleka neposkytuje žádné z moří obklopující naši Evropu. I přesto však musím konstatovat, že Rudé moře je prostě lepší. Primát dle mého názoru patří i tamnímu vraku Thistlegorm.

autor: Šupka Radim
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier