Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Monterey

2001

autor: Vyšanský Petr  (publikováno: 13.07.2001)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Většina z nás, co zamíří do USA na západní pobřeží, asi necestuje za potápěním, ale spíše za národními parky západu, přesto si po návštěvě vyprahlých kaňonů můžete zchladit tělo a pobyt zpestřit, alespoň jedním ponorem a deník obohatit novým, netradičním razítkem.

Ti, kdo budete příspěvek číst, berte jej jako malinkou praktickou a aktuální radu při Vašem pobytu v na západním pobřeží. Obšírné údaje, popis lokalit a ceny naleznete na početných serverech místní potapěčských center. Přesto krátce, západní pobřeží se teoreticky dělí na tři části, jižní od San Diega po Los Angeles (L.A.), střední okolo San Franciska, severní okolí Seattlu. Většina z nás přistane zřejmě v L.A. nebo v San Francisku. U L.A. se potápí na ostrovech Santa Cruz (nejznámější je ostrov Catalina).

Protože jsme letos přilétali do L.A. a odlétali ze San Franciska a plánovali jsme potápění ve dnech před odletem (počítejte s potřebnou desaturací) padla volba na lokality v okolí San Franciska (dále jen S.F.). V samotném S.F. se potápí málo a i pokud je to možné viditelnost vzhledem k znečištění vody je prakticky minimální. Pokud budete studovat mapu doporučuji město Monterey (asi 100 mil jižně od S.F.), dejte pozor jen na to, že asi 40 mil nad ním je městečko Santa Cruz (název je shodný s ostrovy u L.A.), ale nepotápí se tam.

V centru Monterey, v okolí Fishermans Wharf (nebo jak se to píše) je několik Diveshopů, vybrat si můžete kterýkoliv, ceny jsou prakticky stejné, pouze se stojí za to, podívat se zda nemají nějakou speciální nabídku na ponory z lodi. My jsme měli smůlu, v sezóně jsou ponory z lodi pouze o víkendu, ale pokud vás bude více než 4 osoby, loď asi zajistí.

Já doporučuji Diveshop AQUARIUS (logo a vlajka je vidět z pobřežní ulice/nábřeží v Monterey) přímo na BREAKWATTERu, což je zároveň i lokalita, na kterou půjdete. Jim - majitel, je starší chlápek, který měl v minulosti za přítelkyni nějakou slovenu, tak alespoň chápe rozdíl mezi námi, rusáky a jugoslávci, který je pro mnoho američanu nepochopitelný (názor, pokud vůbec nějaký mají, mají zřejmě takový, že jsme taková parta bejvalech komoušů, co jí je všecno drahý).

Tak že k tomu méně příjemnému: cena za kompletní výstroj/1 den/1 osoba (bez DC) 60 USD, (na okraj, cena pouze za ABC 35 USD), pokud budete chtít instruktora, je to stejně drahé, jako vzít si loď, tj. dalších 60-80 USD. Doporučuji zkusit zanadávat na kurz dolaru vůči koruně a smluvit to na 100 USD za dvě osoby.

Ponory se dějí tak, že se u příslušného Diveshopu oblečete a jdete se všemi cajky na lokalitu na okraj oceánu, nebo si vše naházíte do vozu a jedete tam vozmo, mapa lokalit s popisy je k dostání/nahlédnutí v obchodě. Jo, rád bych podotkl, že Fishermans Wharf není žádný pustý břeh pacifiku, ale nejdražší ulice s hotely a korzem, budete mít pocit, že se v neoprenu s flaškou na zádech procházíte po Paříské ulici.

Lokalita Breakwatter je vlastně kamenitý vyběžek mola, které kryje jachtařskou marínu, do vody se jde z písečné pláže a po hladině se naplavává asi 70-100 m k části, kde končí dřevěné plató a začínají chaluhy. My jsme se zanořili asi do 7 m a šli chaluhovým hájem s molem (ne šatním anóbrž přístavním) po pravé ruce dalších 100 metrů.

Abych nezapoměl, proč se tady vlastně potápí - je možnost si pohrát se lvouny. Původně jsme si mysleli, že uvidíme jednoho lvouna a tím to skončí, ale žádného jsme pod vodou nenašli. Asi po deseti minutách ponoru a motání se lesem chaluh jsme se vynořili nahoru, že se po těch lvounech trochu rozhlédneme. To co jsme viděli, nám doslova vyrazilo dech, na útesu pochrupkávalo asi 200 lvounů, a sotva nás zahlédli, postupně naskákali do vody a vydali se k nám. Praktickou zkouškou jsme zjistili, že lvouni potápěče nežerou, že je považují za jakési neobratné lvouní příbuzné a docela rádi se před nimi exhibují. Doporučuji vyzkoušet a volbu, zda zůstanete u hladiny nebo půjdete se lvouny dolů, nechám na Vás.

Dále ještě můžete v oceánu kromě lvounů (žlutý a chlupatý) potkat tuleně (černý a plešatý) a mořskou vydru (černo/bílo/zrzavý a chlupatý). Vydra je naprosto skvělé zvíře, miluje potápěče a je děsně v pohodě, neboť celý den vydrží ležet na hladině, a vykousávat si svoje mořský blechy. Na hladině ji poznáte tak, že v chaluhách leží něco jako utopenec. Tuleni a mořská vydra, ale patří k oceanáriu, které je v Monterey a místní pobřeží není jejich přirozeným prostředím.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu oceanária v Monterey, prý tam dále mají pár žraloků, pohodovou rybku Mola Mola a sbírku medůz. Velké kraby které naleznete při ponoru ukryté v kořenech chaluh, po ponoru můžete okusit v blízké resturaci - konzervárna Bubba Gump.

autor: Vyšanský Petr
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier