Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Safaga

Egypt, 1997

autor: Hradecký Ivan  (publikováno: 03.06.1997)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Safaga patří mezi dosud méně navštěvovaná místa na egyptském pobřeží Rudého moře. Přístav Port Safaga leží asi 65 km jižně od Hurghady. Na rozdíl od Hurghady je zde dosud turistický průmysl pouze v počátcích svého rozmachu. V provozu je jen pár hotelů a diveshopů. Díky tomu i potápěčské lokality v okolí nesou méně známek lidského působení. Korálové útesy snesou srovnání s nejvyhlášenějšími místy na jihu Sinajského poloostrova a vzhledem k menšímu zatížení potápěčským národem lze častěji spatřit i velké, méně časté obyvatele vodní říše.

Jak tam:

Individuální cesta do Egypta je vždy ovlivněna poměrně vysokou cenou letenky, která se pohybuje okolo 10.000 Kč. Navíc ČSA létají z Prahy pouze do Káhiry a to ke všemu v noci (přílet do CAI po půlnoci), přelet do Hurghady nebo Sharm el Sheiku stojí cca 5.000 Kč a znamená to přečkání zbytku noci na letišti na báglech. Jinou možností je použít charterového letu. Alternativou je let East west travel, kteří létají v pondělí z Prahy do Hurghady stařičkou TU154, nebo lepší čtvrteční varianta s Fischerem, který má fungl nová vlastní letadla B737. Let s nimi je opravdu velmi příjemný, letenka stojí ovšem taky cca 10.000 Kč. Je potom na zváženou nekoupit celý last minute zájezd, který může stát stejně. Je to ovšem do betonové džungle Hurghády. Potom je ještě možno letět z Mnichova s několika různými charterovými i pravidelnými lety. Ceny podle sezóny a dalších okolností se pohybují od 350DM do 700DM. Parkování v Mnichově přijde na 50DM za týden. Do Safagy lze rovněž jet s německou cestovkou. Last minute ceny se pohybují tak od 700 DM výš (letenka, transfer, *** hotel, polopenze). Platit se dá kartou nebo bankovním převodem. Přímo do Sharm el Sheiku se dá letět pouze z Německa. Asi nejlepší variantou je zformovat šik potápěčů. Potom se dají ceny letenek výrazně stlačit. Kdo by chtěl přeci jen jet individuálně, tomu nabízím k úvaze alternativu, kterou jsem vyzkoušel já. Prostřednictvím Sultana Tours jsem v Safaze měl zajištěno ubytování v *** hotelu Safaga & Marina, včetně polopenze, transferu z letiště Hurghada a 6 dnů potápění za 1000 US$ pro 3 osoby ve dvou pokojích s jednou koupelnou . O lepší ceně jsem se nikde nedočetl. Když jsme pokojského přesvědčili, že opravdu nebudeme spát v povlečení po předchozích hostech všechno klapalo bez chyb.

Potápění:

Perutýn

Potápět se zde (myslím ale, že všude v Rudém moři) má smysl pouze za asistence diveshopu. Loď je nutná a samotné plnění lahví nákladné. Přesto jsme se v letadle setkali s potápěči, kterým se podařilo propašovat na palubu letadla menší "bomby". U každého hotelu je potápěčská základna s jednou až třemi loděmi pro cca 15 potápěčů. 5ti denní potápění (10 ponorů) stojí cca 400 DM, německé cestovky to nabízejí za 300 DM, my jsme zaplatili za 13 ponorů (z toho 1 noční) 207 US$. Odjezd lodí je okolo 9hod, cesta ke korálovému útesu trvá od 20´ do 1hod30´. Lodě kotví na bójích. Nejvíce poškození útesů je po právu přičítáno nešetrnému kotvení potápěčských lodí. Konkrétní lokalita je vybírána před odjezdem podle momentálního stavu moře. V našem týdnu (1.5 až 8.5) bylo mimořádně mizerné počasí. Ve vnitřním Egyptě zuřily písečné bouře, na moři to silně foukalo, vlny byly metrové a kosa na toto období naprosto neobvyklá. Teplota vody nepřesáhla 22st., vzduch byl 22 až 25st v poledne. Neoprén 5mm s haubnou byl běžnou výstrojí (po celý rok). Ponory jsou většinou nedoprovázené, limitované na 60´, ale často nám bylo líto vracet nedososanou flašku, a tak jsme přetáhli. Všechny lokality, které jsme viděli, jsou opravdu pěkné, "neopotápěné". Uvedu popis vztahující se k přiložené mapičce okolí Safagy s vyznačenými lokalitami. Bohužel nic moc. Lepší jsem ale nesehnal. Časy v závorkách jsou vzdálenosti od přístavu.

Tubya Arba -7 Pillars (40min):

Lokalita pojmenovaná podle 7 podmořských korálových homolí, vystupujících z hloubky 10 až 15 metrů k hladině. Homole jsou zejména v horní polovině obeplouvány obrovskými hejny drobných rybek. Ve spodních partiích jsou malé jeskyňky, kde lze nalézt perutýny, krokodýlí ryby a scorpionfishes. (Můj problém je, že ryby znám pouze pod anglickými názvy). Na kolmých stěnách homolí jsou krásné obrovské gorgonie. Toto místo je opravdu velmi pěkné, velmi často navštěvované, ale bohužel v těsné blízkosti je rozestavěný obludný hotelový komplex.

Tubya Kebir (30 min):

Nejbližší a nejoblíbenější útes, používaný zejména pro výcvik nováčků. Z vnější strany pěkná jeskyně. Vzhledem k trvalému proudu je místo využíváno k "drift dives".

Tubya Soraya (30min):

Lokalita velmi často používaná k nočním ponorům. Na rozdíl od ostatních míst je zde poměrně snadná orientace pro lodě při odjezdu potmě. Při nočním ponoru jsme zda našli velké chobotnice, často se zde vyskytují nádherní rudí "španělští tanečníci", nahožábří plži. Ve dne jsme tu viděli několik "blue spotted rays", rejnoků vybavených jedovatým žihadlem. Hloubka 11 až 15 m.

Gamul Soraya (25min):

Malý korálový blok, kde je využívána vnější strana útesu. Alternativa nočních ponorů. Častý výskyt želv a chobotnic.

Gamul Kebir (20 min):

Nádherná korálová zahrada se všemi druhy korálů, které se vyskytují v Rudém moři. V severní části převládají soft corals a často je možno se zde setkat s hejny barakud a s velkými rejnoky. Při silném větru a vlnách jen obtížně přístupné místo. Mimořádný zážitek!

Tubya Hamra (40min):

Lokalita ideální k podmořskému fotografování. Hloubka 5 až 30 m. Převládají hard corals, viděli jsme obrovskou murénu, hodně přes 2 m dlouhou.

Panorama Reef (70min):

Útes mimo zátoku na volném moři. Jeden z největších útesů v oblasti, 400 m na délku, se stěnou klesající do hloubky hodně přes 100m. Obvykle je první ponor situován na jihovýchodní straně útesu, kde je zcela mimořádná plošina v hloubce 35m. Zde jsou často k vidění rejnoci, tuňáci a občas žraloci. Zcela mimořádné je zde sasankové pole se 40 druhy rybek žijících s nimi v symbióze. Druhý ponor bývá často drift dive, kdy na severní části útesu je "z chodu" vysazena celá parta potápěčů do silného proudu obtékajícího ze severu útes. Je to docela honička seskupit se a chytit se toho správného směru proudu. Odměnou je krásné defilé korálových formací cestou k jižnímu okraji útesu. Zde údajně bývají k vidění kladivouni.

Shaab Shear (70min):

White Tip Shark

Cesta v rozbouřeném moři nepatřila k nejpříjemnějším, odměnou byl překrásný zážitek z potápění u poměrně vzdáleného útesu. Lze jen opakovat: korálová zahrada doplněná lagunami v útesu, kde často přes den přespávají žraloci. My měli to štěstí, že při druhém ponoru jsme narazili na partičku 5 žraloků (white tip reef shark) přes 2m dlouhých. Bohužel měli z nás větší strach než my z nich, a tak naše setkání bylo jen krátké. Severní část útesu klesá pozvolna do hloubky 40 m.

Abu Kafan (90min):

Místo, které jsme pro špatné počasí nemohli navštívit, nejvzdálenější od přístavu, které je označováno za nejhezčí lokalitu v oblasti Safagy. Na severní části jsou zmiňovány velké formace černých korálů, jižní část je známá častým výskytem žraloků.

Salem Express (75min):

V roce 1991 se zde potopil 100m dlouhý trajekt vezoucí 600 poutníků z Mekky do Egypta. Při katastrofě zahynulo 500 lidí, z nichž jen 100 bylo z vraku vyproštěno. Ostatní navěky odpočívají v trupu lodě v hloubce 14 až 34 m. Navštívit lze kapitánský můstek, do ostatních částí lodi je vstup zakázán. Ani mě moc nemrzelo, že tento ponor jsme rovněž neuskutečnili, vraky se mi líbí, ale návštěva tohoto hřbitova mi přijde dost morbidní.

autor: Hradecký Ivan
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier