Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Jak určit velikost zátěže do mořské vody

Takřka exaktní výpočet

autor: Štětina Jiří  (publikováno: 31.10.2004)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Hodně začátečníků, kteří dělali kurz ve sladké vodě a jedou poprvé k moři, se ptá, kolik zátěže budou potřebovat ve slané vodě. Nebo např. i zkušený potápěč jede třeba do Tramtárie a bude se tam potápět v nezvyklé výstroji. Neví, jak se vyvážit a nechce ztrácet ponory.

Selský postup má tři kroky:

  1. Vezmi výstroj, kterou budeš používat a prázdnou láhev přibližně stejných charakteristik. Najdeš je na internetu. Hodně rozšířena je duralová "osmdesátka". Vlez s výstroji a skoro prázdnou lahví do bazénu a vyvaž se ve třech metrech tak, abys byl s prázdným kompenzátorem "akorát". Zapamatuj si výstroj i počet olova. Pokud máš bazén s mořskou vodou, máš vyhráno a nic víc dělat nemusíš. Pokud je voda sladká musíš mudrovat dál.
  2. S plánovanou výstroji si stoupni na váhu (pozor na maximální zátížení !) a podívej se kolik ukáže (například 120 kg). Zapamatuj si to.
  3. Běžná hustota mořské vody je o 3% větší než sladké. Vyděl tedy váhu tebe+vercajku 100 a vynásob 3 (120*3/100)=3,6 kg. Musíš v tomto případě na opasek (nebo do systému) přidat nejmíň 3,6 kg olova.

Pokud chceš být úplně přesný, zjistí si konnkrétní hodnoty salinity a hustoty vody buď z tabulek nebo na internetu.

A jednu praktickou řadu: je dobře, aby tě, když lezeš na váhu s flaškou a ploutvema, neviděla manželka.

autor: Štětina Jiří
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier