Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Osobní bubínek

za hubičku

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 04.09.2003)

Osobní bubínek se špagátem pro pátrání po ztracených předmětech, pro vypouštění dekompresní bójky z větší hloubky, pro (nedej Bože) nalezení přetrženého/ztraceného vodícího lana v jeskyni - to je určitě věc, která se hodí každému potápěči.

Jiná věc je, že pokud se již taková věc prodává, její cena překračuje 500 Kč, a to je hranice, kdy začínám přemýšlet, jestli bych to nedokázal vyrobit sám. Jsem totiž škudlil a ještě k tomu mě baví vyrábět věci.

Promýšlel jsem všelijaké převratné konstrukce, ale nakonec jsem zůstal u jednoduché cívky. Jako výchozí materiál jsem použil dva koutouče, které sloužily jako základna tzv. "spindlu" - balíku 125 prázdných cédéček. Mají tloušťku asi 3 mm a jsou krásně tuhé. K tomu jsem potřeboval dva odřezky novodurových trubiček, jednu o vnějším průměru 20 mm delky 33 mm a jednu o vnějším průměru 40 mm delky 23 mm.
Pozn.: Všelijaké odřezky rozhodně nevyhazujte, nejpozději do deseti let se Vám mohou hodit.

Rozšířil jsem středovou díru v kotoučích na průměr 20 mm a podél obvodu jsem do každého kotouče vyvrtal 6 děr o průměru 8 mm. Trubička o větším průměru slouží k vymezení rozestupu obou kotoučů a zvýšení tuhosti bubínku. Zkoušel různé délky této trubičky a zdálo se, že mezi prsty se mi dobře vejde bubínek s vnitřní šířkou 24 mm. Pilka tento rozměr nerespektovala, takže po zarovnání roviny čel mi zůstal trubička délky 23 mm. No, co se dá dělat. Ještě jsem do ní u jednoho čela vypiloval dvě drážky (jako sečnu) pro upevnění špagátu.

Jeden kotouč jsem navlékl na tenčí trubičku, vyrovnal jsem ho do kolmé roviny a zvenčí pojistil tavným lepidlem. Potom jsem nasadil větší trubičku (drážkami ke kotouči) a lehce jsem ji "heftnul" také tavným lepidlem. Než to lepidlo ztuhlo, opticky (metodou BajVoko) jsem ji vystředil kolem vniřtní trubičky. Do drážek jsem skrznaskrz strčil naolejovanou nerezovou pletací jehlici o průměru 3 mm. Potom jsem kolem dokola provedl "koutový svar" tavným lepidlem. Nakonec jsem prostor mezi trubičkami do poloviny výšky vylil exopidem.
Pozn.: Tavné lepidlo kolem slouží jako těsnění, aby epoxid neprotékal pod trubičkami.

Slepený bubínek Nechal jsem to 24 hodin tuhnout, potom jsem odstranil tavné lepidlo a kroucením jsem vytáhnul pletací jehlici (vznikla po ní krásná díra, kterou se protáhne konec špagátku a pojistí se uzlíkem). Potom jsem doplnil epoxid do druhé poloviny mezikruží, nasadil druhou bočnici a celé jsem to otočil "vzhůhu nohama", aby epoxid k té bočnici zatekl. Chtěl jsem opět použít tavné lepidlo jako těsnění, ale nepodařilo se mi pistolku dostat do toho správného koutu. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem to strčil do svěráku, přitlačil a chytil za vyčnívající konec trubičky.

Po dalších 24 hodinách jsem dostal výsledek podle vedlejšího obrázku. Vejde se tam přesně 50 metrů žaluziové šňůry o průměru 1,6 mm.

Použitý materiál:


Bubínek s namotanými 50 metry šňůry

Použité nářadí:

Výroba trvala asi 1 hodinu, když nepočítám tuhnutí lepidla.

autor: Zdeněk Šraier