Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Analyzátor trimixu Divesoft

recenze

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 07.03.2005)

Míchání trimixu je malá magie. Hélium má daleko k ideálnímu plynu, láhve se při přepouštění ohřívají a díky tlaku a pružnosti mění objem. Výpočty nejsou složité, ale k lidské chybě dávají také dost prostoru. Nyní je k dispozici kontrolní přístroj za rozumnou cenu.

Tato recenze je na historický model, novější viz recenze Divesoft Trimix Analyzer model 2006.

Panel s displejem

Obvyklá je praxe, že po namíchání pomocí parciálních tlaků se kontroluje pouze podíl kyslíku. První míchání do prázdných lahví není velký problém, měření koncentrace kyslíku stačí k vyloučení zásadního omylu. Horší je to s doplňováním. Přitom v dvojčeti skoro vždy zbude okolo 70 barů drahého mixu, někdy i víc. Po několika doplněních a přetlačování přes kompresor má potápěč ohledně koncentrace hélia pouze jedinou jistotu - že tam nějaké je. To když se směsi nadýchne a promluví hlasem Kačera Donalda. Ale kolik ho tam je? Pro náročné ponory takovou směs použít nejde. Nezbývá, než zbytek i s drahým héliem vypustit do vzduchu a začít míchat od začátku. Kontrola pouze oximetrem jiný postup neumožňuje.

Nyní se však jako lepší alternativa tomuto postupu nabízí použití přístroje, který vymyslel a zkonstruoval Aleš Procháska.

Použití analyzátoru trimixu

Postup se nijak zvlášť neliší od měření koncentrace kyslíku:

  1. kalibrovat kyslíkové čidlo,
  2. připojit sondu na ventil a ten otevřít (vstup má omezovač průtoku),
  3. odečíst naměřené hodnoty.

Přístroj jsem měl několik dní zapůjčen na zkoušení. Se zájmem jsem přeměřil obsah dvojčete, které bylo už asi pětkrát doplňováno - místo 35 % He bylo ve směsi jen 29 %.

Uspořádání přístroje

Princip měření koncentrace kyslíku je totožný, jako u všech běžných potápěčských oximetrů, je použito totožné čidlo.

Koncentrace hélia je měřena pomocí rychlosti zvuku. Héliové čidlo má tvar asi 20 cm dlouhé trubičky, na obou koncích je reproduktor a mikrofon. Reproduktor vydá zvukový impuls, který je zaznamenán prvním a s malým zpožděním i druhým mikrofonem. Potom se měří druhým směrem, aby byl eliminován vliv pohybu plynu, který při měření pomalu protéká. Z velikosti zpoždění lze obsah hélia vypočítat.

Héliové čidlo měřící rychlost zvuku má několik výhod:

Vyhodnocovací jednotka používá ke zpracování výsledků procesor. Program (firmware), kterým je řízena, je pravidelně aktualizován a uživatel si může novou verzi stáhnout z webu výrobce.

Sonda

Kde a za kolik

V době psaní této recenze (březen 2005) byla cena 19800 Kč včetně DPH a přístroj se dal se objednat nejlépe na webu výrobce, www.divesoft.cz

Konkurence

Prvním pro potápěče dostupným analyzátorem hélia byl Atomox. Pracuje na principu měření tepelné vodivosti směsi. Jeho čidlo má životnost 10 let, měří v rozsahu od 5 do 95 % s přesností ±1 procentní bod, pro ohřev potřebuje 8 tužkových článků nebo napájení ze sítě. Atomox Helium Analyzer měří pouze koncentraci hélia, kyslík je třeba měřit samostatným oximetrem (předem, protože Atomox není kyslíkově čistý, maximální koncentrace kyslíku je 40 %). Atomox dělal také kombinovaný měřič, Atomox HeLIOX Analyzer, jeho cena byla o $200 vyšší (ten už kyslíkově čistý byl), vyžadoval ale minutu a půl na zahřátí. Dokud byl distribuován firmou Dive Rite, tak dovozce (HQH) nabízel Atomox Helium Analyzer za 42500 Kč včetně DPH (to bylo v roce 2000, ještě v době silného dolaru). Podle všeho to ale vypadá, že Atomox skončil.

Oxycheq nabízí Helium/Oxygen Analyzer Combo - kufřík se samostatnými měřiči koncentrace hélia a kyslíku, které se ale dají propojit hadičkou. Princip měření koncentrace hélia pomocí tepelné vodivosti, rozsah od 0 do 100 % s přesností ±1 procentní bod, předpokládaná životost héliového čidla cca 10 let. Silvestr Pěkník prodává tuto soupravu v koncové ceně asi 25000 Kč včetně DPH.

Teledyne nabízí přístroj MIXCHEK. Pracuje také na principu měření tepelné vodivosti, měří kyslík i hélium od 0 do 100 % s přesností ±1 procentní bod. Silvestr Pěkník prodává tento přístroj v koncové ceně asi 26000 Kč včetně DPH.

Závěr

Podle mého názoru je analyzátor trimixu firmy Divesoft technicky nejvyspělejším v současnosti dostupným řešením. Dvojnásobná přesnost a neomezená životnost héliového čidla spolu s nižší cenou proti konkurenci poskytují tomuto výrobku dobrou startovací pozici.

Jediné, co by se dalo přístroji vytknout, je technicky "hranaté a trubkovité" provedení. Snad se v některé z příštích verzí podaří vymyslet kompaktnější uspořádání s větším důrazem na estetickou stránku.

autor: Sládek Tomáš