Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Divesoft Trimix Analyzer

recenze modelu 2006

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 17.04.2007)

Vyzkoušeli jsme patrně nejvyspělejší analyzátor trimixu dostupný na jaře 2007.

První dojem

Přístroj velikosti větší kalkulačky je balený v kufříku, kam se vejde i rozsáhlé příslušenství. Předchozí model z roku 2002 byl technicky zajímavý, ale tohle je úplně něco jiného. Jako když z Favorita přesednete do Oktávky.

Divesoft Trimix Analyzer

V plnírně

Kontrola obsahu láhve je velmi jednoduchá, jako s oximetrem - vzorkovač našroubuji do ventilu, otevřu, analyzátor ukáže složení, ventil zavřu a tlačítkem odfouknu. V případě delšího nepoužívání ještě předtím zkalibruji kyslíkové čidlo, to je vše.

Využívat tenhle analyzátor až pro kontrolu již naplněné směsi by ale byla škoda. Mohu s ním mixovat trimix a nitrox od počátku do konce. Do "míchací kalkulačky" si napřed naměřím zbytek v dvojčeti, do kterého budu foukat. Vložím požadovanou cílovou směs, plyny které mám k dispozici a "míchací kalkulačka" vypočítá optimální postup míchání.

Zejména při plnění v terénu je výhodou, že mohu doplňovat libovolnou směs hélia, kyslíku a dusíku. Jako zdroj hélia tak využiji třeba zbylý trimix z hlubokého ponoru, jako zdroj kyslíku nitrox. Jako zásobníky lze použít i menší lahve, výpočet kontroluje i jejich pokles tlaku. Při dostatku stage lahví a troše přemýšlení se tak dá na minimum omezit plýtvání heliem a kyslíkem.

V současnosti dodávané přístroje používají provádí výpočty podle stavové rovnice ideálního plynu, ale na recenzi jsme měli zapůjčený analyzátor s připravovaným a právě testovaným firmwarem, který počítá s vlastnostmi reálných plynů.

Další funkce

Propojení s PC

Na USB výstup jsou při měření průběžně vysílány naměřené hodnoty, které mohou být protokolovány či zpracovávány jiným softwarem. Do analyzátoru si může uživatel nahrát nejnovější firmware, který je ke stažení na stránkách výrobce.

Podpora kontinuálního míchání

Analyzátor je možno nastavit do režimu, ve kterém průběžně měří a hlídá překročení předem nastavených mezních hodnot. Kromě akustického alarmu může přístroj pomocí relé přímo vypnout kompresor a zabránit tak jeho výbuchu při překročení koncentrace kyslíku na vstupu. Je-li připojen na PC, mohou naměřené hodnoty sloužit pro řízení kontinuální míchačky.

Měření napětí a odporu

Pomocí miniaturních adaptérů, které jsou součástí dodávky, se analyzátor změní na jednoduchý měřič napětí a odporu. To se hodí v terénu třeba při kontrole nabíjení baterií nebo při hledání přerušených kabelů či přepáleného vlákna žárovky. Přibaleny jsou i měřicí kablíky, opatřené mikrobanánky.

Kufřík a další věci v něm

Kufřík Storm Case iM2050 vypadá nezničitelně, je vodotěsný. Analyzátor a příslušenství sedí v přesně vyříznutých pěnových vložkách.

Vzorkovač je určen pro DIN ventil se závitem G 5/8 na 300 bar. Průtok je nastaven tryskou. Vysokotlaký prostor se odfukuje tlačítkem. Hadička mezi vzorkovačem a analyzátorem je na obou koncích opatřena konektorem těsněným O-kroužkem.

Kromě devítivoltové baterie, která vydrží desítky hodin měření, je možno použít externí napájení. Adaptér s koncovkami pro celý svět, připojitelný na napětí od 100 do 240 V, je součástí dodávky.

Přístroj je částečně uživatelsky servisovatelný (to se týká zejména výměny kyslíkového čidla), přibalena je i náhradní sada O-kroužků.

Nesmím zapomenout ani na návod, dohromady 60 barevně tištěných stránek A5 ve třech jazycích (anglicky, francouzsky a česky).

Principy měření

Koncentrace hélia ve směsi je měřena pomocí rychlosti zvuku. Reproduktorek na jednom konci měřicího kanálu vyšle akustický impuls přijímaný mikrofonem na konci druhém. Při měření je slyšet pravidelné ťukání. Měřicí kanál dlouhý 0,8 m je tvořen komplikovaným labyrintem přímo v těle analyzátoru. Z doby od odeslání impulsu do jeho přijetí pak počítač snadno změří rychlost zvuku v analyzovaném plynu a podle uložených tabulek vypočítá obsah hélia.

Pro měření koncentrace kyslíku se používá čidlo obdobné, jako v naprosté většině oximetrů. Rozdíl je v dalším zpracování výstupu z čidla. Běžné oximetry používají pouze jednobodovou kalibraci (na vzduch). Jen velmi kvalitní přístroje používají kalibraci dvoubodovou (na 100% kyslík), která zpřesňuje měření vyšších koncentrací. Problémem jsou ale u téměř všech přenosných analyzátorů směsi pro velké hloubky, třeba jen s 4 % kyslíku. Tam už je chyba ±1 procentní bod neakceptovatelná. Relativně výkonný počítač analyzátoru ale umožnil v případě potřeby kalibrovat až na tři body (typicky plynem s 0 % kyslíku) a tím spolehlivé měřit i výrazně hypoxické směsi.

Srovnání s konkurencí

Změřit procento hélia a kyslíku umí více přístrojů, například Teledyne Mixchek Helium / Oxygen Analyzer a Atomox HeLIOX Analyzer.

U těchto přístrojů je měření koncetrace hélia založeno na měření tepelné vodivosti směsi. Princip měření vyžaduje mohutnější a častěji měněné baterie na napájení a jejich čidlo má sice dlouhou, ale ne nekonečnou životnost. Kyslík měří s přesností obvyklou pro jednobodově kalibrované oximetry, pro měření směsí do velkých hloubek je třeba měření doplnit přesnějším přístrojem.

Není v nich výkonný počítač, takže kromě zobrazení naměřených hodnot nic dalšího neumí. Tato jednoduchost spolu s vestavbou přímo do odolného transportního kufříku ale může být některými zákazníky považována i za výhodu.

Jako hlavní problém přístroje Divesoft Trimix Analyzer vidím až příliš mnoho konektorů otevřených okolnímu prostředí, bude potřeba přece jenom trochu opatrnější zacházení než s kladivem a stříkající slanou vodu také asi nesnese. Jestli bych mohl něco Alešovi Procháskovi, který přístroj vymyslel a zkonstruoval doporučit, tak doplnit příslušenství o gumový či neoprenový ochranný návlek.

autor: Sládek Tomáš