Popis
Žije v hloubkách
od 0 m do 7 m
Popis: Krab s téměř čtvercovým krunýřem (karapaxem), který je o něco širší než delší. Zbarvení je zelenavé nebo šedozelené se světlejším mramorováním.
Biotop: nejčastěji přílivová/příbojová zóna skalnatého pobřeží těsně nad úrovní hladiny (litorál a supralitorál), často ke spatření na přístavních kontrukcích v málo znečištěných přístavech. Také pod kameny, na písčitém blátě, v okolí ústí řek a v lagunách.
Biologie: Pachygrapsus marmoratus je nejběžnější pobřežní krab jižní Evropy (to se pozná i podle toho, že si vysloužil jméno v mnoha jazycích).
Je přizpůsoben na dýchání vzdušného kyslíku. Díky životu v pobřežní zóně toleruje větší výkyvy podmínek prostředí – např. teploty a salinity. Dostává se i do brakických vod, pokud jejich salinita neklesá pod 10 promile.
Obvykle ho spatříme, jak postává nebo rychle pobíhá v okolí úkrytu, jímž bývá stěrbina v pobřežních skalách nebo mezi kameny. V noci opouští úkryt více a vydává se za potravou.
Tito krabi žijí obvykle tři, zřídka i čtyři roky, samičky začínají klást vajíčka ve druhém roce života. Rozmnožují se v polovině léta, kdy teplota vody dosáhne alespoň 17 stupňů. Samice nosí vajíčka asi 25 dní.
Vyskytuje se v těchto oblastech:
- Středozemní moře - západní část
- Středozemní moře - východní část včetně Černého moře
- Středozemní moře - Jadran
- Atlantik - východní - mírný pás od Biskajského zálivu přes Azory po Kanárské o.