Popis
Maximální velikost
2,8 cm
Žije v hloubkách
od 1 m do 190 m
Popis: Rod
Macropodia patří mezi drobné kraby s nápadně trojúhelníkovitým krunýřem (karapaxem). Díky dlouhým končetinám mají pavoukovitý vzhled, což je typické pro mnoho zástupců čeledi Majidae. Krunýř je v přední oblasti dosti protáhlý a dále pokračuje tenkým špičatým výběžkem - rostrem. Rostrum je ve skutečnosti tvořeno ze dvou tenkých trnů, které jsou k sobě velmi těsně přimknuty. Povrch karapaxu může být jen jemně zrnitý nebo s vyčnívajícími hrboly. Rostrum i všechny končetiny jsou pokryty chlupy. Důležitým znakem, podle kterého lze odlišit tento rod od velmi podobného rodu
Inachus, je nepřítomnost ostrého zubu před i za okem. Klepeta jsou robustní a v poměru k tělu velká, avšak zdaleka nedosahují délky ostatních kráčivých nohou.
Macropodia rostrata se od ostatních středomořských druhů rodu liší následujícími znaky: První článek tykadla je hladký, bez výrazných hrbolků. Rostrum je horizontální nebo jen nepatrně směřuje vzhůru a dosahuje maximálně pátého článku tykadel. V oblasti krunýře (karapaxu) mezi očima a bezprostředně za nimi nejsou patrné výrazné hrboly.
Biotop: Obývá jak dna s měkkými substráty, tak i kamenitá dna. Obvykle se zdržuje v porostech řas.
Biologie: Pro tyto kraby je typické maskování. Svými klepety nalepují zejména na krunýř nejrůznější kousky řas, velmi často do oblasti rostra. Proces maskování završují další drobné usazeniny, které se zachytávají mezi chlupy po celém těle.
U rodu
Macropodia můžeme pozorovat nápadný pohlavní dimorfismus: samice jsou skoro o polovinu menší než samci, a samci mají navíc oproti samicím větší a mohutnější klepeta.
Ve Středozemním moři se vyskytuje dalších pět velmi podobných druhů:
Macropodia linaresi, M. czernjawskii, M. longipes, M. longirostris, M. tenuirostris. V Antlantiku při evropském pobřeží se vyskytuje ješte
M. deflexa.
Vyskytuje se v těchto oblastech:
- Středozemní moře - západní část
- Středozemní moře - východní část
- Středozemní moře - Jadran
- Atlantik - východní - mírný pás