Popis
Žije v hloubkách
od 4 m do 40 m
Popis: Lastury tohoto velkého mlže jsou nepravidelně oválného tvaru a liší se tvarem. Svrchní lastura je bělavě zbarvená a zbrázděná nepravidelnými žebry, která jsou opatřena různě dlouhými, silnými výrůstky připomínajícími tupé ostny. Spodní lastura, která je přirostlá k podkladu, tvoří hlubokou misku, plošší svrchní lastura ji kryje shora, obě jsou pak spojeny velmi masivním zámkem, který má vždy proti sobě dva velké zuby a příslušné hluboké jamky.
Často je schránka ostnovky natolik silně porostlá přisedlými živočichy, že samotný materiál lastur již vůbec není patrný. Typické jsou např. tenké povlaky oranžově zbarvené houby
Crambe crambe.
Biotop: Žije přichycená na skalnatých lavicích, spíše ve středních hloubkách.
Biologie: Živí se podobně jako většina mlžů filtrací drobných částic mořské vody. Jedinci jsou odděleného pohlaví. Zajímavé jsou drobné oči po okrajích pláště, kterými jsou tito mlži podobně jako třeba hřebenatky nebo zévy schopni vnímat intenzitu světla. Málokdo má ale to štěstí podívat se ostnovce do očí.
Je to jedlý, ale ekonomicky nepříliš významný druh. (I když si jich zas neloví úplně málo - úlovky ostnovek na pobřeží bývalé Jugoslávie se pohybují v řádu několika tun za rok.) Konzumuje se podobně jako ústřice za syrova.
Ve Středomoří se vyskytují ještě dva původní zástupci čeledi, ale ti jsou mnohem vzácnější. Na nejvýchodnějších pobřežích Středozemního moře se ale stačil usídlit druh
Spondylus spinosus, který pochází z Indopacifické oblasti a pronikl do Středomoří Suezským průplavem.
Vyskytuje se v těchto oblastech:
- Středozemní moře - západní část
- Středozemní moře - východní část
- Středozemní moře - Jadran
- Atlantik - východní - mírný pás jižní pobřeží Portugalska, sever Afriky