Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Canon PowerShot A70

a pouzdro WP-DC700

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 29.12.2003)

V květnu 2003 jsem se rozhodl, že nastala ta pravá chvíle, kdy je nutné

koupit digitální fotoaparát.

Nejsem žádný umělec, mé fotografie jsou převážně dokumentární snímky typu "byl jsem tam a takhle to tam vypadalo".

Měl jsem následující vstupní požadavky:

Rozlišení 3 MPx a více
Rok jsem si v práci půjčoval Olympus 2020 a nabyl jsem přesvědčení, že 2 MPx dostačuje, ve fotolabu nebo na fototiskárně je možné bez problémů dělat papírové fotky 9 x 13 cm (nebo 10 x 15). Z dobré fotky se dal vyrobit i použitelný snímek 20 x 30 cm. 3 MPx je dostačjící rezerva.
Optický zoom
Digitální je nepoužitelný, je to jenom lákadlo na laiky.
Paměťová karta CF nebo SD
Vzhledem k tomu že tyto karty používám v jiných přístrojích, nechtěl jsem si zanést chaos dalším formátem.
Napájení klasickými bateriemi
Aparát používám hlavně na cestách a tam vždy nebývá k dispozici elektrická zásuvka pro nabíjení akumulátoru (např. na lodi). Pro standardní použití pochopitelně tužkové akumulátory, ale pro případ nouze je s sebou možné vozit klasické baterie.
Dostupné podvodní pouzdro
Co se také dá od potápěče čekat, že ?
Omezený rozpočet
Zkoušel jsem Sportku, ale nevyšlo to.

Pohled zepředuProcházel jsem různé weby, recenze v časopisech a vybíral. Ve finále jsem váhal mezi aparáty Canon a Panasonic. Pro Canon PowerShot A70 nakonec rozhodlo levné podvodní pozdro. Cena foťáku v té době byla kolem 13.000 Kč, ale velmi těžko se sháněl. Všichni ho totiž nabízeli, ale nikdo ho neměl skladem. Nakonec jsem ho koupil v Německu, protože v Canon CZ měl nějaké problémy s dodávkami zboží do ČR.

Nemá cenu na tomto místě detailně popisovat vlastnosti foťáku. Podrobné recenze najdete všude možně na internetu. Pouze stručně shrnu to nejdůležitější. Ve výrobním programu Canonu je to aparát nižší třídy (oproti řadě G), je ale vybaven novým řídícím čipem, který je téměř shodný právě s vyšší řadou. Má plně automatickou i plně manuální expozici, poloautomatické režimy s prioritou času nebo clony. Každý režim si pamatuje svoje nastavení. Dokáže také točit až 30 sekund videa v rozlišení 640 x 480 bodů včetně zvuku! Bohužel toto video je vzorkováno 15 snímky za sekundu, takže u rychlého pohybu působí trochu trhaně. Na podvodní záběry pomalých ryb to ale dost dobře postačuje.

Na Invexu v září 2003 byl představen nástupce A70, a to model A80, který má rozlišení 4 MPx, výklopný a otočný displej a další dva manuální režimy. Cena A80 by měla být kolem 15.000 Kč. Bohužel, nepasuje do pouzdra pro A70.

Jakmile jsem měl foťák, objednal jsem

podvodní pouzdro WP-DC700.

V prodejně Foto Škoda mne se slevovou kartou přislo na 7.500 Kč

Pouzdro WP-DC700Pouzdro s vloženým foťákem

Pouzdro vyrábí přímo Canon a je deklarováno do hloubky 40 metrů / 130 feetů. Těsněno je jedním velkým o-kroužkem v drážce zadního víka. Ovládací prvky, také těsněné jedním o-kroužkem, umožňují ovládat všechny! funkce apatátu i pod vodou. K pouzdru dostanete tubičku silikonové vazelíny, poutko na ruku a popruh na krk. Šikovná je rozptylná destička před vestavěným bleskem.

Zkušenosti začínajícího uživatele

autor: Zdeněk Šraier