Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Laciné fotoaparáty do vody

Měli jsme v bazénu možnost vyzkoušet dva výrobky.

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 13.04.1998)

Na výstavě SPORTPRAG na pražském Strahově jsme objevili letošní novinku: jednoduché malé fotoaparáty v "kejsu" do 50 metrů. K vidění bylo hned několik typů. Dohodli jsme se s jedním z vystavovatelů - firmou HQH system - prof. Aronax, Koněvova 188, Praha 3 - a foťáky jsme vyzkoušeli v bazénu na Zeleném pruhu.

Kdesi velmi hluboko

Původní představa o nějaké kompaktní průkazné metodice pokusů vzala velmi rychle za své. Zkoušeli jsme je na nádech, zalaminované zkušební obrazce, které připravil Tomáš, nám odplavávaly, nikdo nechtěl pózovat. Výsledkem bylo množství nepoužitelných fotek. Hodně k tomu přispěl také přídavný blesk odpalovaný opticky z vestavěného blesku. Díky tomu blýskal i při každém snímku druhého foťáku. Jak se můžete sami přesvědčit, někdy byl výsledkem obrázek jak z amerického sci-fi filmu odehrávajícího se na dně oceánského příkopu. Nicméně, získali jsme zkušenosti s ovládáním jednotlivých typů ve vodě a některé fotky byly docela použitelné (jako památka z dovolené, ne na výstavu).


Tomáš a ploutve

Testovali jsme "Compact Automatic Dive Camera" REEFMASTER CL od firmy SeaLife a "Camera System" BONICA SNAPPER. K oběma přístrojům jsme měli k dispozici předsádku pro makro záběry, k Bonice byl ještě přídavný blesk a rámeček na makra. Cena obou foťáků s kejsem se pohybuje kolem 5.500 Kč, předsádku koupíte za dalších 1.300 Kč.

Vzhledem k ceně a kvalitě aparátů, a hlavně vzhledem k cílovému určení, tj. foťák, který taháte pořád s sebou kvůli pořízení fotek z dovolené, si myslím, že dokupovat blesk na dlouhém rameni a rámeček na makro není potřeba. Tyto doplňky při normálním potápění překáží a na fotky do soutěží si asi pořídíte lepší aparát.

REEFMASTER RC firmy SeaLife
REEFMASTER RC Lze použít film s DX kódem ASA 100-200
Rychlost uzávěrky 1/140 s
Světelnost objektivu 3.5
Hmotnost 19 oz - 538 g
Rozměry š - v - h 14 - 14 - 9 cm
Zabudovaný blesk Ano
Barevná korekce blesku Ano
Korekce expozice Uvnitř aparátu
Ostření Fix focus 1.2 m - nekonečno
Ostření s předsádkou 0.6 - 1.2 m
Tento aparát jsme nezkoušeli, ale zdá se že pouzdro je stejné jako u modelu CL, pouze potažené gumou. Uvnitř je podle parametrů lepší foťák. Cena je asi 6.000 Kč.

REEFMASTER CL firmy SeaLife
REEFMASTER CL Lze použít film s DX kódem ASA 200
Rychlost uzávěrky 1/125 s
Světelnost objektivu 5.6
Hmotnost 17 oz - 482 g
Rozměry š - v - h 13.5 - 13.5 - 8.5 cm
Zabudovaný blesk Ano
Barevná korekce blesku Ne
Korekce expozice Ne
Ostření Fix focus 1.0 m - nekonečno
Ostření s předsádkou 0.6 - 1.2 m
Tento přístroj se nám zdál lepší než konkurenční BONICA. Má aretaci spouště a co je asi nejvýznamnější, má počítadlo snímků. Manipulace s předsádkou byla velice jednoduchá. Je to pouze kroužek na špagátku, který se nasazuje na gumovou objímku "objektivu". Pouzdro nemá závit na připevnění příslušenství. Eventuelní přídavný blesk se nasune na prizma před vestavěným bleskem. Vzhledem k tomu, že dělící rovina pouzdra je v příčné (mediální) rovině, mohl by těžký blesk na poměrně dlouhém rameni ovlivnit těsnost pouzdra. Celek má ve vodě lehce pozitivní vztlak.

 

BONICA SNAPPER
BONICA Lze použít film s DX kódem ?
Rychlost uzávěrky ?
Světelnost objektivu ?
Hmotnost asi 450 g?
Rozměry š - v - h asi 14 - 14 - 9 cm
Zabudovaný blesk Ano
Barevná korekce blesku Ne
Korekce expozice ?
Ostření Fix focus ? m - nekonečno
Ostření s předsádkou 0.3 - ? m
Přístroj jsme zkouželi s veškerým příslušenstvím. Vadilo nám, že není viděl počítadlo snímků. Spoušť se i bez rukavic špatně mačkala a nemá aretaci. Předsádka je odklápěcí a při manipulaci s ní jsme museli použít značnou sílu na uvolnění západky, až jsme se báli, že něco ulomíme. Pouzdro má podélnou (frontální) dělící rovinu a závit na upevnění příslušenství. Přídavný blesk reaguje na libovolné blýsknutí poblíž. Jeho upevnění se nám zdálo málo tuhé, ale možná by šlo přitáhnout. Rámeček pro makro snímky je značně fórový a při plavání drnčí. Na malém prospektu, který je k dispozici, nebyly bližší údaje o foťáku. Vzhledem k oválnému "objektivu" pouzdra by asi bylo možné používat i jiný foťák, než dodávaný. Vztlak celku (bez blesku) byl větší než u SeaLife.

Moje volba by byla REEFMASTER RC, ale musím si ho prohlédnout, jestli je vidět počítadlo.

Září 1998 - měl jsem na týden půjčený REEFMASTER RC od Trpíka. Všechny moje požadavky splnil. Fotky můžete vidět u plavby lodí Božidar nebo u vraků na Jadranu.

Další fotky poslal Zdeněk Prokop.

autor: Zdeněk Šraier