Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Libor Špaček

portfolio (březen 2007)

autor: Špaček Libor, Sládek Tomáš  (publikováno: 07.03.2007)

Jaké byly tvé potápěčské začátky a kdy jsi pod hladinu začal brát i fotoaparát?

S potápěním jsem začal až v roce 1999 před odletem do USA. Když pominu několik ponorů v Čechách na Borku u Čáslavi, začal jsem vlastně s potápěním až na Floridě. Po návratu z Ameriky jsem se rozhodl koupit na svou zrcadlovku podvodní pouzdro, abych si mohl vyzkoušet i nějaký záběr pod vodní hladinou. Nové pouzdro jsem testoval v bazénu během kurzu, který u mě absolvovala jedna z modelek a po skončení hodiny v bazénu svlékla neoprén a šla si nahá zaplavat. Já mezitím seděl stále v neoprenu na dně bazénu a testoval nové pouzdro a fotoaparát. Když jsem viděl její křivky, které se nade mnou vznášely, nedalo se nevyužít situace a začali jsme fotit. Tak jsem vlastně začal budovat kolekci Underwater Fine Art Nudes, kterou doplňuji každým rokem o další a kvalitnější záběry.

Jaký je tvůj potápěčský sen?

Mám svůj sen jako každý, ale není jen o potápění. Chtěl bych totiž strávit několik týdnů na jachtě, kde bych byl svým pánem a mohl tak trávit čas na lokalitách, které si sám vyberu, nebudu odkázaný na několik někým naplánovaných ponorů a sám se s danou lokalitou podrobně seznámím. Největší sen pro mě je nafotit dokonalou fotografii pořízenou právě pod hladinou.

Má specializace je umělecký akt pod vodou, tím se můj "hlavní"styl řadí do několika fotografických kategorií. Tyto snímky jsou oceňovány a publikovány nejen v kategoriích "underwater", ale i přesto, že jsou nafoceny pod vodní hladinou, dosahují uznání ve světové umělecké fotografii vůbec. Můj sen tedy není jen potápěčský, ale současně i fotografický. Postupné rozšiřování portfolia o stále kvalitnější záběry mi snad jednou umožní nenajít na své fotografii něco, kdy budu moci říct, … "tu fotku bych nenafotil lépe".

Specializuješ se na nějakou oblast podvodní fotografie?

Už v předchozích odpovědích jsem naznačil, že má hlavní tvorba je umělecká fotografie - akt - pod vodou a všechny fotografie, které dnes vystavuji jako kolekci Underwater Fine Art Nudes po celém světě, byly pořízeny v bazénu. Nicméně, oblíbil jsem si i fotografování podmořského makrosvěta, kdy jsem byl uchvácen rozmanitostí tvarů, barev a množstvím živočišných druhů, které jsem potkal během svých dvou expedicí na Filipínách. Z těchto podmořských záběrů jsem dal dohromady další kolekci velkoformátových fotografii s názvem Underwater Life, která už má za sebou premiéru výstavy v pražském Louvre a od poloviny března bude k vidění galerii restaurace Dahab v Praze.

Kde můžeme tvé fotografie vidět?

Možná zklamu své "fanoušky", ale do soutěží podvodní fotografie a na festivaly své práce neposílám. Dávám přednost možnosti vystavit celou kolekci během těchto festivalů či jiných akcí spojených nejen s potápěním. Mé práce jsou převážně k vidění v galeriích nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Začátkem dubna odlétám s kolekcí Underwater Fine Art Nudes do New Yorku. Signované fotografie jsou zastoupeny v soukromých sbírkách po celém světě. Publikuji v odborných časopisech o fotografii v Čechách i zahraničí, najdete je na kalendářích, kdy poslední je letošní kalendář pro firmu Kodak. Letos vyjdou dvě knihy o české fotografii, kde publikuji svoji práci mezi vybranou dvacítkou fotografů z Čech.

A jakých úspěchů si nejvíce vážím? Nejvíce si vážím toho, co jsem ve fotografii za těch pár let dosáhl. V roce 1999 jsem poprvé skočil do vody s potápěčským přístrojem, první fotoaparát jsem si koupil v roce 2000, první záběr pod vodou jsem nafotil v roce 2002, kdy jsem za tuto první fotografii dostal 3. cenu na PAF Tachov 2002. V dnešní době jsem byl nominován mezi 5 desítek nejlepších fotografů na světě v prestižní mezinárodní soutěži Black&White Spider Awards 2007 v kategorii "Nude" vyhlášenou v Los Angeles. Těch úspěchů je víc a vážím si úplně každého, protože mi to dodává sílu a jistotu pokračovat v tom, co dělám.

Jakou používáš fotografickou techniku?

Fotografuji jak zrcadlovkou na kinofilm tak i digitální. Používám profesionální fotoaparáty a objektivy Canon, podvodní pouzdro od firmy BS Kinetics a blesky Subtronic. V bazénu fotografuji za pomocí výkonných podvodních světel vyrobených Josefem Šotolou (Sial). Oblíbený fotografický materiál je Kodak.

Zpracováváš dále snímky v počítači?

Všechny snímky digitální, z diapozitivů nebo černobílých negativů dále zpracovávám v počítači. V dnešní době to už jinak ani nejde. Je pravda, že k nějaké té korekci vždycky v počítači dojde, ale je to spíše odstranění nečistot, či bublinek, které se dostanou během zanořování na tvář modelky a působí tak rušivě. Když fotografuji digitálem, fotím vždy do RAWu a pak je nutné dále zpracovávat záběr v počítači a nastavit barevné profily. Výřezy nedělám, ani žádné fotomontáže. V konečné verzi mám připravené snímky vždy v několika verzích. Pro webovky, pro časopisy, pro klasickou fotografii a pro velkoformátový tisk na plakát. Všechny záběry, které najdete v mém portfoliu a na mých webovkách, jsou pořízeny v té nejlepší a nejvyšší kvalitě. Věřím, že v konečné verzi nepoznáte rozdíl mezi fotografii pořízenou na digitál nebo diapozitiv. K tomu mi hodně pomáhá to, že zpracovávám fotografie na 24 palcovém monitoru EIZO.

Jaký jsi měl nejsilnější zážitek spojený s podvodním fotografováním?

Zážitků z fotografování modelek v bazénu je opravdu mnoho, ale takový ten nej, který se skoro pořad opakuje je, když přesvědčuji modelky stojící na okraji bazénu ke skoku do vody, že je čas fotit. Ještě na to rychle dodám, že je pod vodou nasvítím 1000 Wattovým světlem na 220 Voltů a že nemusí mít "skoro" z ničeho strach, protože, kdyby náhodou začaly plavat trhavě a v nezvyklých pózách, vytáhnu kabel ze zásuvky.

A ještě jeden zážitek z výstavy v Louvre. Přišla za mnou starší paní a říkala mi: "Chtěla jsem vám pochválit vaši výstavu Underwater Fine Art Nudes, ale můžete mi něco vysvětlit? Proč se výstava jmenuje "underwater", když fotíte své modelky, jak skáčou do vody, tedy, když jsou ještě nad hladinou? Vy ale musíte mít postřeh, že to tak zvládáte!" Když jsem milé paní vysvětlil, že fotky, kde vidí hladinu pod modelkou, jsou otočeny, začervenala se a šla si celou kolekci prohlédnout ještě jednou.

foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček
foto: Libor Špaček

Obrázek pro váš monitor viz tapety na plochu.

autor: Špaček Libor, Sládek Tomáš