Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Vytváření miniaturních náhledů

pro fotosoutěž Stran potápěčských

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 31.05.2005)

Aby si autoři v dalších fotosoutěžích mohli vyzkoušet, jak bude jejich snímek vypadat v malém rozměru, postup zveřejňujeme. Může samozřejmě sloužit i jako inspirace při vytváření miniaturních náhledů pro jiné účely.

I když existuje řada programů pro automatické vytváření miniatur (angl. thumbnail), není mi známo, že by nějaký fungoval z hlediska grafického zpracování korektně. Většinou pouze změní velikost, často pomocí nepříliš kvalitního algoritmu a neumožňují použití metody neostré masky. Proto jsou miniatury vytvářeny ve Photoshopu, jednotným postupem automatizovaným pomocí scriptu.

Postup má čtyři kroky:

1. Jemné zvýšení lokálního kontrastu

Subjektivní vnímání miniaturního náhledu člověkem je poněkud rozdílné proti vnímání snímku o větší ploše. Aby náhled byl vnímán stejně jako snímek, pouze menší, je potřeba nepatrně zvýšit lokální kontrast. Toho se dá dobře dosáhnout za pomocí filtru jinak určeného především pro doostřování hran. Poloměr 20 byl zvolen s ohledem na relativně malý rozměr obrazu 800×600 bodů.

Použitá funkce:
Filtr "doostřit"
Nastavení:
Míra 30 %
Poloměr 20 obrazových bodů
Práh 0

2. Změna velikosti obrazu

Předepsaný rozměr snímku je 800×600, náhled má velikost 200×150.

Použitá funkce:
Velikost obrazu
Nastavení:
Šířka 25 %
Zachovat proporce
Metoda bikubická

3. Jemné doostření hran

Při změně velikosti vždy dojde ke snížení kontrastu na hranách, vnímaného jako hranová ostrost. Pomůže opět filtr pro doostření, tentokrát ve své klasické roli.

Použitá funkce:
Filtr "doostřit"
Nastavení:
Míra 70 %
Poloměr 0,7 obrazových bodů
Práh 5

4. Uložení

Náhledy jsou ve formátu JPEG. Použit byl relativně nízký stupeň komprese, ovlivnění kvality snímku je zanedbatelné. Aby se subjektivně zrychlilo načítání stránky s náhledy celé fotosoutěže, jsou miniatury ukládány progresivně.

Použitá funkce:
Uložit jako
Nastavení:
Formát JPEG
Kvalita 6
Progresivní, 3 průchody
autor: Sládek Tomáš