Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

PAF Tachov 2008

23. - 25.5.2008

autor: Tolar Aleš  (publikováno: 27.05.2008)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Logo PAF Tachov 2008

Do Belgie a do Itálie putují dvě hlavní ceny z letošní mezinárodní přehlídky potápěčské fotografie a filmu PAF Tachov 2008. Jubilejní 30. ročník festivalu vyvrcholil v sobotu slavnostním galavečerem a předáváním cen nejúspěšnějším autorům.

Cenu GRAND-PRIX za nejzajímavější dílo získal belgický filmař Danny van Belle. Porotu nejvíc zaujal snímkem "Okna života", který pojednával o očích nejrůznějších mořských ryb a živočichů. Van Belle patří k tradičním účastníkům tachovské přehlídky. "PAF má pro mě zvláštní půvab. V roce 2003 jsem tu získal svou vůbec první cenu za potápěčský film a nyní jsem tu dosáhl svého největší úspěchu," řekl dojatý van Belle, když na pódiu společenského areálu Mže přebíral skleněnou plastiku festivalového maskota mořské panny Čochtanky.

Dále v článku: vítězné fotografie

Hlavní cena pro nejlepšího fotografa TOP FOTO patří Italovi Vioru Alessiovi za snímek "Měsíčník v síti". Autor však do Tachova nepřijel, a tak ocenění dostane od organizátorů poštou.

Svaz Potápěčů ČR, který vyhlašuje divácky nejúspěšnější film českého autora, udělil cenu Hugo Habrmanovi za snímek "Jak se rodí řeka". Třiačtyřicetiletý potápěč z Nového města nad Metují se zaměřuje výhradně na filmování ve sladké vodě. Oceněný film, který měl v Tachově svou premiéru, natočil ve vodách italského jezera Capo d´Aqua. "Je to zvláštní jezero, nenapájí ho žádná řeka, ale jen silné prameny podzemní vody. Díky tomu je tam nádherně čistá voda," říká Habrman, který prý inspiraci pro film našel před rokem právě na tachovském festivalu. "Viděl jsem tady tehdy fotografie zatopeného mlýna na dně jezera a hned jsem si řekl, že právě tam musím natočit svůj příští film," uvedl profesionální filmař, který točí i pro Českou televizi. Například nedávno mohli diváci vidět jeho dokumentární seriál o českých řekách "Tepny naší země".

Festivalu se zúčastnili autoři z celkem šestnácti zemí. Kromě České republiky měly v Tachově nejvíce zástupců Slovensko, Itálie, Německo, Rusko. Dorazily však práce i z Kanady. Poroty posuzovaly celkem 40 filmů a 550 fotografií či diapozitivů. "Všechny soutěžní snímky byly posuzovány přísně anonymně a někdy se nad nimi mezi porotci strhla hodně živá diskuse, protože kvalita byla skutečně vysoká," řekl předseda fotografické poroty Jaroslav Hejzlar, který ocenil také nápad organizátorů vyhlásit samostatnou kategorii pro začínající autory.

Protože letošní ročník PAF byl jubilejní, při slavnostním galavečeru se také bilancovalo. Prezident festivalu Bohumír Kráčmar ocenil nejvytrvalejší účastníky festivalů. Na pódium pozval také představitele organizátorů, Městského kulturního střediska Tachov a Svazu potápěčů ČR i další lidi, kteří se podíleli na předešlých ročnících. Symbolicky si připili a rozkrojili obrovský dort s třicítkou.

Během festivalu se kromě soutěžních projekcí uskutečnila také výstava širokoúhlých snímků uznávaného jeskynního fotografa Petra Vaverky, konaly se odborné přednášky na potápěčská témata a prezentovaly se firmy s potápěčských vybavením. Třídenní program zakončila v neděli dopoledne projekce nejúspěšnějších snímků.

Vítězné fotografie

Top Foto PAF Tachov 2008

Soutěžní foto
Top Foto - Alessio Viora (IT)

Barevná fotografie slaná voda

Soutěžní foto
1. místo - Denis Palbiani (IT)
Soutěžní foto
2. místo - Marina Kochetova (RUS)
Soutěžní foto
3. místo - Claudio Zori (IT)

Barevná fotografie sladká voda

Soutěžní foto
1. místo - Peter Áč (SK)
Soutěžní foto
2. místo - Jiří Jarkovský (CZ)
Soutěžní foto
3. místo - Hans-Joachim Lingenbach (D)

Černobílá fotografie

Soutěžní foto
1. místo - Denis Palbiani (IT)
Soutěžní foto
2. místo - Adriano Occhi (IT)

Soutěžní foto
3. místo - Patrick Torresan (IT)

Barevná fotografie bazén

Soutěžní foto
1. místo - Josef Habrovec (CZ)
Soutěžní foto
2. místo - Petr Hůla (CZ)
Soutěžní foto
3. místo - Hans-Joachim Lingenbach (D)

Kreativní fotografie

Soutěžní foto
1. místo - Josef Habrovec (CZ)
Soutěžní foto
2. místo - Jakub Žárský (CZ)
Soutěžní foto
3. místo - Marina Kochetova (RUS)

Kompletní výsleková listina a další podrobnosti k festivalu jsou webu festivalu PAF Tachov.

autor: Tolar Aleš
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek