Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

1234 možností koupání v ČR

Seznam míst pro vodní sporty

autor: Garkisch David  (publikováno: 29.02.2004)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Titulní strana

Autorka:
Edita Langpaulová

Vydal:
KPS ve spolupraci s nakl. Fragment, 2001

Rozsah:
334 stran 200 × 120 mm

ISBN
80-7200-552-9, 80-901133-4-6


Anotace

Průvodce po místech vhodných ke koupání, windsurfingu, jachtingu, vodnímu lyžování, potápění, vodnímu motorismu. Seznam tobogánů a nudistických pláží.

Komentář

Podtitul knihy skutečně naprosto vystihuje její obsah. Četba je to zábavná asi jako jízdní řád, svůj účel publikace ale splňuje. Na více než třech stovkách stran heslovitě popisuje:

Seznam lokalit autoři rozdělili podle okresů v ČR a abecedně seřadili. Toto praktické uspořádání tedy umožňuje najít místo "pro smočení" jen tak naslepo - podle hrubé mapky okresu - i podle jmenného rejstříku v závěru knihy.

Každý záznam pak obsahuje poměrně detailní informace. Je to především adresa (u bazénů a koupališť se správcem také telefonní kontakt), podrobnosti o vodě, možnostech koupání a jiných sportů, o typu pláže, občerstvení, parkování, ubytování a třeba také o tom, zda je na lokalitě vhodné odložit plavky. Většinu údajů skrývají ikony a turistické značky, takže s pomocí anglických a německých vysvětlivek v úvodu je kniha srozumitelná i cizincům.

V samostatných kapitolách publikace popisuje místa s tobogány a nudistické pláže. U těch rozlišuje mezi oficiálními a neoficiálními.

Z vodních sportů autoři zohledňují windsurfing, vodní lyžování, potápění, jachting a vodní motorismus. Každý z těchto sportů nejprve ve zkratce přibližují nezasvěceným čtenářům a uvádějí seznam českých lokalit, kde je možné ten který sport provozovat. Hodit se mohou i informace o půjčovnách výstroje v místě.

O potápění toho autoři zjevně příliš nevědí, přesto se v krátkém textu alespoň snažili přiblížit způsob, jakým získat kvalifikaci, jaké ceny za základní kurz jsou obvyklé a kolik přibližně stojí základní výstroj. Mýlí se však už v první větě kapitoly o potápění: "Potápění je jeden z nejnebezpečnějších sportů, proto je povinné absolvování kurzu a složení zkoušky." Další informace jsou ale kupodivu poměrně relevatní, včetně webového odkazu na www.stranypotapecske.cz.

Seznam míst vhodných k potápění obsahuje 53 hesel. Podrobnější údaje o místu lze potom dohledat mezi lokalitami ke koupání.

Součástí knihy je i několik obrazových příloh s fotografiemi bazénů a koupališť. Je jich ovšem jen pár desítek, takže bohužel zdaleka nepostihují všech 1234 popsaných míst.

 

Slabinou knihy je pochopitelně její (ne)aktuálnost. Z údajů v tiráži vyplývá, že všechny informace pocházejí z roku 2000. Od té doby však ČR prošla mimo jiné například telefonním přečíslováním, takže kontakty na jednotlivé bazény budou nutně zastaralé. Kromě toho vešel v platnost také nový zákon o vodních cestách. Ten upravuje podmínky pro jachting, windsurfing, vodní lyžování i další vodní sporty. Některé doporučované lokality tedy už mohou být pro jachtaře nebo vodní lyžaře uzavřené.

Nakladatel sice v úvodu čtenáři slibuje, že na webových stránkách www.kps.cz bude údaje v publikaci pravidelně aktualizovat, tuto službu ale nenabízí. Poslední aktualizace stránek je několik měsíců stará, navíc nakladatelství zájemcům nenabízí nic jiného, než publikaci objednat a zakoupit.

I přesto se ale může průvodce po koupalištích hodit. Potápěč by asi ocenil obsáhlejší údaje - například o maximální hloubce nebo podvodních pozoruhodnostech, ale i přesto může publikaci využít pro tip, který se třeba ukáže jako zajímavý. A ve chvíli, kdy u známých na chatě trpí děti letním vedrem, se může průvodce pro koupání ukázat jako šikovná záchrana....

autor: Garkisch David
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek