Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Tajemné hlubiny 3D

Aliens of the Deep

autor: Sládek Tomáš, Wallcon Aleš  (publikováno: 25.09.2005)
Titulní strana

Režie:
James Cameron, Steven Quale

Producent:
James Cameron, Andrew Wight

Kamera:
James Cameron, Vince Pace

Vedoucí vizuálních efektů:
Chuck Comisky

Střih:
Matthew Kregor, Ed W. Marsh, Fiona Wight

Hudba:
Jeehun Hwang

Vydal, distribuce
Walt Disney Pictures a Walden Media, Falcon

Rozsah a provedení
IMAX (70 mm), 47 min, Dolby Stereo, český dabing


Anotace

Dokumentární film o životě a prostředí ve velkých hloubkách oceánů, ozvláštněný sci-fi o možném mimozemském životě. Natočen technologií IMAX za pomocí čtveřice ponorek - dvojice ruských Mirů a dvojice Deep Roverů.

Komentář

Strhující prostorové záběry živočichů žijících na dně v oblastech hydrotermálních vývěrů tvoří základ filmu a jsou hlavním důvodem, proč stojí za to do kina jít. Byly natočeny na různých lokalitách v hloubkách až 3.6 km.

James Cameron velmi zručně využívá možností prostorového obrazu. Někdy až příliš zručně, řada scén natáčených na suchu je vypočítaných na efekt a do filmu nezapadá.

Podvodní záběry by byly skvělé i v televizi, ale prostorová technologie a obrovské plátno je mění v zážitek. Vtírá se myšlenka, že v tomto filmu si člověk živočichy prohlédne možná lépe, než při pohledu skrz malý průzor ponorky Mir.

Divákům není předkládána filmová učebnice hydrobiologie a geologie abysálu, ale dokumentární záběry jsou naroubovány na příběh. Dějem provází mladí vědci - hydrobioložka a astrobiolog. Poznávají život v hlubinách a přitom sní o životě v hlubinách zamrzlých oceánů na jupiterově měsíci Europa a misi NASA, která jej objeví. Kosmické animace jsou technicky precizní. Jen si nejsem jist, zda to muselo být. Možná ano, ve filmu si najde to své jak odborník, tak dítě školou povinné.

Hlubiny víc než tajemné

Aleš Wallcon

"Tak to je hustý," dozvíte se v "akčním" a zvláštním "dokumentu" pana Camerona: Tajemné hlubiny 3D. Přečetl jsem si totiž spíše pozitivnější recenzi zde na Stranách potápěčských a vydal se do IMAXu i s přítelkyní. Zaplatil 320 Kč za oba, zakoupil za 73 ten nejmenší kornoutek popcornu z nejmenších, posadil se, nasadil si 3D brýle a čekal...

Čekal na záběry, které opravdu stojí zato vidět, nejen proto že 3D, ale proto, že jsou jedinečné. A dočkal jsem se! Z té třičtvrtě hodinky se jich tam opravdu pár minut objevilo. Po chvíli se vám ale zdají záběry na "komíny" s vývěry přehorké vody a na faunoflóru na nich a kolem nich tak nějak stejné a stále se opakující. A dál nic!

V žádném případě to NENÍ dokument, ale zpola stupidní stylizace. Věřím, že pro americké i jiné děti do věku max. 9 let velmi vhodná a (po)naučná, pro ostatní veskrze středoevropské dospěláky však musí být úsměvná a trapná... Dokument má z hlediska novinařiny či filmařiny jednoznačná pravidla, v prvé řadě je to autenticita! Což ani při velké dávce vůle nelze akceptovat, sledujete-li precizně animační výlet na jupiterův měsíc Europa.

Co mě štvalo nejvíc, nebudu-li neslušný, jsou komentáře. Pohádkou 3D provázejí dva lidé - údajní vědci. Kvůli jejich debilním popisům věcí a komentářům záběrů jste na pochybách, (ne)dělá-li si z vás pan Cameron legraci... Ti dva totiž působí jako neherci z oblastních divadel amerických, kteří jakoby měli za úkol hrát naivní a překvapené vědce z dílny NASA a spol. Snad proto, aby jim to divák uvěřil.

"To je hustý..."
"To je ta nejšílenější biomasa, jakou jsem kdy viděl."
"Kdyby to neexistovalo, tak si to ani nikdo nedovede představit."
"Vidíš to? Jo vidím! Nádhera co? Jo to jo! Souhlasím."

Při poslechu těchto a podobně hovadských, směšných a trapných komentářů jsem levačkou křečovitě svíral ruku drahé polovičky a pravačkou se cpal popcornem, abych neexplodoval smíchy! Ufff

Na závěr filmu se vědci "jakože" podívají na Europu (měsíc jupiterův) a odhalí tam pod vrstvou ledu silnou několik kilometrů oceán, do kterého se protaví jakýmsi jaderným torpédem. Poté stanou tváří v tvář (resp. ponorkou v mimoda či aliena) jakýmsi mimozemšťánkům - Jupiterťánkům, chcete-li Europánkům z dílny pana Disneyho s očima strýčka Fida, jen mrknout... I to se myslím dočkáte!

Bylo-li to opravdu nutné pane Camerone nevím nevím, je ale fakt, že mi popcorn zaskočil a pro kašlík jsem byl ochuzen o komentář ze setkání s aliens... Nemrzí mě to!

Sumasumárum - zejména, ale nejen potápěči, kteří si platí satelit či kabelovku a disponují tak alespoň jedním přírodovědeckým TV kanálem typu National Geografic či Discovery, vědí, že existují a možná i viděli podobné komíny s vývěry vařící vody a stejně tak už několik let i neodborná veřejnost ví, že kolem nich žijí organismy několikamálo buněčné, ale i krabíci...

A tak, nejste-li závislí na 3D projekci, ušetřete minimálně 400 Kč (s popcornem) a ponořte se raději na Leštince do kesonu nebo na Borku k autobusu a ponorce... Nebudete tam sice sami, ale jistojistě uvidíte také 3D a na rozdíl od IMAXu si na TO můžete i šáhnout!

Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Podívejte se také na oficiální web filmu (anglicky).

autor: Sládek Tomáš, Wallcon Aleš