Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Cavern Measureless to Man

životní cesta vyjímečného jeskynního potápěče a historie jeskynního potápění

autor: Jiří Pokorný  (publikováno: 18.12.2017)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier
Autor
Sheck Exley
Nakladatel
Cave Books, 2009
Rozsah
176 stran formátu 145×234 mm
ISBN
978-0939748259
Cena
25 USD

Anotace

Autobiografický popis autorovy kariéry od počátků jeho potápění až téměř ke konci jeho života. Každá kapitola popisuje několik ponorů. Často popisuje i detaily ponoru, jako například jak dlouho plavali, kterou chodbou, kam pak zatočili apod. Na konci knihy je připojen seznam kolegů, se kterými se kdy potápěl. U posledního rekordního ponoru je i profil s popisem směsí, které byly během pokusu použity. Jednotlivé příběhy jsou proloženy autentickými fotografiemi z dané lokality a mapami, které vytvořili.

Komentář

Na první pohled příliš dlouhé, nudné popisy ponorů, jsou proloženy popisem dramatických okamžiků, ke kterým během jejich pokusů docházelo, a to takovým způsobem, že čtenář je okamžitě vtažen do příběhu a čeká s napětím, kdy se co zase stane. Vzhledem k tomu, že se prakticky skoro pořád jednalo o pionýrské akce, nebylo o napínavé scény nouze. Skoro každý příběh v první polovině málem končí neštěstím. Dozvíte se takové věci, jako že již v 17-ti letech porvé poskytoval masáž srdce svému buddymu. Vtipné situace jsou věty stylu "...a tak mi došel vzduch. Pravidlo třetim, jsme tehdy ještě neznali, to jsem zavedl až za dva roky...". Pokud čtenář dává pozor, může si všimnout i myšlenek mezi řádky, které vedly k vytvoření postupů a bezpečnostních standardů jeskyního potápění.

Pokud vás zajímá historie potápění a život Exleyho knihu doporučuji. Není třeba žádných znalostí jeskyního potápění, věřím, že závažnost situací a jejich řešení pochopí i absolvent základního kurzu.

Popis života Exleyho, kde je hodně citací z této knihy je také na stránkách: http://www.astd.eu/sheck-irby-exley/.

autor: Jiří Pokorný
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier