Autoři: Překlad: Vydalo nakladatelství: Vydání podporoval klub Lucky divers Rozsah: |
Těžiště knihy je v encyklopedické části. Ke každému živáčkovi jsou popsány poznávací znaky, možnosti záměny, životní prostředí a rozšíření, zajímavosti. To vše je doplněno jednou či několika fotografiemi. Celkem je uveden výběr 368 živočichů a rostlin.
Úvod je věnován historii vzniku Středozemního moře a jeho životnímu prostředí.
Člověk se vynoří a po ponoru se chce podívat, co vlastně viděl. Ryby, rostliny, koráli, různou žoužel. Přesně na to je stavěná tato kniha, obsahuje takové maximum toho, co by měl znát běžný potápěč - nebiolog o životě kolem sebe. Alespoň co se ryb týče, ostatní žoužele je tam na mne až dost.
Z praktického hlediska velmi oceňuji "obrázkový obsah" v podobě kreseb na rozkládací obálce a předsádkách. To umožní i mně, neodborníkovi, snadnou orientaci a rychlé nalezení příslušné části atlasu.
Po odborné stránce hodnotím kladně zejména fakt, že odborníci nemají námitek, viz následující komentář odborníka.
Vzal jsem si knihu za účelem praktického vyzkoušení na dovolenou (Elba). Za drobný problém považuji výběr živočichů. Například zde nenajdete poměrně běžnou barakudu, chybí zmínka o savcích (delfínech). Rovněž některé fotografie by mohly být popisnější. Druhy jsou uvedeny pouze českým a vědeckým názvem, názvy v angličtině a němčině (když už je to překlad z tohoto jazyka) by se také určitě vešly.
V žádném případě by tato kniha neměla chybět v cestovním zavazadle potápěče, směřujícího do středomoří. Její cena je v porovnání se srovnatelnými publikacemi velmi slušná, já ji koupil za necelé tři stovky. Ostatní, drahé atlasy nechť odpočívají v knihovně, jejich čas přijde při řešení nejasností či při hlubším zájmu o ten-který druh. Docela uvažuji o zakoupení druhého exempláře, který bych zachoval v nepoškozené podobě. Ten první má už stopy po slané vodě a červeném vínu.
Tak jsem si tu knihu koupil a musím řičí, že se mi zdá býti skvělou.
Velmi kvalitní obrázky, dobrý tisk. SPOUSTA barevných fotografií (celkem 453 snímků) včetně poměrně vzácných bezobratlých (na bezobratlé nemá konkurenci a to ani mezi knihami, co jsme viděl v zahraničí) a rostlin. Obsahuje i v podstatě všechny ryby, které můžete běžně potkat. Navíc jsou v textu vždy i popisy podobných druhů, takže se dá slušně určovat.
Překlad (podle několika náhodně vybraných stránek) je psán slušnou češtinou, celkem bez překlepů (i když sem tam se něco potká). Člověk se sice občas diví, jaká pěkné česká jména cizích zvířat máme, ale na to už jsem si musel zvyknout. Při namátkové kontrole zavedených českých jménu jsem nenašel odchylky. Latinská jména zdála se mi bez chyb.
Navíc se v tom dobře hledá, protože na předsádce jsou pérovky základních životních forem, takže máte představu, do které sekce knihy jít, dokonce i když vám to zvíře nic vám známého nepřipomíná...