Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dive Computers

autor: Jiří Pokorný  (publikováno: 03.08.2022)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier
Autor
Anton Swanepoel
Rozsah
150 stran anglicky
ASIN
B0058TTHFM
Cena
13 USD
Odkaz

Anotace

Je třeba si uvědomit, že se jedná knihu na dnešní dobu notně zastaralou (vyšla roku 2011), což lze poznat například z uvedených obrázků počítače VR3, který se již nevyrábí. I přesto si pozorný čtenář všimne chybných výroků, které nebyly správné ani v době vzniku knihy.

První polovina knihy se věnuje vlivu dýchaných plynů na dekompresi a ukazuje, jakými výpočty probíhá Bühlmannův algoritmus. Bohužel sice vysvětlí výpočet včetně příkladů, ale například o gradient faktorech jsou zde pouze dva odstavce. Ani jinak se kniha konzervatismu v počítačích vůbec nevěnuje.

O počítačích samotných je až druhá polovina. Ale i zde bude čtenář krutě zklamán, protože zde najde pouze výčet možných vlastností počítačů. U těchto vlastnosti však není uvedeno, jak je ovlivní nastavení anebo jak je v praxi využít. V hodně částech knihy autor odkazuje na další svoje díla, což vzbuzuje pocit, že obzvláště teoretické pasáže se budou v dalších jeho titulech opakovat.

Komentář

Obecně doporučuji se knize vyhnout, neboť autor nepřesvědčuje, že danému tématu rozumí, ba naopak.

Ukázka některých chyb, na které lze v knize narazit, které nebyly pravdivé ani v době vydání knihy.

  • autor se domnívá, že levnější počítače obsahují méně sledovaných teoretických tkání, a proto je pro technické ponory třeba počítač, který podporuje vícero teoretických tkání a je tedy přizpůsobený hloubkám. Počet zvolených tkání je dán teoretickým modelem, nikoliv výrobcem. Toto byla pravda pouze u pokusu PADI dive planner. Není pravda, že by výrobci měnili počet tkání podle cílové skupiny uživatelů daného modelu. Přizpůsobení hlubokým ponorům je pravda pouze pro historcký vývoj algoritmu RGBM a vůbec to neznamená, že počítač s rekreačním modelem bude počítat méně bezpečně při technických ponorech.
  • Autor doporučuje koupit co nejdražší počítač, protože bude mít lepší funkce. Toto není pravda a ani v dnešní době neplatí, že dražší model bude lepší. Proto například najdeme na trhu počítače s barevným displejem za stejnou cenu jako modely jiných výrobců se segmentovým displejem. Nebo najdeme předražené více směsové modely, které jsou pouze rekreační počítače obohacené o trimix.
  • Také doporučuje u počítače podporujícího vícero směsí nastavit si svoje oblíbené směsi a před ponorem pouze zvolit aktuálně použitou směs. V tomto případě ovšem počítač použije obě směsi pro výpočet výstupu a uživatel, tak bude mít mylnou představu o výstupovém plánu.
  • Bohužel autor zmiňuje i teoretické pasáže, které nejsou správné. Například uvádí, že pokud u CCR chceme dýchat na dekompresní zastávce kyslík je třeba přejít na otevřený okruh.

autor: Jiří Pokorný
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier