Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Diver: Deep Water Adventures

Hra pro PC

autor: Ladislav Hájek  (publikováno: 15.01.2007)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Titulní strana

Vývoj:
BiArt (Rusko, 2006-2007)

Web:
www.diver3d.com

Jazyky:
angličtina, ruština, francouzština, němčina,
připravuje se španělština

Cena:
30 EUR, platba kartou nebo přes Jimaz


Anotace

Hra není náročná na hardware, i na starším počítači funguje při vyšších detailech a rozlišení bez problémů. Výrobce používá ochranu StarForce proti nelegálnímu kopírování, tudíž je nutno hru aktivovat po internetu.

Komentář

Po vstupu do hry jsem dostal dolarový bonus,za který jsem si musel pořídit potápěčskou výbavu, abych mohl absolvovat za 500 USD základní potápěčský výcvik. Při nákupu jsem mohl vybírat z několika druhů automatik, žaketů, masek, ploutví, obleků, atd. Samozřejmě, že s kvalitou roste i cena a tak se mi dolary rychle rozkutálely. Celá hra je koncipovaná tak, že další USD si musíte každou následující misí vydělat, protože s náročností akcí budou růst i požadavky jak na potřebnou výbavu, tak na logistiku. Zaplatit se musí i foukání lahví, palivo, dobíjení baterky a potřebné potápěčské kurzy (fotografování, lov).

Ovládání hry si rychle zapamatujete a po certifikaci OWD se můžete spustit do hlubin. Hned na první ponor jsem si koupil konzoli Uwatec s kompasem. Musíte si hlídat výstupovou rychlost, množství dýchací směsi, sledujete aktuální hloubku a třeba i teplotu vody - jako při běžném potápění. Data o potápěčského počítače se zobrazují a případné překročení limitů je signalizováno i akusticky. Údaje o dekompresi jsou na konzoli sice namalovány, ale ve hře se s nimi nepočítá.

Na své první misi jsem byl požádán bohatým Američanem, abych mu z jeho ztroskotané lodi vyzvedl důležité pracovní dokumenty. Počkal jsem až se rozední a zanořil se. Část úkolu jsem splnil poblíž vraku a část v nedaleké jeskyni, kam dokumenty zanesl proud. Navíc jsem ve vraku objevil i fajfku, tak jsem mu ji vzal taky.

Na zpáteční cestě jsem se musel mít na pozoru před dotírajícími žraloky. Kousnutí žralokem, kontakt s perutýnem či ježkem nebo i překročení výstupové rychlosti vede k poklesu zdraví potápěče, které signalizuje červený indikátor v levém horním rohu obrazovky.

Největší chybou, na kterou jsem narazil, je ignorování fyzikálních zákonů při výstupu na klasický žaket. Musel jsem jej stále přifukovat i v posledních metrech, místo toho abych rozpínající se vzduch upouštěl - jinak bych hladiny nedosáhl. Po první misi jsem si koupil lepší žaket a manuální ovládání už není potřeba...

Co mne naopak mile překvapilo, je možnost fotografování a ukládání "fotek" do alba. Některé obrázky ilustrují tuto recenzi.

Hra i přes mnohé nedostatky je svým originálním pojetím zábavnou hříčkou pro dlouhé zimní večery a nelituji toho, že jsem se stal jejím majitelem. U každého, kdo je do potápění stejnej blázen jako já a rád si hraje na počítači, by chybět neměla.

autor: Ladislav Hájek
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek