Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Diver Down

Real-World SCUBA Accidents and How to Avoid Them

autor: Jiří Pokorný  (publikováno: 23.07.2017)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier
Autor
Michael R. Ange
Nakladatel
International Marine/Ragged Mountain Press, 2005
Rozsah
224 stran formátu 145×234 mm
ISBN
978-0071445726
Cena
12 USD

Anotace

Manželé se rozhodli během ponoru bez tréningu vstupit do vraku; student, který se rozhodl při posledním ponoru kurzu dosáhnout největší hloubky a opustil skupinu; Zkušený potapěč, který se rozhodl opravit šroub lodi; to jsou jen některé z příběhů v této khize.

Na začátku se dočtete úvod o potapěčských agenturách a pojmech použitých během vyprávění příběhů. Pak již následuje 20 příběhů, které často skončily smrtí s obsáhlým rozborem událostí.

Na závěr kapitoly je vždy v bodech seznam doporučení, která mohla pomoci situaci předejít nebo ji vyřešit. Příběhy na sebe nenavazují, jsou nezávislé na ostatních. Výběr příběhů pokrývá celou škálu možných situací a příčin (zkušenost, školení, výstroj, situace apod.). U každého je i pasáž s krátkým teoretickým výkladem dané problematiky. Např. V příběhu o selhání regulátoru je stručně popsáno, jak funguje regulátor, s vysvětlením, proč je doporučován pravidelný servis.

Pro pochopení příběhů stačí základní znalosti přístrojového potápění. Kniha je vhodná pro všechny úrovně potapěčů.

Komentář

Krátké anglické čtení vhodné na letní dovolenou. Dechberoucí příběhy jsou popsány s takovou lehkostí, abstrakcí a anonymitou, bez zbytečných detailů, že si v nich lehce najdete nějakou situaci, kterou jste buď zažili nebo jste o ní slyšeli a přitom si z ní odnesete hodně ponaučení. Každá kapitola vždy začíná slovem “BYL” (např. Tim BYL zkušený instruktor), což vás rychle přesvědčí o tom, že se jedná o vážné čtení.

Originální pojetí knihy, nezaujaté vyhodnocení včetně velmi poučných doporučení na závěr dělají z této knihy “nutně přečíst” pro každého potapěče.

Knihu lze koupit na Amazonu.

autor: Jiří Pokorný
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier