Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Diving Physiology

In Plain English

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 26.01.2000)
Titulní strana Autor:
Jolie Bookspan, Ph.D.

Vydal:
Undersea & Hyperbaric Medical Society 1995


Anotace

Kniha popisuje (v angličtině, která není až tak plain, jak slibuje nadpis) základní fyziologické aspekty potápění. Teorie je probírána velmi odlehčeně až populárně, ale co umím posoudit, tak bez nadbytečného zjednodušení a zkreslení. Důraz je kladen na praktické věcí. Kniha obsahuje kapitoly:

  1. Decompression Tables And Computers
  2. Immersion Effects
  3. Diving in Cold And Heat
  4. Gender Facts And Folklore
  5. Diving Injuries
  6. Exercise for Divers
  7. Nutrition for Divers
  8. Anotated Glosary

Komentář

Koupil jsem si tuto knihu na základě inzerce v Internetu. I když jsem původně čekal trochu něco jiného, nejsem zklamán. Je-li člověku nějaký obor cizí (původem jsem strojař, praxí programátor), snese americký způsob výkladu, který zpravidla neočekává nějaké podstatné vstupní znalosti. V knize je vidět zcela jiný přístup, než který měl ke zpracování této tématiky Ing. Piškula v knize Sportovní potápění (Naše vojsko 1985). Neumím a nechci hodnotit, který je lepší. Z této knihy se dozvíte mnohem více pro běžnou praxi, u Piškuly zase máte užší záběr, ale systematičtěji a více do hloubky.

Jako jeden z největších přínosů vidím poměrně rozsáhlý glosář (nebo jak to nazvat, prostě výkladový slovník), který pomůže s orientací jazykovou i věcnou. Rejstřík spolu s přehledným obsahem zase pomohou s orientací v knize. Autoři prostě přijímají za samozřejmý fakt, že jestliže něco nejde v příručce snadno a efektivně nalézt, tak jako kdyby to tam ani nebylo.

autor: Sládek Tomáš