Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Tajemství mořských hlubin

autor: Lehmert Karel  (publikováno: 14.10.2004)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Titulní strana

Autor:
James Dugan

Předmluva:
Jacques-Yves Cousteau

Překlad:
Olga Rychlíková

Vydal:
Orbis, Praha 1973

Rozsah:
348 str.

ISBN:
11-049-73


Anotace

Dugan v knize zpracovává tématiku potápění od antiky po moderní dobu. Předkládá čtenáři k zamyšlení problematiku nejrůznějších oblastí spojených s pobytem pod vodou - podmořskou archeologii, fyziologii, speleopotápění, hydrobiologii, oceánografii a mnoho dalších oborů.

Klasické dílo o historii výzkumů a pobytu pod hladinou je skutečně faktografickou publikací. Autor zde uvádí na pravou míru řadu pověstí z hyberbarického prostředí, které se v minulém století tradovaly. Na konci knihy je uveden historický přehled důležitých událostí a doporučený studijní materiál, dnes již bohužel stejně antikvárního charakteru jako publikace samotná.

Komentář

Příjemná kniha, která nadchne každého milovníka historie. Vzhledem k době svého prvního vydání (1956) jde o pokrokovou publikaci, čtivě pojednávající o vývoji potápění. Laskavý čtenář jistě odpustí autorovi lehkou naivitu, s níž popisuje záznam lochnesské obludy na sonaru (str. 271). Ostatně tu mu vytýká i autor předmluvy.

Knihu bych doporučil každému začínajícímu potápěči, aby se seznámil s historií a vývojem zvoleného zájmu. A zkušený potápěč možná rád přečte o počátcích experimentů s héliem jako součástí dýchacích směsí nebo o oceánografii.

autor: Lehmert Karel
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek