Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Fotografujeme pod vodou

1. vydání u nás

autor: Jiří Hovorka  (publikováno: 29.05.2009)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Titulní strana

Autor:
Martin Edge

Vydal:
Computer Press, Brno, 2008

Rozsah:
342 stran (242x170 mm), barevné fotografie a obrázky

ISBN 978-80-251-1674-6


Anotace

Příručka pro fotografování pod vodou jak s digitální zrcadlovkou, tak s kompaktem od známého fotografa a publicisty Martina Edgeho.

Kniha je kromě úvodu členěna na tyto části:

Jak napovídá členění knihy na 5 částí a 43 kapitol, je publikace zaměřena na praxi, na užitečné rady od aktivního a úspěšného podvodního fotografa. Teorie je zde jen v minimálním nutném množství a je usnadněna názornými obrázky i fotografickou dokumentací. Na závěr důležitých celků je stručné shrnutí.

Dobrou polovinu plochy knihy zabírá několik set fotografií, většinou velkého formátu. Je to nejen dokumentace textu, ale také estetický zážitek z dokonalých snímků. Navíc jsou obrázky uvedeny s velice podrobným vysvětlujícím textem a se všemi technickými parametry snímku, často i s lokalizací.

Solidní knihařské provedení, brožovaná vazba, velice kvalitní křídový papír, jaký fotografie vyžadují.

Komentář

Jde o ryze praktickou příručku s minimem teorie a maximem vysvětlujících příkladů "ze života". Je zde vše pro začátečníka, který je posléze vtažen do složitějších pojmů. Není to příručka pro profesionální zpracování digitálního obrazu, ale nicméně jsou zde základy práce s uživatelským vyvážením bílé, stručně práce s formáty JPEG a RAW a s využitím histogramů ve Photoshopu.

Z toho velkého objemu informací mne jako fyzika na první pohled zaujalo vysvětlení totálního reflexu a Snellova okna, dokumentované několika velice názornými a pěknými fotografiemi.

Ve čtvrté části - Myšlení při fotografování - je shrnuta autorova filozofie a metodika pořizování vhodného záběru. Je vidět, že nad touto problematikou "cvaknutí spouště" se velice zamýšlel a při svých mnoha lekcích svoje poznatky předával dále. Pouze některé pojmy v jeho systému "přemýšlej a zvažuj" působí vlivem komplikovanosti překladu trochu kostrbatě. Vliv pečlivé jazykové korektury je pozitivní, absence lektorské korektury na používanou terminologii je občas negativní.

Kvalitu publikace prověřil čas, jde o slušný překlad již třetího vydání, na jehož doplnění a korekcích se podílel rozsáhlý kolektiv autorových kolegů z téže branže. Tato obsáhlá publikace je určena pro všechny a každý, i pokročilý fotograf, si zde najde to svoje i mnoho nového. Po přečtení této velice pěkné knihy se fotograf se bude chtít stát potápěčem a potápěč fotografem.

autor: Jiří Hovorka
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek