Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Hledání - Má cesta za dobrodružstvím a podmořskými objevy

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 29.11.1997)
Titulní strana Autor:
Robert D. Ballard, Ph.D.
Malcolm McConnell

Překlad:
Magda Cindričová

Vydal:
OLDAG, Ostrava 1996


Anotace

Dr. Robert Ballard je významný oceánograf, v současné době je ředitelem Centra pro výzkum moří při Oceánografickém institutu Woods Hole (WHOI). Kniha popisuje životní dráhu Dr. Ballarda od roku 1967, kdy ho US NAVY povolala do služby jako styčného důstojníka u WHOI, do roku 1994, kdy se rozhodl skončit v roce 1997 práci ve WHOI a věnovat se novému Institutu pro výzkum, který je součástí Mystic Marinelife Aquaria.

Knihu doplňuje spousta fotografií a kreseb popisovaných nálezů i použité techniky.

Komentář

Kniha je prvním téměř "životopisem", který jsem přečetl s napjatým očekáváním, jak to dopadne. Je to vlastně historie celého moderního výzkumu mořských hlubin. První ponory s hloubkovou výzkumnou ponorkou Alvin, průzkumné systémy ANGUS a Argo-Jason, potvrzení teorie o kontinentálním driftu při ponorech do údolí Středoatlantského hřbetu, objev zvláštních forem života v okolí hydrotermálních pramenů Galapágského riftu v hloubce 2600 m, nalezení vraků atomové útočné ponorky Thresher (červenec 1984), Titaniku (červenec 1986), Bismarka (červen 1989).

Knihu doporučuji všem, kdo se zajímají historii podmořských objevů a především o techniku používanou při těchto výzkumech.

autor: Zdeněk Šraier