Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Hvězdy pod mořem

výjimečné životy průkopníků potápění

autor: Aleš Procháska  (publikováno: 11.08.2004)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Titulní strana

Autor:
Trevor Norton

Přeložil:
Kryštof Válka

Vydal:
BB/art, 2004

Rozsah:
256 stran

ISBN:
80-7341-154-7

Cena:
199 Kč


Anotace

Výjimečné životy průkopníků potápění (Guy Gilpatric, Henri Milne Edwards, Roy Miner, William Beebe, Jack Kitching, John Haldane, J. B. S. Haldane, Cameron Wright, Louis Boutan, Ernes Williamson, Hans Hass, Frédéric Dumas, Peter Throckmorton).

Komentář

Neočekávejte strhující příběhy průkopníků potápění. Kniha se přesně drží svého podtitulu a jednotlivé kapitoly jsou psány spíše jako životopisy, proložené zajímavými historkami a příhodami. Historky jsou celkem pochopitelně převzaté z jiných pramenů (které jsou na konci knihy poctivě vypsány), bohužel proti originálům - pokud jsem byl schopen posoudit - jsou jen stručně převyprávěny. Nečekejte ani průřez historií potápění, spíše počtení o několika zajímavých lidech, kteří se náhodou dostali do stejné knihy, protože měli něco společného s potápěním.

Text je na několika místech poněkud zmatený, až vzniká dojem, jakoby autor (nebo překladatel) místy nepochopil jeho význam a jen ho bezmyšlenkovitě převzal (nebo mechanicky přeložil). Příjemné není ani zjednodušování "příliš" složitých myšlenek až za hranici správnosti, jako například když J. B. S. Haldane jednou použil nesprávný dekompresní postup a "vytvořila se mu v zádech héliová bublina, která ho pak trápila celý život".

Knihu bych si vzal jako čtivo ke zkrácení nudy na dekompresní zastávce. Nevadí, že se při tom rozmočí, protože nepatří do kategorie těch, které bych s potěšením četl znova a znova.

autor: Aleš Procháska
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek