Autor: Překlad: Odborná spolupráce: Vydal: Rozsah: ISBN: |
Podrobný atlas kytovců, doplněný desítkami fotografických příběhů. Informace o každém z téměř osmdesáti druhů jsou velmi podrobné, systematicky zpracované a zahrnují i několik fotografií. Příběhy se věnují aspekty života kytovců - například Líbánky, Cizinci ve sladkých vodách - i jejich vztahu k člověku (S fotoaparátem na lovu velryb, Přátelé lidstva).
Obsah je uspořádán taxonomicky, na závěr je rejstřík vědeckých a českých i anglických názvů, přehled literatury i odkazy na několik zajímavých internetových serverů. V úvodu nechybí slovník odborných termínů.
Velká šíře i hloubka nejsou na překážku čtivosti. Člověk má ke kytovcům jiný vztah, než k rybám. Proto se trochu jinak čte i kniha o kytovcích. Přátelství člověka a delfína je námětem řady bájí, na mnoha místech světa se opravdu volně žijící, ale lidskou společnost vyhledávající delfíni vyskytují. Jak moc jsou kytovci divocí se píše například v příběhu Výprask od velryby. Na své si přijde jak biolog, tak čtenář jako já, pro kterého je listování v knize především potěšením. Za fotografické příběhy by se nemusel stydět žádný časopis, každý z nich je zajímavým článkem na určité téma. Fotografie nejenom popisují, ale často potěší i oko a ducha. Tisk i knihařské zpracování je na vysoké úrovni, jak je v této edici zvykem.
Abych jen nechválil, i několik chybiček se najde. Příběh Moby Dicka je citován hned na několika místech, pohříchu pokaždé trochu jinak. Nesprávně se uvádí, že velryby nejsou - na rozdíl od potápěčů - ohroženy dekompresní chorobou, protože nedýchají stlačený vzduch.
Další podrobnosti o knize najdete na www.rajzl.cz.
Tato kniha udržuje vysoký standard populárních publikací, vydávaných v Německu nakladatelstvím IKAN - Unterwasserarchiv. Zahrnuty jsou všechny známé druhy (včetně takových, kde stále probíhají diskuse, zdali se jedná o geografickou variantu či samostatný druh).
Velké množství detailních informací o jednotlivých druzích kytovců daleko překračuje obvyklý rámec "knížky o delfínech", jsou zahrnuty jak obecně známé, tak i zcela nové vědecké poznatky - počínaje etymologií latinského jména, přes taxonomii a určovací znaky až po biologii a chování kytovců.
Dobrým počinem je rychlost, s jakou se tento titul dostal k českému čtenáři - první vydání vyšlo i v Německu teprve v roce 2002! Ačkoli i v této knize občas došlo k nepřesnému překladu některého odborného termínu nebo k zásahu tiskařského šotka, česká verze je na velmi slušné úrovni. (To nebývá zdaleka vždy zvykem - odstrašujícím příkladem budiž kniha původně ze stejné německé série, ale v ČR vydaná jiným nakladatelstvím: úroveň českého překladu knihy "Světoví žraloci a rejnoci" je skutečně ubohá a knihu zcela degraduje).
Knihu mohu vřele doporučit všem, kdo mají o tyto podivuhodné tvory hlubší zájem a chtějí o nich mít v knihovničce hezkou knihu v češtině.