Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Poslední sestup

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 20.08.2001)
Titulní strana Autor:
Bernie Chowdhury

Překlad:
Jan Sládek

Odborná spolupráce:
Slávek Vančura

Vydal:
JOTA, 2001

Rozsah:
328 stran A5


Anotace

Příběh dvojice potápěčů, otce a syna, kteří procházejí novodobu historií potápění.

Komentář

Můj první dojem z knihy byl, že autor čerstvě absolvoval kurz technického potápění, vyslechl pár hrůzostrašných historek a rozhodl se z toho udělat kombinaci učebnice a románu.

Co se "učebnicovosti" týče, tak něco asi pomotal autor, (ne)odborný překladatel tomu zasadil další těžkou ránu.

Struna místo vodící šňůry, dekobóji vypouští na sisalovém provazu, potápěč snadno určí směr podle křiku parťáka. Kesonová nemoc či aeroembolie místo nemoci dekompresní, embolie popletená s emfyzémem. Zásadní vědecký objev - antigeny dusíku a hélia. Spotřeba trimixu je podle autora výrazně vyšší než vzduchu, protože je lehčí. Sheck Exley prý zahynul proto, že mu v hloubce 330 m došel kyslík.

Můj první dojem byl mylný. Autor není žádný zelenáč, je to potápěčský instruktor a vydavatel časopisu o technickém potápění Immersed. Jak ale potom může vypustit takovéhle nesmysly? Nevěřím tomu, že za vše může překlad.

S tím čerstvě absolvovaným potápěčským kurzem jsem byl vedle jen těsně. Autor absolvoval čerstvě kurz spisovatelský, k čemuž se hrdě hlásí v doslovu. Jestli předtím neuměl psát vůbec, tak teď už to není tak strašné. Jen by toho měl psát míň. Kdyby se z tlusté knihy vyházela vata a všechny nesmysly, zbyla by povídka.

Příběh nejlépe charakterizuje citace z přebalu: "Ačkoli potápěčská komunita velmi ráda hovoří o vznešenosti podvodního světa, ve skutečnosti jde o společnost velmi drsných mužů a žen. Od každého, kdo se snaží mezi nás dostat, vyžadujeme prvotřídní výcvik a dodržování jistého stylu v umírání. Při sestupu může smrt potkat každého. Pokud ale zahynete bez patřičné elegance, ztratíte veškerou úctu a přijdete i o zásluhy, které jste si během života vysloužili."

Kdo musí mít všechny knihy o potápění, co u nás vyjdou, ten si jistě najde potřebných necelých 300 Kč. Tomu, kdo by hledal potěchu duše či poučení, doporučuji svůj čas a peníze investovat jinam.

autor: Sládek Tomáš