Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Mučivé hodiny

autor: Leitner Petr  (publikováno: 27.03.2003)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Titulní strana

Autor:
Peter Maas

Překlad:
Leonid Křížek

Vydal:
Pavel Dobrovský - BETA a Jiří Ševčík, 2002

Rozsah:
226 stran, přibližně A5

ISBN
80-7306-056-6 (Beta),
80-7291-065-5 (Jiří Ševčík)


"Skutečný příběh velké záchranné námořní operace za druhé světové války v severním atlantiku," alespoň tak zní krátká věta na obalu.

V této knize v šedé obálce nehledejte dokument v tom pravém smyslu, tj. plný fotografií, plánků, schémat a odkazů. Co ale určitě naleznete, je poutavé vyprávění o snaze a hledání cesty jak pomoci námořníkům v ponorkách ležících na mořském dně. Čtenáři předložený příběh ponorky Squalus je pravdivý, a je doplněn o životní příběh "Švéda" Momsena, vynálezce záchranných prostředků pro námořníky ponorek.

V knížce, což je dneska poloviční zázrak, nejsou ani technické chyby. Jedinou výjimkou je záměna dusíku za chlór. Vytékající kyselina sírová z rozbitých akumulátorů ponorky reaguje s mořskou vodou za vzniku jedovatého chlóru, nikoli dusíku. Tento proces lze zastavit zalitím vápenným mlékem, což se používalo na německých ponorkách. Nevím, jestli i na amerických lodích, pravděpodobně také, ale knize to není zmíněno. Myslím že "Mučivé hodiny" stojí za to mít v knihovně.

autor: Leitner Petr
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek