Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Oxygen Hackers Companion

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 12.08.2002)
Titulní strana

Autor:
Vance Harlow

Vydal:
Airspeed press, 2001

Rozsah:
152 stran (216x279 mm)

ISBN 0-9678873-2-1


Anotace

Příručka pro zacházení s kyslíkem a jeho použití, zmiňující i další v potápění používané plyny a směsi.

Samostatné kapitoly jsou věnovány čištění pro kyslík, mixování nitroxu, mixování trimixu, použití čistého kyslíku, nákupu plynů, lahvím, pomůckám pro mixování, analyzátorům a bezpečnosti.

Text je zpracován především z praktického hlediska, obsahuje mnoho návodů, schémat a černobílých fotografií.

Jednoduché knihařské provedení, malonákladový tisk a kroužková vazba.

Komentář

Americká příručka pro ty Američany, které už nebaví mít na vše speciální kurs a "originál" předražené zařízení s návodem hemžícím se červenými vykřičníky. "Warning and Disclaimer" je jen na začátku a stručně.

"Opravdu to zvládneš sám," sděluje autor často mezi řádky. Na našince (tedy konkrétně na mne) to působí až komicky, protože u řady popisovaných věcí by mne ani nenapadlo, že by tomu mohlo být jinak.

Návody jsou relativně snadno reprodukovatelné i v podmínkách domácí dílny. Věta: "Oxygen cleaning, it appears, is not rocket science, as we've been led to believe in the past, but rather kitchen science - a matter of detergent, hot water and common sense." *) vystihuje dobře charakter knihy.

Transformací do českých podmínek se některé věci stávají nepoužitelné (američtí dodavatelé, americké závity...), mnoho informací je notoricky známých z internetových zdrojů. Někdy jde autor až za hranu toho, co bych považoval za rozumné.

Většina informací je ale přínosná a užitečná. Narazil jsem na pár tipů a triků, které by mi usnadnily život (a ušetřily peníze), kdybych je znal v pravý čas. Myslím, že kniha by neměla chybět v knihovně žádného potápěče, který si sám mixuje.

Nelituji vynaložených 44 USD (cca 1300 Kč; 35 USD je cena knihy, zbytek poštovné a balné od www.airspeedpress.com).

 

* Překlad: Čištění pro kyslík, jak to vypadá, není špičková věda, jak nám bylo v minulosti předkládáno k uvěření, ale spíš věda kuchyňská - záležitost detergentu, horké vody a zdravého rozumu.

autor: Sládek Tomáš