Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Začněte se potápět

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 27.01.2001)
Titulní strana Vydal:
PADI
Vytištěno v USA

Šéfredaktor:
Drew Richardson

Překlad:
Evžen Rajzl, Zdeněk Rajzl

Rozsah:
256 stran (203x235 mm)


Anotace

Příručka ke kursu PADI Scuba Diver a PADI Open Water Diver.

Pět kapitol je dále členěno na oddíly, každý má specifikovány hlavní cíle a na jeho konci je shrnutí s rychlým kvizem pro ověření nabytých znalostí. Závěr každé kapitoly tvoří podrobnější test. Text je ilustrován řadou fotografií, schémat, a grafů (černobílých). Nechybí přehledný rejstřík.

Ke knize je přiložen Recreational Dive Planner (RDP, Plánovač rekreačního potápění).

Tabulka je doplněna podrobným návodem k použití v samostatné brožurce. Samotná plastová tabulka je originál americké provenience (metrická verze), doplněný překladem do češtiny formou samolepek.

Komentář

Je to americká učebnice a na stylu je to znát. Nepředpokládá se nějaká zvláštní předchozí znalost, vše je podáváno formou snadno zapamatovatelného návodu. Snaha o udržení pozornosti i nepříliš zainteresovaného čtenáře je patrná na první pohled. Kniha zřejmě prošla dlouhým vývojem a co tak mohu odhadnout, je vynecháno vše, co není základní a přitom nechybí nic podstatného.

Osobně bych preferoval trošku méně zábavný styl, vynechal reklamy, v některých návodech a doporučeních bych nechal více prostoru pro vlastní úvahu potápěče a pro výklad instruktora. Tím se ale dostávám od hodnocení knihy k hodnocení výcvikového systému, v čemž nemohu být jako instruktor konkurenčního systému objektivní. To, co má učebnice plnit, však plní dobře. Po celý kurs si v ní čtenář - účastník kursu může najít, co ho čeká, co má jak dělat.

Tabulka (RDP) je tak přehledná, že lze použít téměř i bez návodu, který je na ni stručně uveden (anglicky - českým překladem možno přelepit přiloženou samolepkou) a pro ty méně chápavé je tu ještě podrobná brožurka, která je více, než polopatistická. Daň za tu jednoduchost a přehlednost je velikost tabulky (126x183 mm).

Nějaké nedostatky se vždy najdou, zde ještě umocněné faktem, že se jedná o překlad. Profesionalita překladatele a nakladatele se ale pozná také v tom, jak se k chybám postaví. Zde je řešení vzorné, závažnější chyby jsou odstraněny přelepením samolepkou, méně podstatné (zejména terminologické) jsou na opravence, na jejímž zpracování se podílel Jirka Hovorka.

Těžko udělat závěr ve stylu kupte/nekupte. Přihlásíte-li se na kurs PADI, je tato učebnice nutností a může vás snad jen těšit, že je opravdu dobrá. Pro jinou příležitost, než kurs PADI OWD, se tato kniha nehodí a ani to zjevně není jejím účelem.

 

Další podrobnosti o knize najdete na www.rajzl.cz.

autor: Sládek Tomáš