Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Podmořský svět I.

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 01.06.2000)
Úvodní obrazovka Video:
Steve L. Loveček

Foto:
Bohumír Kráčmar, Ing. Zbyněk Hrdina

Hudba:
Tomáš Szepe

Grafika:
Viktor Štěpánský

Kresby (kapitola historie):
Vladimír Vrbovský

Odborný poradce (ichtyolog):
Dr. Lubomír Hanel

České lokality:
Jirka Maté a Milan Kotva

Výroba a distribuce:
Lucid, 2000


Anotace

Multimediální CD-ROM s potápěčskou tématikou.

Obsahuje popisy lokalit českých i světových, faunu a flóru, základní pravidla potápění, historii, první pomoc, potápěčské signály. Řada témat je doplněna fotografiemi a videoklipy.

Texty jsou zpracovány v češtině, angličtině a němčině. Prezentace českých lokalit je realizována kopií serveru www.pes.cz/scuba_cz, pochopitelně pouze v češtině.

Technická náročnost - standardní multimediální počítač (Pentium, CD-ROM, zvuk, rozlišení 800×600).

Komentář

Krabička Velmi efektní kovový obal na CD vzbuzuje očekávání, stejně jako řada známých jmen mezi autory. Překonávám technické problémy při instalaci softwaru (jsem zvědav na běžného uživatele - tohle asi bude muset instalovat odborník) a už se spouší úvodní klip. Tak copak tu máme zajímavého - proberme si nezvyklé kruhové menu pěkně popořadě, jako na ciferníku hodin.

Prvním tématem je "Potápěčská latina", očekávám tedy trochu humoru. Poněkud překvapen čtu v malém okénku (ve kterém se zobrazují všechny texty) "zásady bezpečnosti". Zajímavější obsah se zjevuje pod tlačítkem "Signály". Ke každému signálu je krátký videoklip, natáčený ale bohužel na suchu. Některé signály mají i několik variant provedení, některé docela nezvyklé - například signál "nemám vzduch" je kromě klasického provedení (pohyb otevřenou dlaní palcovou hranou směrem ke krku a zpět) předveden také v provedení s nehybnou pěstí před břichem. Naprostá většina potápěčů by asi na tenhle signál nereagovala buď vůbec (neboť by v této nehybné póze nespatřovala signál), nebo by reagovala signálem "nerozumím". Ale možná je to jenom moje chyba a neznám signály.

"Fauna - flora", to je asi to nejlepší, co se dá na tomto CD nalézt. Jsou tu některé docela pěkné fotografie a řada "živáčků" je zachycena i v pohybu. Jenom škoda, že se vše zobrazuje pouze v malém oválném okénku - polovina kapacity CD zůstala nevyužita, tak by trochu slušnější rozlišení neškodilo.

S kapitolou "Lokality" jsem spojoval velké očekávání, tudíž logicky následuje největší zklamání. Popisy zahraničních lokalit jsou jen kusé. Z celého Středozemního moře, kam míří většina českých potápěčů, je například popsána pouze Sardinie - o Chorvatsku a jiných obvyklých destinacích ani slovo. Když otevřete knihu Nejznámější potápěčská místa na světě, tak je vám hned jasný zdroj informací. Přínos autora textů je v tom, že nás ušetřil "zbytečných" podrobností v knize uvedených a celý text shrnul do několika bodů. A aby se čtenář nenudil, nejsou lokality uvedeny v žádném podrobném seznamu, ale pouze formou (občas ne moc přesně umístěného) puntíku ve slepé mapě, který je třeba trefit myší.

Lokality v České republice jsou převzaty ze serveru "Katalog lokalit". Tedy, lépe řečeno, tento server je brutálně celý zkopírován, včetně odkazu na počítadlo, takže i když si prohlížíte CD, na web stránce v Internetu naskočí další návštěva (samozřejmě jen pokud jste on-line). Tenhle technický trapas může způsobit problémy uživatelům, používajícím pro připojení lokální sítě k Internetu proxy server s automatickým vytáčením - aniž to chtějí, budou připojeni a Český telecom bude zase o trochu bohatší.

"Historie" - stručný souhrn historie potápění od starověku po současnost. Samostatná kapitola je věnována J. Y. Cousteauovi, do historie je také zařazena kapitola o Svazu potápěčů ČR.

"Bezpečnost" - opravdu pěkně je zpracován přehled nebezpečných organismů (včetně videa). Text o první pomoci je poněkud zmatečný a nepřesný. Je například popsána KPCR jedním zachráncem, ale na doprovodných fotografiích jsou zachránci dva. Text o potápěčských nehodách je sice mnohem lepší, ale od úplnosti má také daleko.

Autoři si asi měli stanovit nějaký reálnější cíl, než všeobjímající "úvod do všech hlavních kapitol spojených s potápěním, určený pro začínající i pokročilé", jak hlásá propagační letáček. Kdyby celé úsilí bylo vrženo na biologii, mohlo to být opravdu povedené CD. Takto vznikl nesourodý slepenec značně rozdílné informační úrovně, prezentovaný technicky sice efektním, ale ne příliš praktickým uživatelským rozhraním. Také množství překlepů a pravopisných chyb svědčí o velkém spěchu, ve kterém byl patrně obsah dokončován.

Sběratelé publikací o potápění toto CD musí rozhodně mít, už pro velmi pěknou krabičku. Těm, kterým občas dělá problém poznat, na jakou že to rybu se právě dívají, mohu toto CD také vřele doporučit - v kombinaci s atlasem ryb může dobře posloužit. A i ostatní možná najdou alespoň něco užitečného, zvláště nemají-li v knihovně dvě police vyhrazeny jen pro potápění, jako to mám já. I přes výše uvedenou kritiku za těch pár stovek tento informační zdroj rozhodně stojí (cena 690 Kč, při speciálních příležitostech [např. na PAFu 2000, kde mělo CD svůj křest] i mnohem méně).

Další informace najdete serveru vydavatele www.lucid.cz.

autor: Sládek Tomáš