Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Poklady v hlubinách

autor: Lehmert Karel  (publikováno: 05.06.2005)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Titulní strana

Autoři
Günther Linde, Edmund Brettschneider

Překlad
Boris Michajlov

Vydal
Orbis, Praha 1966

Rozsah
248 str. + 22 str. fotografických příloh


Anotace

Příběhy známých i méně známých "mořských hřbitovů", potopených lodí a měst i pokusů o vyzvednutí nejrůznějších artefaktů napsané v dobách, kdy sportovní potápění nebylo ještě zábavou znuděných davů. To vše a mnohem více (tisíc slonů!!!) Vám nabídne tato kniha, kterou dnes naleznete jen uprášených policích antikvariátů.

Úvodem je zařazeno stručné představení problematiky, počínaje oceánografií od slavné plavby H.M.S. Challenger po neméně slavný Conshelf II, volně přecházející do historie potápění, antických památek nalezených pod hladinou a příběhů zatopených měst celého světa. Zvláštní kapitola je věnována vikingským lodím a vrakům severní Evropy všeobecně. K této části je, poněkud neorganicky, přilepena i stať o vracích ve španělské zátoce Vigo. Následující část zavede čtenáře do Tichomoří vysvětlením osudu Lapérousovi výpravy a nálezem vraku H.M.S. Bounty. Tajuplné vody pevninských jezer, řek a štěrkoven nás provedou po památkách světa i času, od římských legií přes mayské oběti až po válečné artefakty na dně alpských jezer. Poslední kapitola je věnována ztroskotání lodí v moderní době.

Kniha je doplněna chronologickým přehledem významných událostí v oboru, doslovy autorů i překladatele, seznamem použité a doporučené literatury a fotografickou přílohou.

Komentář

Vzhledem k datu i místu vydání, neočekával jsem od knihy žádný zázrak. O to příjemněji mě překvapilo minimum ideologického balastu o zlých kapitalistech, potěšily úspěchy socialistické vědy a techniky a pobavily (nejen) některé fotografie. Knihu bych doporučil každému zájemci o potápění, zvlášť pak čerstvým absolventům potápěčských kurzů. Třeba si najdete pod dojmem některých pasáží této knihy i něco hezkého na potápění v evropských vodách a nebudete tolik pospíchat do tropických rájů.

autor: Lehmert Karel
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek