Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Ponorky číhají

Příspěvek k dějinám druhé světové války

autor: Garkisch David  (publikováno: 21.01.2004)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Titulní strana

Autor:
Paul Herbert Freyer

Originál:
Der Tod auf allen Meeren, vydaný v Berlíně (NDR) 1971

Překlad:
Miroslav Beck

Vydal:
Orbis, Praha 1973

Edice:
Stopy / Fakta / Svědectví

Rozsah:
308 stran textu, 24 stran fotografických příloh


Anotace

Německá ponorková válka 1939-1945

Komentář

I přes mírné ideologické výstřelky v epilogu knihy ("západoněmecký imperialismus", "nenávist vůči socialistickým zemím", "agresoři", vychvalování námořnictva Rudého praporu, PLR, NDR...) jde o poměrně podrobný a snad i historicky příliš nezkreslený obraz ponorkové války v letech 1939 až 1945.

Popis událostí spojených s ponorkami za druhé světové války začíná zkázou jejich první oběti - smutně proslulé lodi Athenia. Potopení tohoto parníku, jehož většinu cestujících tvořili Američané a Kanaďané, byl omylem ponorkového velitele Lempa a jeho U-30.

Autor rovněž podrobně sleduje osudy ponorkového kapitána Priena, z něhož nacistická propaganda vytvořila ideál námořního hrdiny, který obdivně následovaly tisíce absolventů ponorkových škol. Nutno podotknout, že v životě i ve smrti pod vodou...

Kniha kupodivu neupírá úspěchy a odhodlání obráncům Anglie. Sleduje rovněž marnou snahu německých konstruktérů bránit se proti nové zbrani Spojenců - radaru - a postupný obrat v soutěži o potopenou a vyrobenou tonáž plavidel Velké Británie a Spojených států. V ní postupně začalo německé námořnictvo zaostávat, až se situace zcela obrátila. Výroba nových německých ponorek už nestačila nahrazovat ani jejich bojové ztráty. S posádkami německých ponorek autor pomyslně zůstává až do hořkého konce, kapitulace v roce 1945. Tehdy byly ponorky pro Spojence už takřka jen lovnou zvěří...

Mimořádně zajímavý a přínosný může být pro znalce a zájemce o historii ponorkové války seznam v závěru knihy. Byť je po čtyřiceti letech od vydání možná mírně zastaralý, obsahuje kompletní souhrn německých ponorek od U-1 po U-6351 (včetně plánovaných a rozestavěných ponorek) se jmény jejich posledních velitelů, datem a místem ztráty a příčinou potopení.

Kromě toho je součástí knihy také seznam Němci ukořistěných nepřátelských ponorek a také technické údaje o jednotlivých typech německých ponorek, včetně jejich výzbroje, počtech vyrobených kusů a počtech posádky.

autor: Garkisch David
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek